Předposlední díl našeho seriálu o Madeiře s sebou přinese nálož všemožných střípků a postřehů ze západního pobřeží tohoto evropského ráje. Procestujeme západ od severu k jihu. Ukážeme vám zajímavá místa a města západu. Jejich kopcovité, barevné a autentické pobřeží. A taky vás navnadíme na nejoblíbenější jídla na Madeiře, která byste jistě měli ochutnat. Madeira je prostě sto zážitků v jednom. Ostatně jak už jste mohli vidět ve všech předcházejících dílech, každé místo, každý článek je úplně jiný. A jinak tomu není ani u tohoto souboru střípků ze západu. Ideálně doporučujeme se po západním pobřeží pohybovat s půjčeným autem. Vydejte se s námi za vysokými útesy a dechberoucími výhledy na mořské pobřeží. A taktéž za roztomilými rybářskými vesnicemi s pokrmy z čerstvých darů moře.

Střípky západního pobřeží se skládají i z takových výhledů.
Střípky západního pobřeží se skládají i z takových výhledů.
  1. Madeira: Perla Atlantiku
  2. Madeira: Funchal – hlavní město
  3. Madeira: Ponta de São Lourenço
  4. Madeira: Porto da Cruz a výroba rumu
  5. Madeira: Pico Ruivo a Pico do Arieiro
  6. Madeira: Levada do Caldeirão Verde
  7. Madeira: Krásy severního pobřeží
  8. Madeira: Fanal – vavřínový prales
  9. Madeira: Levada das 25 Fontes
  10. Madeira: Střípky západního pobřeží
  11. Madeira: Levada do Moinho a Levada Nova

Porto Moniz – turistické centrum severozápadu

Město Porto Moniz je největším městem a zároveň turistickým středobodem severozápadu. Pořád je ale Porto Moniz poměrně malé městečko rozkládajícím se na pobřeží ve stínu až 600 metrů vysokých kopců, které dotvářejí atmosféru města. Porto Moniz nabízí širokou škálu zábavy pro všechny návštěvníky. Například hned dvěma lokalitami s lávovými jezírky ke koupání. Projděte se promenádou po pobřeží s výhledy na vlny rozbíjející se o lávové ostré útesy, a když už tady budete, neváhejte si dát čerstvé mořské plody. V Porto Moniz se nachází i několik hotelů a agentur, zajišťujících výjezdy na moře za pozorováním velkých mořských savců. Navštívit můžete i Centrum živé vody (Centro das Ciências Vivas) nebo také Aquário da Madeira, což je interaktivní muzeum a akvárium, kde se můžete dozvědět více o místním podmořském životě.

Porto Moniz pod vysokými kopci je turistickým centrem na severozápadě.
Porto Moniz pod vysokými kopci je turistickým centrem na severozápadě.

Levády k podpoře zemědělství

O levádách už jsme toho psali docela dost. Není divu, levády nejsou pro Madeiru důležité jen jako turistický tahák, ale stále slouží místním ve svém původním účelu. Levády běžně využívají místní jako zavlažovací kanály pro podporu zemědělství. A jak to vlastně funguje? Síť vybudovaných levád je důmyslně promyšlený systém, aby se čerstvá tekoucí voda z kopců dostala doslova do každého koutu obydlených částí ostrova. Téměř každý si může zavlažovat svou půdu využitím těchto vodních kanálků. Sami jsme měli možnost vidět, jak na jedné z páteřních levád byla vybudována stavidla, odkud vedly zase další kanály na pole s plodinami. Konkrétnímu majiteli pozemku, pak stačí po určitou dobu zvednout stavidla a přesměrovat proud vody k sobě. Ten si zavlaží své políčko a stavidla zase zavře, aby mohl vodu využívat někdo další po proudu levády.

Střípky západního pobřeží tvoří i levády využívané k zemědělství.
Střípky západního pobřeží tvoří i levády využívané k zemědělství.

Maják v Ponta do Pargo

Na nejzápadnějším cípu Madeiry, leží nejzápadnější stavba na útesu. Maják v Ponta do Pargo byl postaven v roce 1922 a sloužil jako navigační bod pro lodě. Zajišťoval tak bezpečnou námořní navigaci na západním břehu ostrova. Navíc je maják stále „ve službě“ a funguje dodnes. Maják se nachází na vysokém útesu ve výšce 312 m n.m. a samotná stavba je vysoká 14 m. Jeho dosah na moře je přes až 48 km! Z tohoto místa jsou ohromující výhledy na pobřeží a Atlantský oceán. Když si sem vyrazíte ke sledování západu slunce nad oceánem, bude to sázka na jistotu. Za červenobílým majákem v Ponta do Pargo se každoročně sjíždějí nadšení turisté. Autem se dá totiž pohodlně dojet až k majáku. V budově majáku je i muzeum mapující historii námořní navigace a s expozicí fotografií, starých navigačních přístrojů a dalších předmětů spojených s historií majáku.

Maják v Ponta do Pargo neodmyslitelně patří k západu Madeiry.
Maják v Ponta do Pargo neodmyslitelně patří k západu Madeiry.

