Patrně každý měl v dětství rád vláčky, a to nejen ty na hraní, ale i ty skutečné. Jen si vzpomeňte jak vás rodiče brali na nádraží či někam ke kolejím a vy jste nadšeně mávali projíždějícímu vlaku. A což teprve, když jste se v opravdovém vlaku svezli. To byl zážitek par excellence. Někomu ovšem tohle nadšení vydrží celý život, tudíž i v dospělosti se okolo železnice pohybuje rád. Nadšencům pak vděčíme za různé atrakce spojené s vlaky a jejich historií. Příkladem může být třeba Rajnochovická lesní železnice.

Areál lesní železnice.
Areál lesní železnice.

Připomínka bývalé železnice

Rajnochovickou lesní železnici najdete v obci Rajnochovice, okres Kroměříž, ve Zlínském kraji. Jedná se o bývalou železnici, která je z části obnovena a slouží veřejnosti jako atrakce. Vlastně je to připomínka provozu někdejší Arcibiskupské lesní železnice z let 1905 až 1921. Tato železnice tehdy sloužila k přepravě kulatiny z Kelčského Javorníku (revír Podhradní Lhota) na parní pilu v Rajnochovicích. A ještě jedna zajímavost, jde o úzkokolejnou železniční trať.

Historický snímek železnice.
Historický snímek železnice.

O vše se stará parta nadšenců

Současnou Rajnochovickou lesní železnici provozuje Společnost pro obnovu Rajnochovické lesní železnice z.s. Volně řečeno, jde o partu železničních nadšenců, kteří mají šikovné ruce a rozum na pravém místě. Sami zprovoznili část tratě, starají se o údržbu, zajistili mašinku i vagonky a sem tam umožní veřejnosti neobvyklou projížďku. Je jasné, že tohle je typickým příkladem jak si může užít příjemné chvíle celá rodina, zvláště pak s dětmi. Neváhejte tedy s plánem si sem udělat výpravu.

Tady jste v cíli výletu.
Tady jste v cíli výletu.

Vláček jezdí nepravidelně

Rajnochovická lesní železnice má trať dlouhou 300 metrů. Akce pro veřejnost nejsou pravidelné, proto je dobré sledovat webovou stránku www.rajnochovicka.cz nebo se informovat na telefonním čísle 725 039 237. Máte však možnost si sami předem objednat svezení vláčkem. Do areálu se platí vstupné (peníze pak jsou investovány na údržbu a provoz). V ceně vstupného je zároveň už i jízda vláčkem. Jedete hned dvakrát, přesněji tam a zpátky. Zdejší nadšenci vám pak rádi povědí o různých zajímavostech spojených s touto železnicí.

Klauza na říčce Juhyni.
Klauza na říčce Juhyni.

Poznejte Rajnochovice i okolí

Samotné Rajnochovice se rozkládají v podhůří Hostýnských vrchů. První písemná zmínka pochází z roku 1721. Prohlédnout si můžete kostel Narození Panny Marie a svaté Anny. Pozoruhodná je místní fara. Udělejte si procházku ke klauze na říčce Juhyni, která kdysi sloužila k plavení dřeva. V okolí se pak nachází zřícenina hradu Šaumburk, rozhledny Kunovická hůrka a Maruška nebo Kelčský Javorník s rozhlednou.


Podobné články