Mnohé přírodní krásy zůstávají běžně často skryty nebo se nám ukáží jen na malý okamžik. Je to škoda, protože jde často o zajímavou podívanou a nejen to. Jedním takovým příkladem jsou volně žijící zvířata. Přirozená plachost obyvatel lesních hvozdů nedává člověku obvykle moc šancí. Nicméně, jisté možnosti tady jsou. Návštěvnické centrum Kvilda je toho příkladem. Zde spatříte jeleny i rysa, a to téměř v jejich nedotčeném království.

Nechybí zajímavé informační tabule.
Nechybí zajímavé informační tabule.

V klidu a přece na očích

Návštěvnické centrum Kvilda (okres Prachatice) v Jihočeském kraji je zářnou ukázkou toho jak poskytnout domov zvěři v jejich přirozeném prostředí a klidu a přitom jsou na očích návštěvníkům. Vzájemně se neruší a zvířata jsou na lidi už zvyklá. Můžete zde být celou otevírací dobu (je otevřeno denně), nerušeně pozorovat, fotografovat či třeba malovat. Dostane se vám krásného zážitku a ze Šumavy budete odjíždět s jistým pohlazením na duši. Děti sebou vezměte také, je to cíl pro celou rodinu.

 Návštěvnické centrum u areálu, kde se nachází výběhy a stezka.
Návštěvnické centrum u areálu, kde se nachází výběhy a stezka.

Výběh pro jeleny a rysa

V rámci venkovního areálu Návštěvnického centra Kvilda je výběh pro jelení zvěř a rysa. Výběh s jeleny má rozlohu 9 hektarů a výběh s rysem ostrovidem 0,5 hektaru. Přímo do jeleního výběhu můžete pouze s průvodcem, ale bylo by škoda si nechat takovou příležitost ujít. Jinak, každý návštěvník může jeleny a rysa pozorovat ze dvou volně přístupných vyhlídek – pozorovacích věží. A je se na co koukat, na to můžete vzít jed.

Nechybí ani naučný chodník

Jak už bylo řečeno, výběhem s jeleny lze projít. Tady je stezka vymezena dřevěnými ohrádkami, aby byla zajištěna bezpečnost lidí a klid zvířat. Kromě výběhů je v návštěvnickém centru rovněž naučný chodník, který seznamuje blíže se zvěří jako jsou jeleni či prase divoké a také se stromy a rostlinami Šumavy. Na naučném chodníkem jsou k dispozici lavičky pro odpočinek a celá tato stezka je bezbariérová. Dostanou se sem tedy i vozíčkáři.

Jelení paroží a jeho vývoj podle věku jelena.
Jelení paroží a jeho vývoj podle věku jelena.

Pejsky nechejte doma nebo v kotci

Jedno malé omezení Návštěvnické centrum Kvilda má, ale dá se snadno pochopit. Pejsci sem nemají přístup. Čtyřnohé kamarády tedy buď nechte doma nebo je lze dočasně zanechat v kotci, které jsou u centra pro tento účel zřízeny. Hned u objektu je k dispozici parkoviště, takže nemusíte daleko chodit. V areálu lze využít služeb infocentra a je pamatováno i na nejmenší návštěvníky v podobě dětského hřiště. Vstup do Návštěvnického centra Kvilda je zdarma a otevřeno je denně.

Projdete se krásnou šumavskou přírodou.
Projdete se krásnou šumavskou přírodou.

Nejvýše položená obec v ČR

Samotná Kvilda se rozprostírá na území Národního parku Šumava, a to zhruba 16 kilometrů od Vimperka. Kvilda leží v nadmořské výšce 1065 metrů a jedná se tak o nejvýše položenou obec v České republice. Prameny řeky Teplá Vltava se jsou odtud pouhých 5 kilometrů. V obci si můžete prohlédnout novogotický kostel svatého Štěpána z 19. století a také stálou expozici o historii Kvildy a Bučiny.


Podobné články