Země Koruny české se vždy skládaly ze tří historických zemí – Čech, Moravy a Slezska. Minimálně tedy, tyto země tvořily zásadní páteř českého království. Současnou Českou republiku opět dávají dohromady ony zmíněné územní celky. Díky iniciativě Via Czechia si můžete Slezsko hezky projít a poznat tak tuto pohraniční oblast. Je to zkrátka další z vytýčených dálkových tras v rámci České republiky a je jen na vás, jak celé putování pojmete.

Na začátku jsou Rychlebské hory.
Na začátku jsou Rychlebské hory.

Napříč českým Slezskem

Jak známo, převážná Slezska leží v Polsku, nicméně, aspoň něco z této historické země nám zůstalo. Českým Slezskem vás tedy provede zmíněná Stezka Slezskem. Trasa vede z Rychlebských hor do Slezských Beskyd. Je to vlastně zkrácená alternativa Severní stezky Českou republikou. Celkově jde o 382 kilometrů, což jasně dává na srozuměnou, že kdo chce projít celou trasu, musí počítat s několika dny na cestě.

Projdete i městem Jeseník.
Projdete i městem Jeseník.

Od západu k východu

Stezka Slezskem konkrétně začíná na západě u trojmezí Moravy, Slezska a Kladska (Polsko) u rozcestí Smrk – hraničník. Konec pak je na nejvýchodnějším bodě České republiky u trojmezí Česka, Polska a Slovenska v Beskydech. Trasa je rozdělena na 18 denních etap (délky jsou v rozmezí 20 až 25 kilometrů). Existuje i 19. a 20. etapa, a to v případě, že si uděláte odbočku vedoucí z Opavy do Fulneku (celkově 42 km).

Většinou v krásné přírodě

Stezka Slezskem vám ukáže většinou krásnou přírodu, civilizace zase tak moc nebude. Už jen výchozí Rychlebské hory stojí za to. Pak na vás čeká CHKO Jeseníky a končíte v malebných Beskydech. Nejvyšším bodem je Smrk – hraničník (1110 m n. m.). Po cestě či v těsné blízkosti se pak nachází osmnáct poutních míst. A jen tak mimochodem, již zmíněná Opava byla svého času hlavním městem českého Slezska. Dnes je Slezsko rozděleno na Opavské Slezsko a Těšínské Slezsko.

Dostanete se do Opavy. Někdejšího hlavního města českého Slezska.
Dostanete se do Opavy. Někdejšího hlavního města českého Slezska.

Kudy vlastně budete putovat?

Jednotlivé úseky Stezky Slezskem jsou dány podle oblastí. Putovat bude následovně. Rychlebské hory a Vidnavská nížina (Smrk – Jeseník), Zlatohorská vrchovina (Jeseník – Město Albrechtice), Nízký Jeseník (Město Albrechtice – Opava), Opavská pahorkatina (Opava – Hlučín), Ostravská pánev a Podbeskydská pahorkatina (Hlučín – Třinec), Slezské Beskydy (Třinec – nejvýchodnější bod ČR), Vítkovská vrchovina (Opava – Fulnek).

Via Czechia – dálkové trasy po České republice

Jak už bylo řečeno na počátku, Stezku Slezskem vypracovala organizace Via Czechia. Ta se zabývá systémem nejdelších turistických a poutních dálkových tras v České republice. Podle jejich plánování můžete absolvovat cestu napříč celou republikou a lze si vybrat. K dispozici je Severní stezka nebo Jižní stezka. Nově i lokální trasa Stezka středozemím. Podobnou aktivitu pak v České republice vyvíjí organizace Stezka Českem (dřívější název Cesta Českem).

Závěr putování je ve Slezských Beskydech.
Závěr putování je ve Slezských Beskydech.

Podobné články