Různých větrných mlýnů se v České republice dochovalo celkem dost. Některé v téměř nedotčeném stavu a u jiných pomohla řádná rekonstrukce. Tak či onak, patří mlýny k navštěvovaným místům a lidé se rádi seznámí s mlynářským řemeslem. Není ovšem mlýn jako mlýn. I zde je dobré si vybrat cíl své cesty. Tentokrát v okrese Nový Jičín.

Spálov je krásná vesnička.
Spálov je krásná vesnička.

Nejmenší je v Poodří

Víte například, kde najdete nejmenší zděný větrný mlýn v České republice? K tomuto objektu je třeba zavítat do Moravskoslezského kraje, a to do oblasti Poodří. Konkrétně jde o městečko Spálov v tzv. Moravském Kravařsku. Výlet není nikterak dlouhý nebo náročný, takže můžete jít bez obav i s dětmi.

Začátek u poutního místa

Začátek cesty je u sochy Panny Marie ve skále. Jedná se o poutní místo kousek od Spálova. Právě zde se prý zjevila Panna Marie, a to již v 17. století (o 100 let dříve než v Lurdách). Odtud pokračujete následovně: Spálovský mlýn – Spálov – Balerův mlýn. Vede sem zelená turistická značka a trasa má 3,2 km (s cestou zpět pak 6,4 km).

Nejmenší zděný mlýn.
Nejmenší zděný mlýn.

Ojedinělý i ve své době

Balerův mlýn postavil v roce 1929 František Baler a dnes se jedná o nejmenší zděný větrný mlýn v České republice. Mlýn je technickou památkou. Již ve své době byl tak trochu ojedinělý neboť větrné mlýny byly většinou dřevěné. Balerův mlýn byl postaven rovnou jako zděný.

Projděte si celý Spálov

Spálov je vesnička, kde žije zhruba 900 obyvatel. Projděte si ji jak jen můžete. Byla by škoda po prohlídce Balerova mlýna hned odjet. Najdete zde kostel svatého Jakuba Většího z roku 1734, objekt bývalého zámku, dřívější důl Petrova skála či Přírodní rezervaci Královec. Vaši pozornosti jistě neujde památkově chráněné torzo stromu Spálovský klen.

Spálovský klen.
Spálovský klen.

Podobné články