Říká se, že nejspolehlivější pomocnou ruku člověk najde na konci své paže. Ano, jistě je v tom kus pravdy, ale jsou situace, kdy potřebujete či prostě uvítáte pomoc někoho jiného, než jste vy sami. Každý, kdo cestuje ví, že se může ocitnout v různých stavech, a nemusí to být vždy vážné, no a pak je jakákoliv dobrá duše vítána. Dobří lidé žijí všude, jen mnohdy nejsou hned vidět. V České republice (určitě i jinde) máme pomocníky, jimž se říká Trail Angel. Dost možná jste se s takovým andělem už setkali.

Na cestách zažijete mnoho krásných chvilek.
Na cestách zažijete mnoho krásných chvilek.

Stezka Českem a Trail Angels

O fenoménu Stezka Českem jistě víte (články o Stezce najdete i zde v magazínu) a tedy dost možná máte povědomí o tom, že s ní úzce souvisí i fenomén Trail Angel. Stezku Českem zdolává stále více lidí a každý takový poutník uvítá (aspoň sem tam) nějakou tu pomocnou ruku, jak jsme již zmínili v úvodu. Trail Angels mu ji poskytnou, protože chtějí, protože jsou spřízněné duše, protože to jsou skvělí lidé a šli do toho zcela dobrovolně. Mají zkrátka andělskou duši cestovatele.

Zakladatel Stezky Českem Martin Úbl.
Zakladatel Stezky Českem Martin Úbl.

Pomáhají jak umí

Trail Angel je člověk, který se sám od sebe rozhodl, že nabídne pomoc lidem, kteří jdou Stezku Českem, případně i jiným vandrovníkům (pochybujeme, že někdo z nich dělá jakoukoliv selekci). Zpravidla takový anděl bydlí někde na trase a tudíž je tzv. po ruce. Můžete si u něj doplnit zásoby vody, dobít mobil, můžete přespat či se vysprchovat. Případně dostanete najíst a napít. Pomoc se liší podle možností konkrétního Trail Angela. Obecně vzato, lidé si pomáhají a vidí v tom jistý smysl. Buďme za takové Trail Angels vděčni.

Na trase jsou například i Jeseníky.
Na trase jsou například i Jeseníky.

Vznikají nová přátelství

Pochopitelně, že když dorazíte znavení, vyprahlí nebo prochladlí či mokří k takovému lidskému – nebeskému andělovi, tak nezůstane „jen“ u pomoci. Popovídáte si, předáte si zkušenosti a nejnovější poznatky, společně se třeba zasmějete. Může to skončit i získáním nových přátel. Skvělých kamarádů není nikdy dost a vy budete vědět, že třeba v Krušných horách nebo v Beskydech máte někoho s kým jste prožili sice krátký, ale intenzivní čas a zase se rádi uvidíte. Neberme pomoc Trail Angels jako samozřejmost, važme si jich osobně i jejich snažení. Tak ať se máte na cestách co nejlépe a potkáváte samé příjemné lidi.

Takové vaření má svou romantiku.
Takové vaření má svou romantiku.
Podobné články