Původní význam slova „kalvárie“ je počeštěný latinský výraz pro horu Golgotu, na které byl ukřižován Ježíš Kristus. Prakticky se tak za tímto pojmem skrývá utrpení. Dnes už tohle slovo dostalo i jiné rozšířenější významy a vůbec není třeba se takových míst obávat. Ba právě naopak, mnohdy jsou velmi zajímavá. Kalvárie Čestice je toho jasným příkladem. Udělejte si malou procházku, kterou zvládne každý.

Kaple Povýšení svatého Kříže.
Kaple Povýšení svatého Kříže.

Kousek od Strakonic

Čestice leží v malebném Jihočeském kraji, a to v okrese Strakonice. Jedná se o turistickou oblast Písecko – Blatensko. Poutní místo Kalvárie je v Česticích na okraji městyse a najdete ho na zdejším vršku, odkud jsou i pěkné výhledy do okolí. Pozoruhodné je, že Kalvárie přečkala mnohé, protože se zde nachází od roku 1820. Můžete sem zavítat pohodově i se svým psím společníkem. Místo je vlastně hezky zasazené do přírody.

Z další strany je kaple vyzdobena nádhernou malbou.
Z další strany je kaple vyzdobena nádhernou malbou.

Paní hraběnka poděkovala

Na první dobrou vás bezpochyby zaujme kaple Povýšení svatého Kříže. Je postavená v tzv. vlašském renesančním slohu. Stavba má dvanáct sloupů a trochu připomíná antické chrámy. Tuto kapli nechala vybudovat hraběnka Dorotea Reyová jako výraz svého poděkování za uzdravení, a to v roce 1820. Kaple Povýšení svatého Kříže je největším objektem Kalvárie Čestice a je velmi fotogenická. Využijte toho, ať máte nějakou vzpomínku.

Křížová cesta má rovněž krásné malby.
Křížová cesta má rovněž krásné malby.

Křížová cesta

Výše zmíněnou kaplí zde nic nekončí. Uvidíte rovněž čtyři výklenkové kaple Křížové cesty a kapli Matky Boží. Zde byl iniciátorem výstavby Karel Šebestián z Říčan. Na svahu Kalvárie pak najdete dřevěnou, šindelem pokrytou, chaloupku s věžičkou. Jde o poustevnu a vlastně vhodně tak doplňuje celou atmosféru, která vás na Kalvárii nenechá chladným. Nespěchejte, všechno si dobře prohlédněte.

Poustevna. Stylový domeček.
Poustevna. Stylový domeček.

Městys Čestice

Samotné Čestice mají statut městyse. Leží 6 kilometrů od Volyně a 13 kilometrů od Strakonic. Protéká zde potok Peklov. Prohlédnout si můžete například kostel Umučení svatého Jana Křtitele či barokní zámek. Na dohled (a je to jen kousek) od Kalvárie se pak nachází telekomunikační věž s vyhlídkovou plošinou. Užijte si, byť třeba krátký, pobyt v Česticích.


Podobné články