Kdo by neměl rád výhledy na kopce, údolí, řeky či lesy. Bezesporu závidíme ptákům jejich volnost a nezávislost. Nejvíc ale určitě to, že se můžou na svět dívat z výšky. Možná i to je jeden z důvodů proč, zejména v poslední době, rostou nové rozhledny jako houby po dešti. V tomto článku vám ukážeme čtyři moc zajímavé rozhledny v Jizerských horách. Všechny jsou navíc blízko u sebe. Dokážete je všechny navštívit během jednoho dne, ať už vyrazíte autem, na kole, či pěšky. Čtyři rozhledny v jednom dni. K tomu přenádherná zalesněná krajina Jizerek. A převýšení, které lze zvládnout a je přiměřené pro všechny, kteří nešlapou kilometry každý víkend. Těšte se na Světlý vrch, Špičku, Maják Járy Cimrmana a Štěpánku.

Navštivte čtyři rozhledny Jizerských hor.
Navštivte čtyři rozhledny Jizerských hor.

Rozhledna Světlý vrch

Rozhledna Světlý vrch a jeho hnízdo.
Rozhledna Světlý vrch a jeho hnízdo.

První rozhledna se nachází u Albrechtic v Jizerských horách. A právě obec Albrechtice nechala, ke svému výročí 350 let vzniku, vystavět 21,5 metrů vysokou rozhlednu na kopci Světlý vrch (729 m n.m.). Otevřena je teprve od roku 2021. K rozhledně vás zavede modrá či zelená turistická trasa. Na vyhlídkovou plošinu vás zavede točité ocelové schodiště. Plošina a jeho zábradlí je ozdobena dřevěnými klacky. Vypadá tak jako obrovské ptačí hnízdo. Nejhezčí výhledy jsou na východní a jižní stranu. Na východ uvidíte protější hory jako Desenský vrch, Novina či Dlouhý kopec. Jihovýchodně v údolí uvidíte město Desná. A směrem na jih se nachází vysoký Tanvaldský Špičák (810 m n.m.) a jeho hřeben.

Výhled z rozhledny Světlý vrch na jihovýchodní stranu.
Výhled z rozhledny Světlý vrch na jihovýchodní stranu.

Vyhlídky Špička na Malém Špičáku

A jdeme dál! Na velmi zajímavou vyhlídku Špička je to jen 3,3 km od Světlého vrchu. Špička se nachází na Malém Špičáku (678 m n.m.) a je otevřena od roku 2020. Svým charakterem může připomínat leccos. To necháme na vaší fantazii. Faktem ovšem je, že má připomínat zejména bob. Má to připomínat bývalou dráhu pro boby a saně, jenž začínala pod skalami pod Špičkou. Je to vskutku malá rozhledna (pouhé 3 metry) s vyhlídkovou plošinou, kam musíte lézt po soustavě dvou žebříků. Opatrně až tam polezete. Z vyhlídkové plošiny je ale úžasný výhled. Dostanete se tak akorát nad výšku stromů což vám otevře výhled na celé údolí, zejména na město Tanvald. Lesy jsou překrásně barevné zejména na podzim. 

Vyhlídka Špička připomínající bob.
Vyhlídka Špička připomínající bob.
Lesy obklopující Špičku na podzim hrají barvami.
Lesy obklopující Špičku na podzim hrají barvami.

Maják Járy Cimrmana

Maják Járy Cimrmana a jeho muzeum.
Maják Járy Cimrmana a jeho muzeum.

Další rozhledna je necelých sedm kilometrů od Špičky. Maják Járy Cimrmana z roku 2013 se nachází jihozápadně od obce Příchovice na pláni u skiareálu U Čápa. Ve výšce 785 m n.m. stojí věž s výškou 23,7 metrů. ​​Jedná se tedy téměř jistě o nejvýše položený maják světa – další z Mistrových geniálních vizí se po sto letech naplnila. Na vyhlídkovou plošinu vás zavede 105 schodů. Z Majáku je výhled na zelené pláně u Příchovic. Či také na široké údolí Rejdického potoka. Maják Járy Cimrmana je součástí stejnojmenného muzea, které se nachází hned u rozhledny. Do muzea na rozhlednu si musíte zakoupit vstup. Stojí to ale za to. Poblíž je také široko daleko vyhlášená restaurace U Čápa.

Příchovice a zelené pláně u Majáku Járy Cimrmana.
Příchovice a zelené pláně u Majáku Járy Cimrmana.

Rozhledna Štěpánka

A nakonec nejstarší, nejkrásnější a nejvýše položená rozhledna z dnešního výběru. Rozhledna Štěpánka na kopci Hvězda (959 m n.m.) najdete pouhé dva kilometry od Majáku Járy Cimrmana, kousek severovýchodně od Příchovic. Kamenná novogotická rozhledna Štěpánka je otevřena od roku 1892 a měří 24 metrů. Pojmenování připomíná arcivévodu Štěpána, který tu pobýval při dohledu na stavbu Krkonošské silnice. Z vyhlídkové plošiny (21 m) je daleký výhled na všechny světové strany. Krkonoše, přehradu Souš, údolí Desné a Kamenice či v pozadí vrchol Jizera. Zalesněné okolí je úchvatné. Co tepvre když jej jemně přikryje první sníh. U Štěpánky je malé občerstvení a vstup je také zpoplatněn.

Novogotická kamenná rozhledna Štěpánka.
Novogotická kamenná rozhledna Štěpánka.
První sníh na stromech u nejstarší rozhledny Štěpánky.
První sníh na stromech u nejstarší rozhledny Štěpánky.

Podobné články