Kdo jednou navštívil České Švýcarsko, neřku-li Českosaské Švýcarsko, tak moc dobře ví jak krásné je tohle území a rád se sem vrací (nebo by aspoň někdy chtěl). České Švýcarsko lze poznávat z mnoha různých úhlů, a to jak po hodně známých lokalitách, tak těch skoro skrytých. Různých stezek je tady habaděj, takže udělat si příjemný vandr tímto naším severním územím, je vcelku jedna velká radost. A nyní máte i další zajímavou možnost, kterou představuje dálková trasa Hřebenovka Českým Švýcarskem. Oficiálně „funguje“ teprve od dubna 2023. Neváhejte tedy a prozkoumejte, co všechno se zde nabízí.

Začíná se v Tisé.
Začíná se v Tisé.

Od Krušných hor k Lužickým

Hřebenovka Českým Švýcarskem vede územím Ústeckého kraje od Krušných hor k Lužickým horám. Měří 100 kilometrů a je rozdělena do šesti etap. Pochopitelně máte na výběr, jít stezku celou najednou nebo po etapách či si projít jen některý úsek. Na základě vlastních sil, zkušeností a záměru pak zvolte koho sebou vezmete. Jde hlavně o děti či méně zdatné kamarády. Klidně si však na cestu můžete vzít svého psího kámoše.

Rozhledna na Děčínském Sněžníku.
Rozhledna na Děčínském Sněžníku.

Začíná se v Tisé

Celá Hřebenovka Českým Švýcarskem začíná (tedy její první etapa) v Tisé. Hned z počátku máte na trase dvě skalní města. Dále se pokračuje na vrchol Děčínského Sněžníku (je zde vyhlídková věž) a stezkami do samotného Děčína. Druhá etapa vás zavede do lesoparku k Císařské vyhlídce, na vrcholu Kvádrberku. Následně vás čeká putování po skalním masivu na pravém břehu Labského kaňonu. Rovněž si projdete ikonické městečko Českého Švýcarska Hřensko. Vše si řádně vychutnejte a hlavně, nespěchejte.

Řeka Kamenice.
Řeka Kamenice.

Opět vyhlídky

Výstupem k Janovské rozhledně začíná třetí etapa. Vidět můžete Pravčickou bránu. Pokračujete soutěskou řeky Kamenice a poté stoupákem k nádherně aleji Českého Švýcarska až k Mezní Louce. Čtvrtý úsek dálkové trasy nasměruje vaše kroky kolem Malé Pravčické brány, hrádku Šaunštejn až k místním pozoruhodným skalám. Neminete takové zajímavosti jako jsou Rudolfův kámen nebo Mariina vyhlídka. Nakonec, budete mít příležitost se projít i po hranách Jetřichovických skal.

Pavlino (Pavlínino) údolí.
Pavlino (Pavlínino) údolí.

Dále z Jetřichovic

Předposlední, tedy pátou, etapu začnete v samotných Jetřichovicích. Čeká na vás kouzelné Pavlino údolí a soutěska Úzké schody. Blízká obec Doubice má zajímavé podstávkové domy. Díky dané trase spatříte Kyjovský hrádek či břehy Křinice. Z následujících míst, která stojí za větší pozornost můžeme jmenovat hrobku továrníka Dittricha a samotnou Krásnou Lípu. Šestá etapa vede okolo Velkého rybníka. Na vrcholu Jedlové je kamenná rozhledna a brzy dorazíte ke zřícenině hradu Tolštejn. Krátce nato sejdete k železniční stanici Jedlová a budete v cíli.

Končí se v Jedlové.
Končí se v Jedlové.

Dvacítka toho nejlepšího

Hřebenovka Českého Švýcarska má sestavenou dvacítku toho nejlepšího na trase. Berte to jako doporučení, i když třeba pro vás bude nejúžasnější něco jiného. Jedná se tedy o následující cíle: Tiské stěny, Děčínský Sněžník, zámek Děčín, vyhlídka Belvéder, rozhledna Janov, Soutěsky Kamenice, Šaunštejn, Jetřichovické vyhlídky, Dolský mlýn, Pavlino údolí, Trpasličí skála, Křížový vrch, Úzké schody, Kyjovské údolí, Dům Českého Švýcarska, mlýn Světlík, Štola sv. Jana Evangelisty, Křížová cesta v Jiřetíně pod Jedlovou, Jedlová, Tolštejn.


Podobné články