Vltava je svým způsobem taková ikonická řeka. Ať už na ni máme jakýkoliv názor, má své kouzlo a ne nadarmo je opěvována i v písních a vyprávěních. Z cestovatelského hlediska má hodně co nabídnout a tedy ani není divu, že vznikla Stezka řeky Vltavy, která snad uspokojí každého, kdo se rád toulá a poznává. Navíc, si můžete vybrat podle svého gusta – dáte přednost lodní dopravě, pěšímu přesunu nebo šlápnete do pedálu kola? Prostě je to na vás, eventuálně si to zkombinujete jak vám to bude vyhovovat.

Přístav v Hluboké nad Vltavou.
Přístav v Hluboké nad Vltavou.

Vzhůru na jih Čech

Všechny možnosti, jež Stezka řeky Vltavy skýtá, se nacházejí v Jihočeském kraji, a to v turistické oblasti Budějovicko. Je tedy logické, že výchozím místem bude často zdejší metropole České Budějovice. Nemusí tomu, ale být vždy, ovšem to si zakrátko povíme. Zmíněná stezka bývá charakterizována jako vltavská vodní cesta, případně jako sportovně relaxační stezka. V každém případě, je Stezka řeky Vltavy pomyslnou spojnicí mezi Českými Budějovicemi, Českým Vrbným a Hlubokou nad Vltavou.

České Budějovice.
České Budějovice.

Pro každého něco

Stezka řeky Vltavy opravdu nabízí pro každého něco. Můžete nejen cestovat po vámi zvolené trase, ale rovněž si zapůjčit sportovní vybavení, využít atrakcí a prožít svůj čas podle přání. Spokojení budou jak velcí, tak malí a pokud se ještě vydaří počasí, je to vcelku na jedničku s hvězdičkou. Nebojte se vzít na své putování celou rodinu, případně i vašeho psího nerozlučného parťáka.

Na palubu lodi

Plavba lodí je vždy atraktivní. Stezka řeky Vltavy umožňuje takový zážitek v několika podobách, respektive trasách. Můžete si zvolit následující vodní cesty: České Budějovice – Hluboká nad Vltavou, Hluboká n. V. – Purkarec, Purkarec – Týn nad Vltavou, Týn n. V. – Kořensko, České Budějovice – historické centrum, Hluboká n. V. – Munický rybník/Zoo, Přehrada Hněvkovice. V lodní dopravě zde hraje velkou roli oblíbený přístav České Vrbné.

Přístav České Vrbné.
Přístav České Vrbné.

Pěšky to také jde

Jestliže dáváte přednost klasice – tedy pěšímu vandrování, tak není problém ani zde. Projít si lze například trasu od slalomovému kanálu v Českém Vrbném po červené turistické značce. Uvidíte vesnickou památkovou zónu Bavorovice, přírodní památku Hlubocké hráze, zámek Hluboká nad Vltavou. Cesta navazuje na Naučnou stezku Hluboká – Poněšice. Tam se nabízí vyhlídka Baba, Via Ferrata Hluboká, zřícenina Karlův hrádek, Vorařské muzeum Purkarec.

Týn nad Vltavou.
Týn nad Vltavou.

V sedle kola

Cyklistika je hodně populární a tedy nemůže chybět v rámci Stezky řeky Vltavy. Projet se lze podél Vltavy po obou stranách. Oblíbená je levobřežní trasa, pravobřežní trasa je zase klidnější. Na levém břehu můžete jet trasu Hluboká n V. – Stará Obora nad Vltavou – Purkarec – Týn nad Vltavou. Na pravém břehu pak trasu Vrch Kanín – Nová Obora – Poněšice – Horní Kněžeklady – Týn nad Vltavou. Užijte si jaksepatří Stezku řeky Vltavy.


Podobné články