Celá oblast Jeseníků je velmi rozmanitá a rozlehlá. Skýtá mnoho krásných míst a navíc je nabídka tak pestrá, že si vybere opravdu každý. Můžete sem jezdit roky a stále bude něco nového. Jedním z velmi zajímavých míst je rozhledna na Biskupské kupě. Nemusíte ji ani složitě hledat, takže se cíl výpravy přímo nabízí. Navíc, návrat do „civilizace“ je poměrně rychlý a aby taky ne. Budete ji mít vlastně skoro pořád na dohled. Dopřejte si hezký horský výlet.

Rozhledna Biskupská kupa.
Rozhledna Biskupská kupa.

Nejstarší jesenická rozhledna

Rozhledna Biskupská kupa se nachází 2,5 km od města Zlaté Hory, okres Jeseník, v Olomouckém kraji. Jedná se o vůbec nejstarší rozhlednu v Jeseníkách. Slavnostně byla otevřena 26. srpna 1898, a to u příležitosti padesáti let panování císaře Františka Josefa I. O výstavbu se zasloužil německý turistický spolek MSSGV. Kamenná rozhledna nahradila dřevěnou vyhlídkovou věž, která zde stála od roku 1890. V roce 1896 přibyla ještě poštovna, ta byla roku 2006 obnovena a jejích služeb můžete využít i dnes. Rozhledna jako taková prošla roku 1996 opravou, kterou zajistily Zlaté Hory.

Stylový vchod do rozhledny.
Stylový vchod do rozhledny.

Na česko – polské hranici

Vrchol Biskupská kupa je v nadmořské výšce 890 metrů a rozhledna je vysoká 18 metrů. Stojí prakticky na česko – polské hranici, proto není divu, že i Poláci ji mají tak trochu za svou. V každém případě je Biskupská kupa zařazena mezi vrcholy Koruny hor Polska. Hranice zde vedla již od středověku a právě tady, od roku 1229, rozdělovala biskupství olomoucké a biskupství vratislavské. Dnes je hranice jen čára na papíře a můžete se zde zcela svobodně pohybovat.

Nádherné výhledy do daleka

Na každou rozhlednu se chodí hlavně kvůli výhledům. Je to ostatně logické. Z ochozu rozhledny uvidíte vrcholy a údolí Nízkého i Hrubého Jeseníku, město Zlaté Hory, polskou nížinu včetně Otmuchovských jezer, nejvyšší horu Jeseníků Praděd a při obzvlášť dobrých podmínkách rovněž Králický Sněžník, Beskydy či Sněžku v Krkonoších. Jakmile zase sestoupíte, můžete si dát kávu či jiné občerstvení v Císařské poštovně, která je hned naproti vchodu do rozhledny.

Císařská poštovna Biskupská kupa.
Císařská poštovna Biskupská kupa.

Nejčastěji se chodí ze Zlatých Hor

Výchozím místem pro výstup na Biskupskou kupu bývá nejčastěji město Zlaté Hory. Vede odtud zelená turistická značka. Trasa je dlouhá 4 kilometry a má převýšení zhruba 450 metrů. Snadnější přístup pak je po Naučné stezce svatý Roch z Petrových bud nebo také můžete jít po modré značce z Petrovic a vede sem i červená pohraniční značka. Kousek pod vrcholem Biskupské kupy stojí velký kříž jako upomínka na papeže Jana Pavla II. Není se čemu divit, Poláci ho mají stále ve velké úctě.

Výhledy jsou zde nádherné.
Výhledy jsou zde nádherné.

Městečko uprostřed lesů

Zlaté Hory (420 m n. m.), do roku 1948 Cukmantl, leží na severovýchodě od města Jeseníku , a to přímo na hranici s Polskem. Žije zde zhruba 4 600 obyvatel a jedná se tedy opravdu o jedno z nejmenších měst v Jeseníkách, přestože k němu patří i obce Horní a Dolní Údolí, Ondřejovice a Rejvíz. V okolí pramení řeky Zlatý potok, Olešnice a Černá Opava. Zlaté Hory obepíná Zlatohorská hornatina s nejvyšším vrcholem Příčnou horou (975 m n. m.) a sedmdesát procent území tvoří lesy.


Podobné články