Každá strávená chvíle v lese nikdy nebude ztraceným časem. A mám pocit, že Češi si to docela uvědomují a do lesa velmi rádi chodí. Málokdo si ale uvědomuje možná rizika. I z pohodové procházky po turistické značené trase se může stát v sekundě krizová situace podobající se hororovým filmům. V tomto článku bychom vám rádi předali obecné rady, abyste byli na případnou krizovou situaci připraveni. Zásady bezpečného pohybu v lese vám mohou pomoci nejen nepříjemným situacím předcházet, ale také vám zjednoduší jejich řešení a zmírní případné následky. Nejde o exaktní vědu, ale o praktické a námi prověřené zkušenosti, které jsme za dlouhá léta v lese získali, a které vám pomůžou.
Naplánujte si výlet a zvažte alternativy v případě nouze
Začněte přípravou – pokud už víte, kam se chcete vypravit, podívejte se na mapy.cz a to místo si prohlédněte. Podívejte se na terén, kde jsou lesy a kudy vedou značené trasy. Zjistěte si, odkud vyrazíte a kam chcete dojít. Zkontrolujte si vrstevnice a převýšení. Není třeba dodávat, že byste měli vhodně odhadnout jakou vzdálenost a jaké převýšení jste schopni zdolat. To ale není všechno. Teď se podívejte do mapy znovu a najděte si nejbližší obce v okolí. Případně jiné záchytné body na všechny světové strany. Podívejte se kde jsou řeky, odkud proudí a kam. Nebo kde jsou koleje a z jakého města vedou kam? Když se ztratíte, to vše vám může pomoct se v případě nouze zorientovat.
Sledujte předpověď počasí
Zní to skoro banálně, ale koho z vás už někdy počasí na výletě překvapilo? Přitom nestačí se na předpověď počasí podívat jen před výletem. Důležité je sledovat počasí i v průběhu výletu v lese. Nejlépe na radaru, ke kterému existuje hned několik mobilních aplikací a webových stránek. Nezapomeňte, že počasí se může velmi rychle změnit z pohody na thriller. Zažít velkou bouřku v lese je totiž velmi silný a nepříjemný zážitek. V takovém případě budete rádi, můžete-li se ukrýt. Kdekoliv – v jeskyni, pod skalním převisem, pod turistickým přístřeškem se střechou, v nouzovně nebo klidně i v autobusové zastávce. Včasným zpozorováním nečasu můžete získat cenný čas navíc pro hledání úkrytu.
Dejte někomu blízkému vědět, kam se vydáte
Může se hodit, když někomu blízkému řeknete, že jedete pryč, kam a na jak dlouho. Představte si, že se ztratíte v lese a nevíte kudy kam. Mobil je vybitý a nouzové volání kvůli špatnému signálu taky nejde. Došlo vám jídlo i pití. A kvůli nepřízni počasí jste úplně promočení. Už se stmívá a les rychle padá do tmy. To je samo o sobě situace na pendrek. Pro nezkušeného turistu to může být otázka života a smrti. V tom případě se může hodit, když nad vámi bude držet pomyslnou stráž někdo blízký. Někdo z rodiny nebo kamarád, který zavolá o pomoc a kontaktuje třeba policii, že jste se měli už před pár hodinami vrátit, udá vaši lokaci a pomůže orgánům s hledáním. To vám může zachránit život.
Nabitý mobil a záložní powerbanka je základ
Nabijte si mobil na 100 %. Už kvůli situaci, kterou jsme popisovali v odstavci výše. Mobil vám může posloužit jako nekonečná studnice informací a může pomoci v orientaci. Většina mobilů má minimálně aplikaci kompas, který funguje i bez zapnutých dat. V případě potřeby si zapněte data a obětujte pár korun. V mobilu je nejen kompas, ale také mapy. Zde doporučujeme si stáhnout mapu České republiky do offline map z mapy.cz. Pak nebudete potřebovat ani internet a mapy budou fungovat. Zapněte si GPS v mobilu a hned zjistíte, kde se na mapě nacházíte. Mimo to vám může nabitý mobil být nápomocen, budete-li si potřebovat zavolat o pomoc rodině nebo ve velké nouzi policii či záchranku.
