Navštívili jste někdy polské město Gliwice a znáte zdejší zařízení Kolejkowo? Ať už jsou vaše odpovědi jakékoliv, tak vězte, že tohle je nádherný výletní cíl pro celou rodinu. Užijete si spoustu zábavy a nebudete vycházet z údivu. Kolejkowo je totiž místní pestrý svět miniatur a patrně vás hodně překvapí, co všechno umí vytvořit šikovní a hlavně zruční lidé. Neváhejte tedy a vyjeďte k našim severním sousedům. Ostatně, není to nijak daleko od hranic.

Část expozice lze vidět taky na různých veletrzích.
Část expozice lze vidět taky na různých veletrzích.

Na území Slezského vojvodství

Město Gliwice se nachází v jižní části Polska, a to v regionu Slezského vojvodství, nedaleko leží Katowice. Od hranic to vskutku není moc daleko. Kromě jiných lákadel (ty konkrétněji někdy jindy) je zde návštěvníkům k dispozici zařízení zvané Kolejkowo. Najdete ho v sousedství obchodního centra Europa Centralna. Nemusíte tudíž nijak zvlášť složitě hledat. Kolejkowo skrývá vše, co nějakým způsobem osloví jak malé, tak velké zájemce. Děti jsou přímo vítány.

Vše věrně provedené.
Vše věrně provedené.

Na prvním místě vláčky

Na první dobrou vás nepochybně zaujmou vláčky. Přesněji, unikátní model železnice. Jezdí zde 12 vlaků s 58 vagonky. Trať měří 460 metrů. Jednotlivé vlakové soupravy jezdí mezi různými stanicemi, které zobrazuji známá místa Slezska a zvláště pak Dolního Slezska. Zároveň zde spatříte i automobilovou dopravu (neuvěřitelných 195 aut), tramvaje, lodě. Celkově jde o 235 staveb, včetně miniatur autentických objektů. Pochopitelně se nezapomnělo ani na mosty, tunely, vodní plochy.

Každý detail hraje roli.
Každý detail hraje roli.

Běžný život, indiáni, kovbojové

Kolejkowo ve své náplni myslí patrně na všechno. Miniatury ukazují skutečný život obyvatel – řemeslníci, lidé na ulici, plující lodě. V domech se dokonce svítí, mění se zde den a noc a někde dokonce prší. Možná vás hodně překvapí výjevy z Divokého západu – indiáni, kovbojové. Díky interaktivním tlačítkům mohou návštěvníci částečně ovlivňovat děj tohoto miniaturního světa. To už přece stojí za návštěvu.

A kdo z vás si jako dítě hrál s vláčkem?
A kdo z vás si jako dítě hrál s vláčkem?

Snadná dostupnost z České republiky

Vše co ve svých prostorách skrývá Kolejkowo pro své návštěvníky můžete fotografovat. Zároveň je možní využít služeb bufetu nebo herny pro děti. Parkování je před vstupem. Z České republiky je do Gliwic poměrně snadná dostupnost. Jen tak namátkou – autem z Bohumína je to sem 57 km. Z Ostravy 74 km, z Českého Těšína 74 km, z Opavy 104 km a třeba z Olomouce 159 km. Kolejkowo má otevřeno každý den.


Podobné články