Podpora cestování a vůbec cestovního ruchu může mít spoustu podob. Někdy je tato podpora svým způsobem „skryta“ nebo-li málo známá. A je to škoda. Jakmile však zjistíte o co jde, tak danou šanci příště rádi využijete. Víte, například, že v Jeseníkách a přilehlých Rychlebských horách jsou vám k dispozici lovecké chaty? Ano, je tomu skutečně tak a vy máte mnohem větší možnost lépe poznávat tyto nádherné a rozlehlé hory. Všechno si hezky popořádku povíme, takže čtěte dál. Zvláště, pokud máte rádi Jeseníky či jste ještě jejich kouzlo neobjevili.

Výzdoba chat je někdy i stylová.
Výzdoba chat je někdy i stylová.

Lovecké chaty i pro veřejnost

Prakticky po celých Jeseníkách a Rychlebských horách jsou rozesety lovecké chaty. Spadají do majetku společnosti Arcibiskupské lesy a statky Olomouc. O konkrétní chaty pak pečují zdejší lesníci. Jsou to sice lovecké chaty, ale Arcibiskupské lesy a statky umožňují jejich využívání i široké veřejnosti. Je to vcelku snadné, zažádáte si o vámi zvolený termín a počkáte o potvrzení, pak už jde vše jako na drátkách. Chaty jsou klidně pro celou rodinu a úplně nejlepší je vyrazit s partou skvělých kamarádů.

Jedna z chat zvaná Zaječí skok.
Jedna z chat zvaná Zaječí skok.

Chat je poměrně dost

Arcibiskupské lesy a statky na svém webu nabízí celkem 24 loveckých chat. Je jich tedy vskutku dost, takže můžete postupně poznávat jednu část Jeseníků či Rychlebských hor za druhou. A jak to vlastně probíhá? Na webu si zvolíte chatu (je zde i fotodokumentace interiéru), v kalendáři zjistíte jaké termíny jsou volné a zažádáte si o pobyt. Po potvrzení si pak s konkrétním lesníkem domluvíte předání klíčů. Pobyt na chatách je zpoplatněn (cenu vždy uvidíte u nabídky dané chaty). Platí se za noc. Váš pobyt bude třeba tři noci, tak částku vynásobíte třemi a víte, kolik si máte připravit. Zaplatíte v hotovosti přímo lesníkovi.

Takový výhled můžete mít od chaty Kvedlena.
Takový výhled můžete mít od chaty Kvedlena.

Nezáleží na tom, kolik vás bude

Z vlastní zkušenosti doporučujeme, že čím víc lidí pojede na chatu, tím lépe. Přijde vás to totiž levněji (v přepočtu na jednoho). Za chatu zaplatíte vždy částku podle vzorce jak jsme již uvedli, a to bez ohledu na to, kolik vás bude. Chata má například 8 míst na spaní, ale klidně vás může být 12 apod. Dá se spát na vlastních karimatkách na zemi a mnohdy jsou postele tak široké, že se vejdou v pohodě dva. Pro jednoho či dva lidi vyjde pobyt draho, ale od těch aspoň pěti výše už to jde. Není žádný problém mít sebou svého psa.

Na webu si snadno vyberete chatu.
Na webu si snadno vyberete chatu.

Čekejte zálesácké podmínky

Na všech chatách čekejte vyloženě zálesácké podmínky. Není zde elektřina a vodu si většinou (někde je v blízkosti studánka) musíte sami přivézt. Toaletu tvoří suchý záchod čili pověstná kadibudka. Topí se dřevem, a to jak pro teplo, tak vaření. U chat je dřevník se zásobou dřeva. Vy si jen musíte naštípat třísky a případně i rozseknout nějaké to větší poleno. Chaty bývají slušně vybavené z hlediska nádobí – hrnky, talíře, skleničky, příbory, hrnce, pánvičky atd. Bývá zde i zásoba sirek (nicméně, raději si přivezte) a nějakého toho základního proviantu (čaj, káva, rýže, těstoviny apod.). U chat je pak k dispozici venkovní ohniště. Pochopitelně, že po vašem odjezdu musí být chata řádně uklizená, ale to je pro slušného cestovatele samozřejmostí. Na vrácení klíčů se domluvíte s lesníkem. Taková možnost už stojí za zvážení na cestu do Jeseníků a Rychlebských hor.

Podobné články