Nezapomeňte si vzít preventivně lékárničku, i na malé výlety
Tento bod je podle mě možná nejpodceňovanější věc, jakou český turista dělá. Sebevědomý a hloupý turista přece nepotřebuje tahat takovou blbost na procházku do lesa. Jak se potom takový trouba diví, když v lese upadne a zapíchne si klacek do nohy a nemá, jak by si zranění ošetřil. Toho pak musí zachraňovat uvědomělý turista, který si lékárničku vzal. Nebuďte hloupí a berte si s sebou malou lékárničku, třeba od Supportmed z Pod 7 kilo. Je maličká a váží jen 166 gramů. Nezabere skoro žádné místo a dá se připnout i na opasek. Nezapomeňte si ji brát i na malé výlety. Opravdu nikdy nemůžete vědět, kdy ji budete potřebovat. A v takovou chvíli je vždy lepší ji mít, než nemít.
Každý správný muž (ale i žena) by měl mít u sebe nůž
Malý, skladný, zavírací nůž může být v lese neocenitelným pomocníkem. Tento univerzální nástroj využijete při přípravě jídla, rozřezání provázku, opravě výbavy nebo při stavbě přístřešku. V případě nouze může nůž sloužit také jako nástroj na sebeobranu, i když je samozřejmě lepší se potenciálně nebezpečným situacím vyhnout. Vybírejte nůž, který je pevný, ale zároveň lehký a skladný, aby vás nezatěžoval. My si bereme na cesty odlehčenou variantu (pouze 31 gramů!) Antonini Old Bear Total Black, který nám již mnohokrát dobře posloužil a zároveň nám nedělal zbytečnou zátěž. Dobrý nůž je základní výbavou a jeho využití je nezměrné.
Nepodceňujte dobrou obuv vhodnou do terénu
Jistě už jste to také slyšeli. Každý rok se to opakuje, kdy ve zprávách píšou novinku o naivních turistech, kteří se ve vší genialitě vydali třeba na Sněžku v trepkách. Nejlépe ještě, když zrovna nasněžilo. A pak takové chytráky musí zachraňovat horská služba. V lese tomu není jinak. Vhodný výběr obuvi je velmi důležitý a není radno jej podceňovat. Vezměte si v každém případě uzavřenou obuv, kterou máte dobře prošlápnutou. Třeba vám trochu víc pomůže náš článek s tématem Jak se postarat o nohy na vandru, kde je více informací. Neberte si žádné sandále, a pro běžný český les nebude potřeba ani těžkopádné pohorky. Vyberte si boty, ve kterých se budete cítit dobře, a ve kterých si budete jistí.
A ani vhodný výběr oblečení!
Samozřejmě kromě bot je správné myslet i na oblečení. Během dne může být teplo na kraťasy a tričko. V noci ale může být zima. Přibalte si do batohu aspoň lehkou mikinu a ideálně pláštěnku nebo nepromokavou bundu. Půjdete-li do hustého porostu, pak doporučujeme dlouhé kalhoty a tričko s dlouhým rukávem. Ocení to vaše pokožka, která by jinak dostala pěkně zabrat. Větve jehličnanů by vás na nohách i rukách mohly pěkně poškrábat. Vše záleží na ročním období a předpovědi počasí. Není radno zanedbat přípravu a pro jistotu si svršek navíc vzít s sebou. Je-li zima a přesto teplo, vezměte si i čepici, rukavice a nákrčník. Třeba je nebudete potřebovat. Ale lepší být připraven, než překvapen.
