Voda je život, a to doslova. Bez vody nemůže žít člověk, ani žádný jiný tvor, potřebují ji rostliny, stromy atd. Možná si teď říkáte, že tohle už dávno víte. Jistěže ano, ale ruku na srdce, co vlastně o vodě všechno znáte? Nikdo není vševědoucí a proto se vyplatí si sem tam (když už ne pravidelně) rozšířit své obzory. Cestování je k tom přímo stvořené. O životodárné tekutině se dovíte velmi mnoho v zařízení, které se jmenuje Vodní dům a najdete ho ve středních Čechách.

Celkový pohled na venkovní expozici Vodního domu.
Celkový pohled na venkovní expozici Vodního domu.

Kraj blanických rytířů

Zmíněný Vodní dům je v turistické oblasti zvané Kraj blanických rytířů. Konkrétně tedy pojedete do Středočeského kraje, a to do obce Hulice v okrese Benešov. Vodní dům se charakterizuje jako středisko evropsky významné lokality Želivka. Tady máte vše o vodě na jednom místě a věřte, že návštěva vás nadchne, především, pokud budete mít sebou i děti. Nikam nespěchejte a vše si užijte plnými doušky. Kromě Vodního domu si lze objednat rovněž prohlídku hráze vodního díla Švihov s průvodcem.

Lákavé interaktivní prvky.
Lákavé interaktivní prvky.

Vodní expozice

Když návštěva Vodního dmu, tak samozřejmě člověk čeká nějakou tu vodní expozici. Pochopitelně a nebudete zklamáni. Expozice se rozkládá jak uvnitř Vodního domu, tak i venku v atriu. Má několik tématických částí: Vodní mikrosvět – vodní organismy, Podvodní makrosvět – vodní rostliny a zvířata, Mokřadní život – přírodní scenérie na břehu, Pitná voda a koloběh, Výlet do historie – doba Karla IV., neznámý malíř vyzdobil kostel v Dolních Kralovicích, který byl kvůli stavbě přehrady zbourán, malby se však podařilo zachránit.

Zjistíte zajímavosti o přehradě.
Zjistíte zajímavosti o přehradě.

Interaktivní exponáty

Vodní dům je konkrétně umístěn mezi obcemi Hulice a Nesměřice, zhruba 200 metrů od vodní nádrže Švihov (na řece Želivce). Mnoho věcí si můžete tzv. ošahat, a to díky interaktivním exponátům. Dále tady najdete různé hrátky s vodou. Prohlédnete si nádrž s rybami, umělý potůček, suchý poldr, mokřad, skalku z hadce, umělý vodopád, soustavu čerpadel či vodní mlýnky. Celé zařízení Vodního domu provozuje Český svaz ochránců přírody Vlašim.

Stylová výzdoba Vodního domu.
Stylová výzdoba Vodního domu.

Klidně se zdržte i ve vesničce Hulice

Klidně si udělejte čas a seznamte se více s vesničkou Hulice. Leží 14 kilometrů od Vlašimi. Kousek odtud je národní přírodní památka Hadce u Želivky, obcí prochází cyklotrasa Vlašim – Trhový Štěpánov – Hulice – Nesměřice – Zruč nad Sázavou. V budově bývalé školy je pozoruhodná expozice Včelí svět. To všechno už je docela slušným lákadlem k výpravě. Tak berte své diáře a plánujte.


Podobné články