Ať už jdete na kratší výlet, vícedenní vandr nebo dlouhý trek, vždy vás musí přepravit vaše nohy, které nesou celou váhu těla a k tomu váhu batohu a jeho nákladu. Na vandru jsou nohy jednou z nejcennějších a nejnámahanějších součástí každého tuláka. Každý by se tak měl o své nohy a zvláště o chodidla náležitě starat. V tomto článku tak přinášíme soubor znalostí nabytých praxí, jenž nás chrání proti zbytečnému trápení na každém pochodu. Následující rady prosím neberte jako exaktní vědu. Jsou to hlavně poznatky, které nám opravdu fungují a jsou ověřené v praxi.

Připravte svá chodidla předem

Kdo je připraven, není překvapen. A o lidském těle to funguje stejně. Než půjdete na trek, udělejte si malý tréninkový plán. Většinou se treky plánují alespoň několik dní předem. Využijte čas a kromě příprav vybavení si udělejte i procházku. První den kratší, další den delší. Připravte své nohy a chodidla na větší zátěž. Ať si pomalu zvyknou, a ať si i tělo zvykne, že musí dolů posílat více energie. Šokový náraz pro organizmus bude pak první den či dva na vandru menší. Určitě si před vandrem ostříhejte nehty a neuškodí i chodidla před spaním namazat krémem. Péče navíc se vám vyplatí.

Prošlápnuté boty jsou základ

Úplný základ, ale je tak důležitý, že jej sem musíme uvést. Prošlápnuté boty jsou pro vás na vandru alfa i omega. Jedna z nejdůležitějších součástí vašeho vybavení. Vždy jděte na trek pouze s botami, které máte vyzkoušené, a ve kterých máte našlápnuto už pár kilometrů. Vědět, že vám boty sedí, nikde netlačí, a že už jsou „zajeté“ je možná nejdůležitější věc vůbec. Jinak riskujete puchýře, bolesti chodidla či achilovky, uklouznutí kvůli špatné podrážce či defekt boty. A nic z toho vám nepřejeme.

Těžké boty do těžkého terénu, lehké boty na české hory

Ať už budete mít těžké pohorky a jdete do Alp, nebo si vyberete lehké boty na běhání a půjdete Stezku Českem. Vždy si je nejdříve vyzkoušejte a dejte si v nich pár kilometrů. Ještě poradíme na botách určitě nešetřit. Kožené či membránové pevné boty do opravdu drsného terénu. A lehké vzdušné boty na české hory. My používáme například boty Altra Lone Peak a nemůžeme si je vynachválit. Dobrý vzorek, měkká bota s nulovým dropem (chodidlo tak budete mít v rovině). A rozšířená špička poskytuje opravdové pohodlí.

Suché nohy co nejvíc to půjde

Udržet si dobrý management suchých nohou je zvláště na vícedenních či delších trecích opravdu důležitý. Nohy musí být v suchu. Je jasné, že to nepůjde vždy, ale měli byste se snažit mít nohy v suchu co to jen půjde. Na každé trošku delší přestávce se vyzujte včetně ponožek a vše nechte vyvětrat. A pokud možno tak na sluníčku. Osušíte si nohy, boty a ponožky trošku proschnou, at už od mokra zvenčí, či od vašeho potu. A nohy vám potom budou fungovat skvěle a hlavně bez puchýřů.

… a čisté ponožky taky!

Čisté ponožky jsou také občas oříšek. Osobně si beru na vandr dvoje merino ponožky a střídám po několika dnech. Stane se ale, že prší a lehké boty protečou. Nebo se stane nehoda, uklouznu a noha se zaboří do bláta. V takovém případě, při první trošku slunečné situaci, nechám boty proschnout a špinavé ponožky vyměním za čisté. V řece či potoku si ponožky za pár kilometrů někde vyperu a vysuším a mám nový čistý pár ponožek k dispozici. Pokud prší pár dní v kuse, neuškodí pak hned první slunečný den udělat pauzu a prosušit sebe i své vybavení.

Terapie šokem – nohy ve studené vodě

Poštěstí-li se vám, že na pochodu narazíte na pěkný zdroj vody – ideálně studené až ledové, pak toho využijte a udělejte si pauzu. Nejlepší jsou potoky, řeky, rybníky … Zastavte se, dejte si proschnout ponožky i boty a na chvilku si sedněte na břeh a ponořte nohy do studené vody. Případně si udělejte krátkou procházku v řece. Chlad vám pořádně prokrví chodidla, odstraní špínu a pot, a zmírní případný otok. Navíc je to výborná prevence proti puchýřům. Studená voda obnovuje energii a působí anesteticky. Studená voda vám ve všech případech na nohách uleví.

Trekové hole jsou velká pomoc

Kupte si trekové hole a nebojte se je používat. Ušetříte nohám spoustu energie, když svou váhu částečně přenesete skrz horní část těla a ruce do trekových holí. Navíc vám hole pomůžou chodit více vzpřímeně a přirozeně. Tím pomůžete i zádům. Navíc dnešní trekové hole jsou opravdu lehoučké a ke konci dne se vám můžou hodit při stavění přístřešku. My používáme italské čtyřdílné hole Fizan Compact a nemůžeme si je vynachválit. Výhodou Fizanek je, že pokud by se vám v záruce nějaký díl zlomil, Fizan vám zdarma pošle náhradní díl. Ověřeno z vlastní zkušenosti.


Bonusový tip nakonec – protahujte se

Nakonec jeden bonusový tip – protahujte si svaly a šlachy v nohách. Protáhněte si je ráno než vyrazíte. Protáhněte si je při pauze na oběd. A třeba i večer po dokončení etapy. Pěkně přední i zadní stranu stehen, lýtka, achilovku i chodidla. Protahování před zátěží připravíte nohy na zátěž. Protahování po zátěži zase uvolní svaly. Celkově tím pomůžete udržovat své šlachy a svaly pružné a připravené do dalších dní. Protahování také napomůže regeneraci.

Podobné články