Obecně jsou jižní Čechy velmi krásným koutem naší země. Prakticky se můžete vydat kamkoli a budete mít jistotu, že něco krásného a zajímavého zažijete. Jak moc znáte Jihočeský kraj? Nemáte chuť si ho projít (aspoň tedy určitou část) hezky po svých? Stezka údolím Lužnice vám to umožní a vy poznáte malebnou oblast zvanou Toulava. Obujte si tedy toulavé boty, sbalte si svých pět švestek a vydejte se na putování.

První trasa s evropským certifikátem

Stezka údolím Lužnice má jedno velmi významné prvenství. Dost možná, že mnoho cestovatelů o tom ani neví. Jedná se totiž o první pěší trasu v České republice, která má evropský certifikát Leading Quality Trails Best of Europe. Takových stezek moc není. Je se tedy čím pochlubit. Vás však může nejvíc těšit, že poznáte hluboké údolí řeky Lužnice a již zmíněnou oblast Toulavu. Udělejte si tedy nádherný vandr jihočeskou krajinou.

Stezka má čtyři etapy

Celou Stezku údolím Lužnice nemusíte nutně absolvovat najednou. Byl by to docela zápřah, když se jedná o celkem 55 kilometrů. Raději si vše náležitě užijte. Stezka je rozdělena do čtyř etap a tedy se dá snáze zvládnout. Začátek je v Plané nad Lužnicí a konec u soutoku Lužnice a Vltavy v Týně nad Vltavou. První etapa: Planá nad Lužnicí – Tábor (13 km). Druhá etapa: Tábor – Lužničanka (12 km). Třetí etapa: Lužničanka – Bechyně (15 km). Čtvrtá etapa: Bechyně – Týn nad Vltavou (15 km). Postupně jdete po turistických značkách modrá – červená – žlutá – červená.

Můžete si cestou zasoutěžit

Stezka údolím Lužnice je opatřena devatenácti informačními panely. Mimo jiné na nich najdete citáty spisovatele Zdeňka Šmída. Zároveň si můžete zasoutěžit. Na každém panelu je kvizová otázka, správnou odpověď pak najdete na panelu příštím. Krásně si tak zpestříte putování, obzvláště, když sebou budete mít děti. A samozřejmě můžete vzít rovněž psího člena rodiny. Všichni by Stezku údolím Lužnice měli zvládnout. Nejvyšší bod má jen 522 metrů nad mořem.

Zajímavostí je víc než dost

Údolí Lužnice nabízí na své trase víc než dost zajímavostí. A jsou velmi pestré. Posuďte sami. Vysoké skály, dřevěné sochy vodníka, poustevníka nebo čerta, tunel procházející Příběnickou skalou, řetězový Stádlecký most, zámek Mitrowicz, rozhledna Semenec, výhledy na řeku a skály, Bechyňský vodopád. Zhlédnout lze také zříceniny Příběnice a Dobronice či staré mlýny Kvěchův, Matoušovský a Breda.

Turistická oblast Toulava

O oblasti zvané Toulava jsme se již zmínili. Jde o turistickou oblast na pomezí Jihočeského a Středočeského kraje. Centrem Toulavy je pak Tábor. Oblast Toulava je pro toulání vskutku stvořená. Pokud ji chcete dokonale poznat, tak si vezměte raději dovolenou. Do Toulavy spadají města jako Sedlčany, Bechyně, Milevsko, Mladá Vožnice, Chýnov, Sezimovo Ústí, Planá nad Lužnicí.

Lužnice je přítok Vltavy

Samotná řeka Lužnice je sice přítokem Vltavy, ale provede vás nádherným kusem české země. Celková délka Lužnice je 208 km. Protéká Novohradskými horami, Vitorazskem, Třeboňskou pánví a Středočeskou pahorkatinou. Od hranic s Rakouskem až k Veselí nad Lužnicí tvoří součást CHKO Třeboňsko. Lužnici si oblíbili rovněž vodáci, takže je můžete na svých cestách potkat.


Podobné články