Vezměte si dostatek vody a záložní svačinku
Že si člověk vezme na výlet pití a svačinku je celkem normální. Přemýšleli jste ale nad záložním plánem? Co když byste najednou museli strávit v lese mnohem delší dobu než jste předpokládali? I ta nejbanálnější situace se může dramaticky zhoršit, máte-li hlad. S něčím v břichu je vždycky všechno aspoň o kousek lepší. S tímto na vědomí je dobrá strategie si vzít do baťůžku nějakou energetickou nebo proteinovou tyčku. Prostě jen jako zálohu. Ohledně pitné vody je vždy dobré zvážit podmínky a náročnost. Na cestu si můžete vzít o trošku vody navíc, anebo se podívejte do mapy a zjistěte si, kde se na vaší cestě nacházejí studánky, prameny či potůčky. Ty všechny vás mohou zachránit od žízně.
Pomoci vám může aplikace Záchranka
Aplikace Záchranka je šikovná a užitečná věc, která by neměla chybět ve vašem chytrém telefonu. Ať už na krátkou procházku, nebo delší túru. Můžete jedním stiskem přivolat pomoc a zároveň záchranářům odesílá přesnou GPS polohu, což výrazně usnadňuje jejich zásah. Aplikace má navíc funkci zdravotnického rádce, kde najdete pokyny pro poskytování první pomoci. Připojte si osobní a zdravotní údaje, například informace o alergiích nebo lécích, což může být v kritických situacích klíčové. Aplikace funguje nejen v České republice, ale i v několika dalších evropských zemích. Před odchodem do lesa se ujistěte, že je aplikace nainstalovaná a aktuální – může vám zachránit život.
Pokud se ztratíte, neváhejte kontaktovat policii co nejdříve
Pokud zjistíte, že jste ztratili orientaci a nejste schopni najít cestu zpět, nečekejte a kontaktujte policii na tísňové lince 158 či 112. Čím dříve vyhledáte pomoc, tím větší šanci máte na rychlé nalezení, zejména pokud se začíná stmívat nebo se mění počasí. Snažte se zůstat na jednom místě a poskytnout záchranářům co nejpřesnější popis okolí, kde se nacházíte – například specifické přírodní orientační body, jako je potok, skála nebo značka na stromě. Použití aplikace Záchranka může navíc záchranným složkám předat vaši přesnou GPS polohu. Pamatujte, že vaše bezpečí je prioritou, a neobávejte se kontaktovat pomoc – od toho tady záchranné složky jsou.
Při setkání s divokým zvířetem zachovejte klid
Na vašich toulkách lesem je důležité si uvědomit, že v lese nejste sami. Docela snadno a rychle se může stát, že narazíte na divoké zvíře. Při takovém setkání je nejdůležitější zachovat klid a vyvarovat se chování, které by mohlo zvíře vyprovokovat. Držte si od něj bezpečnou vzdálenost, nedělejte náhlé pohyby a nevydávejte hlasité zvuky. Pokud zvíře nejeví známky agresivity, pomalu ustupujte zpět po směru, odkud jste přišli, a neotáčejte se k němu zády. Nikdy se k divokým zvířatům nepřibližujte, ani kvůli fotografii. Vždy respektujte jejich přirozené prostředí a chovejte se tak, abyste minimalizovali svou stopu. Mějte na paměti, že většina zvířat vás napadne jen tehdy, pokud se cítí ohrožena.
Respektujte životní prostředí, vy jste v lese jen na návštěvě
Poslední bod není rada, ale spíš bonus k zamyšlení. Les je svůj vlastní ekosystém jakožto kompletní prostředí, kde rostou rostliny a stromy, a kde žijí nejrůznější tvorové. A ti jsou zde doma. Každý člověk vstupující do lesa je pouhým návštěvníkem. Les i jeho obyvatelé vždy hosta přivítají a pohostí. A host by se měl chovat s náležitým respektem. Co to znamená? To znamená přijít a odejít. Své odpadky si odnést domů a nepohazovat po lese. U kamarádů na návštěvě byste také nehodili obal od tatranky na podlahu. Jednoduše nebuďte prase. Také to znamená, že byste po vykonání potřeby měli zakopat svou nadílku do země. Samozřejmě chovejte se tiše a ideálně se pohybujte po vyznačených stezkách.