Přátelé a kamarádi. Byli jste se už někdy podívat v Národním parku Podyjí? Ať už je odpověď ano, či ne, naplánujte si tam další výlet. Už jsme vás do těchto míst zvali v článku Po proudu Dyje v NP Podyjí, věnovaném východní části parku. Podyjí je podle mého jedno z nejzelenějších a nejkrásnějších koutů české přírody. A toho přece musíme využít. Rádi jsme se vydali do této přírody znovu, na 11 km dlouhou procházku s převýšením 286 m. Nalákáme vás na památník železné opony, ukážeme vám rakouský hrad Hardegg a vyhlídku s dechberoucími panoramaty. Ale co stojí za to, je ta úchvatná a uklidňující příroda. Vemte pejsky na procházku a dopřejte si trošku digitálního detoxu.

Dejte si digitální detox procházkou Podyjím k hradu Hardegg.
Dejte si digitální detox procházkou Podyjím k hradu Hardegg.

Jediné dochované pozůstatky železné opony u nás

Náš výlet začíná od parkoviště u malebné moravské obce Čížov a cestou na jih ji rychle projdete. Na konci Čížova jsou pozůstatky železné opony. Těmito místy vedla přísně střežená hranice se strážními věžemi, ostnatým drátem a pod proudem vysokého napětí. Jak také nařídil zákon “o ochraně státních hranic” z roku 1951. Spousta lidí se pokusila o útěk ze země, a spousta jich na železné oponě zemřela. Smutnou památku této historie připomínají jediné dodnes dochované pozůstatky železné opony v České republice. Naše procházka pokračuje dál na jih, půjdete po části čím dál více oblíbené Stezky Českem. Rozcestník Na Keplech je bodem, kde odbočte doprava. Cesta vás zavede přímo do útrob lesů Podyjí.

Pozůstatky železné opony u Čížova jsou jediné dochované u nás.
Pozůstatky železné opony u Čížova jsou jediné dochované u nás.

Údolí Dyje, jaksepatří, magické

Rázem se krajina promění v zelené království, kde panuje svou mocnou a tvrdou rukou jen jediný vládce – příroda. Poklidná procházka lesy vám dopřeje odpočinek od nástrah všedního života. A než se dostanete k samotné Dyji, bude vám po pravé ruce dělat společnost roztomilý potůček. Na řeku Dyji narazíte brzy, nachází se jen 1,5 km od zmíněného rozcestníku. Údolí Dyje je, jaksepatří, magické. Na druhém břehu už je Rakousko, a velmi brzy uvidíte obydlení města Hardegg a také stejnojmenný hrad, na který se chceme podívat. Hrad s městem a okolní krajinou se odráží v řece jako v zrcadle. Jakmile dorazíte k mostu, přejděte přes řeku do města, a pak vyšlapat kopec k hradu.

Příroda Podyjí je úžasná. Třeba i vy narazíte na podobný "Strom života".
Příroda Podyjí je úžasná. Třeba i vy narazíte na podobný „Strom života“.

Hrad ukrývá velkolepou sbírku zbraní

Hrad Hardegg byl založen už ve 12. století pány z rodu von Plain, kteří patřili k jedněm z nejbohatších a nejmocnějších rodů v severním Rakousku. V roce 1755 byl hrad poškozen silným zemětřesením. Od té doby zůstal neobydlen a postupně chátral. Teprve na přelomu 19. a 20. století se začal hrad rekonstruovat. Hrad je v soukromém vlastnictví vnuka posledního knížete ze šlechtické rodiny Khevenhüller-Metsch. Dnes je tedy bohužel veřejnosti nepřístupný. Je škoda, že si nemůžeme prohlédnout interiér hradu a velkolepou sbírku zbraní, která je vystavena v hradní zbrojnici. To ale neznamená, že si nemůžeme prohlédnout exteriér této historické památky

Hrad Hardegg stojí na vysoké skále nad městem.
Hrad Hardegg stojí na vysoké skále nad městem.

Město se pyšní krásnou krajinou a příjemnou atmosférou

Hrad Hardegg stojí na vysoké skále, což působí majestátným dojmem. Stejnojmenné město pod ním vzniklo původně jako podhradí. Ve městě si můžete prohlédnout také významný farní kostel sv. Víta ze 13. století. Město bylo centrem řemesel, zejména zpracování perleti, výroby sukna a střelného prachu. Od konce 19. století se město stalo, vzhledem k jeho okolní krajině a příjemné atmosféře, vyhledávaným letoviskem. Jakmile si užijete příjemné chvíle v rakouském městečku, vraťte se přes most zpět a po modré opět do kopce. Ukážeme vám Hardegg totiž ještě z úplně jiné perspektivy. A to konkrétně z romantické Hardeggské vyhlídky, postavené na skalním masivu nad údolím.

Rakouský Hardegg zrcadlený na klidné hladině řeky Dyje.
Rakouský Hardegg zrcadlený na klidné hladině řeky Dyje.

Panorama údolí Dyje, s městem a hradem v pozadí

Z vyhlídkového altánu, který postavil Klub rakouských turistů, dostanete panoramatický pohled na údolí Dyje a v pozadí město s hradem. Tato vyhlídka je také známá jako „Luitgardina vyhlídka“. Je pojmenována po hraběnce Luitgarde von Stadnicky z Vranova. Stavba ve tvaru kříže byla slavnostně otevřena v roce 1885. S nastolením železné opony vyhlídka začala chátrat, až nakonec zcela zanikla. Po otevření hranic v roce 1990 byla podle původního altánu postavena nová vyhlídka. Užijte si pohledy a pauzu, blíží se konec našeho putování. Nakonec dáme tip na oběd či občerstvení. V hospodě U Švestků v Čížově se o vás dobře postarají a nabídnou i ubytování ve svém kempu.

Panorama na město Hardegg a stejnojmenný hrad z vyhlídky.
Panorama na město Hardegg a stejnojmenný hrad z vyhlídky.

Podobné články