Někdy stačí menší výprava a člověk má i tak dost zážitků, zároveň si odpočine od každodenního shonu a nabere dostatek sil pro dny příští. Podobnou zkušenost určitě máte také a jistě se vám mnohokrát potvrdila. Jedním takovým konkrétním příkladem je Naučná stezka Protržená přehrada v severních Čechách. Uvidíte pěknou přírodu, poznáte nevšední místo a klidně sem můžete vzít i celou rodinu. Nechte se tedy inspirovat.

Místo protržené přehrady.

Horské prostředí už čeká

Naučná stezka Protržená přehrada se nachází u obce Desná, okres Jablonec nad Nisou, v Libereckém kraji. Konkrétní lokalita je na území Jizerských hor, a to v nadmořské výšce maximálně 806 metrů. Trasa je dlouhá pouze jeden kilometr, takže ji zvládnou i děti a bez obav můžete vzít rovněž svého pejska. Čeká vás horské prostředí a ještě se dovíte zajímavé historické skutečnosti. Takže neváhejte.

Příroda je zde krásná.

K místu tragédie

Název Protržená přehrada je více než výstižný. Naučná stezka vás totiž zavede do míst, kde se 18. září 1916 stala velká tragédie. Tento den došlo k protržení přehradní hráze na řece Bílá Desná. Masa vody se uvolnila a valila úzkým korytem řeky. Zvedla se ničivá 13 metrů vysoká vlna, která smetla vše co jí stálo v cestě. Následkem čehož přišlo o život 65 lidí v obci Desná. Tato přehrada byla dokončena v roce 1915, takže svou funkci plnila teprve krátce. Po trase je šest informačních tabulí, na kterých najdete základní informace a dobové fotografie o této smutné události.

Pomník obětí katastrofy Protržené přehrady.
Pomník obětí katastrofy Protržené přehrady.

Stezka v době výročí

Naučná stezka Protržená přehrada byla oficiálně zprovozněna v roce 1996, kdy si zdejší obyvatelé připomínali 80. výročí od tragické události. Samotné místo neštěstí ja dnes zároveň kulturní památkou. V konkrétním místě je dodnes šoupátková věž (odtud hrázný celou tragédii viděl), torzo hráze a kamenný bezpečnostní přepad, který se nikdy nevyužil. Vodní nádrž měla původně 200 metrů na délku a 14 metrů na šířku.

Pozůstatky přehrady se zachovaly dodnes.

Vede se značená trasa

K Protržené přehradě se dostane vcelku jednoduchým způsobem. Vede sem žlutě značená trasa, a to ze silnice vedoucí kolem přehrady Souš. Trasu z Desné a od Albrechtic pak lemují dřevěné sochy (je jich celkem dvanáct) symbolizujících Křížovou cestu. Po stezce jsou krásné vyhlídky na kaskády řeky Bílá Desná. Kdo si bude chtít výpravu prodloužit, může pokračovat až k přehradě Souš divokým údolím Černé Desné.

Místo po tragédii.
Místo po tragédii.

Na soutoku Černé a Bílé Desné

Zmíněná obec Desná leží na soutoku řek Černá a Bílá Desná, a to mezi Tanvaldem a Kořenovem. V obci si můžete prohlédnout muzeum v Riedlově vile, Riedlovu hrobku nebo kostel Nanebevstoupení Páně a Nanebevzetí Panny Marie. Z celé výpravy pak lze mít krásné fotografické záběry nádherné přírody této části Jizerských hor.


Podobné články