Paul do Mar, autentická rybářská vesnice

Je libo malou, tradiční a malebnou rybářskou vesnici přímo u moře? Přesně taková je vesnice Paul do Mar, kde na vás dýchne autentická atmosféra přímořského života. Vesnici tvoří táhlá promenáda ze severu, lemována převážně ubytovacími zařízeními. Ovšem centrum Paul do Mar je plná úzkých uliček s dvoupatrovými barevnými domy. Ulice jsou dlážděné chodníky s obrazci s mořskými motivy. Kotvy, kormidla, lodičky, vlny … na co si jen vzpomenete. Zajímavost je, že před začátky ulic je jejich jméno vydlážděno v chodníku. Hned víte, kam odbočujete. Na jihu je maličký přístav s rybářskými lodičkami. Rybářství tvoří historii i současnost Paul do Mar. Rybolov je důležitou součástí života ve vesnici, můžete si tak dát tradiční madeirskou kuchyni z čerstvých darů moře. Vychutnat si je můžete s výhledem na okolní kopce, které se nesou až do výšky 600 m n.m.

Malé rybářské vesnice tvoří také střípky západního pobřeží.
Malé rybářské vesnice tvoří také střípky západního pobřeží.

Kopcovité a barevné pobřeží

Celý západní blok Madeiry je u pobřeží posetý vysokými útesy a kopci. Pláží tu sice tolik nenajdete, ovšem o to více se vám nabídne úchvatných výhledů na tyto útesy a oceán. Kopce se barví do zelené barvy a vlní se v nepravidelných křivkách podél pobřeží. Zelené, vysoké a členité pobřeží je doplněno pestrými barvami městeček. Celý kolorit západu Madeiry pak zakončuje oceán svou uhrančivou modrou barvou. Domy zdaleka nemají jen bílou fasádu. Spolehlivě najdeme hnědé, béžové, oranžové i žluté domy. A když jedna, či dvě barvy nestačí, použijou se kachličky. Typické hranaté kachličky hrajou všemi barvami a vzory, jaké si jen umíte představit. Často jsou ručně malované a poskládané do jednoho velkého obrazu z kachliček. Najdete je taky téměř v každém obchodu se suvenýry, kde si můžete kachličku zakoupit jakožto podtácek.

Barevné střípky západního pobřeží tvoří i ručně malované kachličky.
Barevné střípky západního pobřeží tvoří i ručně malované kachličky.

Surfařský ráj ve vesnici Jardim do Mar

Nedaleko od Paul do Mar je podobně malá a barevná vesnice Jardim do Mar. Také s úzkými uličkami a tradiční architekturou, ale víc postavenou na útesu než u moře. Jardim do Mar působí velice klidnou a relaxační atmosférou. Podél mořského pobřeží má Jardim do Mar táhlou promenádu pro pěší, odkud jsou opravdu luxusní výhledy na oceán. Ideální ke sledování vln, tříštících se o vlnolamy. Moře je v těchto jihozápadních místech opravdu divoké a to nabízí ideální podmínky pro surfování. Jardim do Mar je jedno z nejlepších míst k surfování na Madeiře, což sem táhne surfaře z různých částí světa. Podmínky jsou přívětivé pro začátečníky i pokročilé. Na severu města jsou pláže oblíbené k surfování a také i půjčovny, kde vám půjčí prkna a potřebné vybavení.

Dlouhá promenáda u Jardim do Mar vyzývá ke sledování oceánu.
Dlouhá promenáda u Jardim do Mar vyzývá ke sledování oceánu.

Ochutnejte nejoblíbenější jídla na ostrově

Ať už budete v Jardim do Mar, Paul do Mar, Ponta do Pargo, Porto Moniz nebo vlastně kdekoliv na břehu Madeiry, ochutnejte tradiční madeirskou vyhlášenou kuchyni. Espada, je název pro tkaničnici atlantskou, hlubokomořskou černou rybu, která se podává nejčastěji se smaženým banánem. Může to znít zvláštně, ale určitě to zkuste. Její maso je jemné a banán se k ní opravdu hodí. Dalším typickým jídlem je Espetada – nejčastěji ve formě hovězích kousků masa napíchnutých na špízu z vavřínového klacku. Celý špíz se pak často opéká na kouři z vavřínu a potírá olejem s česnekem. A dalším oblíbeným pokrmem je Lapas – čili grilované mušle. Ideální s Bolo do Caco, což je zase druh chleba s česnekovým olejem. Lapas pak přikusujete k chlebu a krásně to ladí k sobě. Časté se nabízejí i krevety či nakládané nebo grilované chobotnice.

Espada (vlevo) a Espetada (vpravo) ochutnejte určitě oba pokrmy.
Espada (vlevo) a Espetada (vpravo) ochutnejte určitě oba pokrmy.
Grilované Lapas vám udělají na každém rohu.
Grilované Lapas vám udělají na každém rohu.

Poznejte národní květinu Madeiry

Po celém západním pobřeží, ale vlastně i po celé Madeiře najdete určitou květinu, která tvarem a barevností připomíná ptáčka. Jde o národní květinu Madeiry – Strelície („Bird of Paradise“). Tato květina má charakteristický tvar a připomíná ptáka v letu, tak přišla květina i ke svému jménu. Strelície je nádherná exotická květina původem z jižní Afriky a je velmi oblíbená pro svou krásu a jedinečný vzhled. Je to jeden z symbolů ostrova Madeira a je používána v květinových zahradách. Národní květina Madeiry je pěstována pro své krásné květy a je oblíbenou rostlinou v bytové i venkovní zahradní kultuře po celém světě, včetně České republiky. Její květy mají výrazné oranžové a modré barvy a dodávají okolnímu prostoru exotický vzhled. A tento vzhled reprezentuje krásu a bohatství přírody na Madeiře, proto je květina i symbolem ostrova.

Střípky západního pobřeží, ale i celé Madeiry, tvoří tato národní květina.
Střípky západního pobřeží, ale i celé Madeiry, tvoří tato národní květina.

Podobné články