Země Koruny české se vždy skládaly ze tří historických zemí – Čech, Moravy a Slezska. Minimálně tedy, tyto země tvořily zásadní páteř českého království. Současnou Českou republiku opět dávají dohromady ony zmíněné územní celky. Díky iniciativě Via Czechia si můžete Slezsko hezky projít a poznat tak tuto pohraniční oblast. Je to zkrátka další z vytýčených dálkových tras v rámci České republiky a je jen na vás, jak celé putování pojmete.
Napříč českým Slezskem
Jak známo, převážná Slezska leží v Polsku, nicméně, aspoň něco z této historické země nám zůstalo. Českým Slezskem vás tedy provede zmíněná Stezka Slezskem. Trasa vede z Rychlebských hor do Slezských Beskyd. Je to vlastně zkrácená alternativa Severní stezky Českou republikou. Celkově jde o 382 kilometrů, což jasně dává na srozuměnou, že kdo chce projít celou trasu, musí počítat s několika dny na cestě.
Od západu k východu
Stezka Slezskem konkrétně začíná na západě u trojmezí Moravy, Slezska a Kladska (Polsko) u rozcestí Smrk – hraničník. Konec pak je na nejvýchodnějším bodě České republiky u trojmezí Česka, Polska a Slovenska v Beskydech. Trasa je rozdělena na 18 denních etap (délky jsou v rozmezí 20 až 25 kilometrů). Existuje i 19. a 20. etapa, a to v případě, že si uděláte odbočku vedoucí z Opavy do Fulneku (celkově 42 km).
Většinou v krásné přírodě
Stezka Slezskem vám ukáže většinou krásnou přírodu, civilizace zase tak moc nebude. Už jen výchozí Rychlebské hory stojí za to. Pak na vás čeká CHKO Jeseníky a končíte v malebných Beskydech. Nejvyšším bodem je Smrk – hraničník (1110 m n. m.). Po cestě či v těsné blízkosti se pak nachází osmnáct poutních míst. A jen tak mimochodem, již zmíněná Opava byla svého času hlavním městem českého Slezska. Dnes je Slezsko rozděleno na Opavské Slezsko a Těšínské Slezsko.
Kudy vlastně budete putovat?
Jednotlivé úseky Stezky Slezskem jsou dány podle oblastí. Putovat bude následovně. Rychlebské hory a Vidnavská nížina (Smrk – Jeseník), Zlatohorská vrchovina (Jeseník – Město Albrechtice), Nízký Jeseník (Město Albrechtice – Opava), Opavská pahorkatina (Opava – Hlučín), Ostravská pánev a Podbeskydská pahorkatina (Hlučín – Třinec), Slezské Beskydy (Třinec – nejvýchodnější bod ČR), Vítkovská vrchovina (Opava – Fulnek).
Via Czechia – dálkové trasy po České republice
Jak už bylo řečeno na počátku, Stezku Slezskem vypracovala organizace Via Czechia. Ta se zabývá systémem nejdelších turistických a poutních dálkových tras v České republice. Podle jejich plánování můžete absolvovat cestu napříč celou republikou a lze si vybrat. K dispozici je Severní stezka nebo Jižní stezka. Nově i lokální trasa Stezka středozemím. Podobnou aktivitu pak v České republice vyvíjí organizace Stezka Českem (dřívější název Cesta Českem).