My máme rádi víno, zpívá se v jedné známé písničce. Bodejť by taky ne, vždyť je to výborný nápoj, který se hodí k mnoha příležitostem a navíc, naši vinaři své řemeslo ovládají skvěle. Největší vinařskou oblastí v České republice je samozřejmě jižní Morava a najdete zde mnoho různých cílů spojených s vinnou révou. Pokud přemýšlíte kam se tedy podívat, vězte, že Valtice vás v žádném případě nezklamou a celý zdejší pobyt si náramně užijete. Ve Valticích se doslova vše točí kolem vína.

Valtický zámek je nádherný.
Valtický zámek je nádherný.

Valtice leží až u hranic s Rakouskem

Malebné městečko Valtice (první písemná zmínka je z roku 1192) najdete v okrese Břeclav (vzdálenost je pouhých 9 km) u hranic s Rakouskem. Jen coby kamenem dohodil se odtud nachází Mikulov. Valtice a okolí jsou součástí známého Lednicko – valtického areálu, takže i Lednice je prakticky za rohem. Blízké i vzdálenější okolí Valtic je doslova poseté vinicemi, a to samé najdete u rakouských sousedů – obce Schrattenberg. V dnešní době už máte tu výhodu, že se můžete volně pohybovat na území obou států naprosto svobodně. Tak co, sbíhají se vám chutě na dobré víno už teď? Klidně si k tomu čtení sklenku nalijte.

Krásné centrum Valtic.
Krásné centrum Valtic.

Valtice – hlavní město vína

Valtice – hlavní město vína, tak zní oficiální označení tohoto jihomoravského města a s tímto nápisem se zde setkáte na mnoha místech. Nejde přitom o nic nadneseného či přehnaného. Záhy pochopíte proč. Valtice spadají do Mikulovské vinařské podoblasti. Nachází se zde Národní vinařské centrum, Vinařská unie ČR, Salon vín ČR, Vinařská akademie a rovněž střední vinařská škola, jediná svého druhu v České republice. Kromě již zmíněných vinic, zde najdete mnoho vinařství a není žádná nouze o vinné sklepy.

Valtické podzemí je hodně zajímavé.
Valtické podzemí je hodně zajímavé.

Vinaři a historické sklepy

Jen při procházce městem minete například vinařství Chateau Valtice, vinařskou střední školu a mnoho dalších míst, kde žijí a pracují valtičtí vinaři. Pokud máte čas (a chuť), zavítejte do Valtického podzemí. Stejně půjdete kolem, protože tohle místo se zkrátka minout nedá. Valtické podzemí je souhrnný název pro labyrint vinných sklepů. Tyto historické sklepy jsou vzájemně propojeny a jedná se celkem o 13 sklepů v celkové délce 900 metrů. Jejich historie prokazatelně spadá minimálně do roku 1270. To už je slušná řádka let. Patrně už pijete svou první sklenku vína.

Kolonáda Rajstna. Odtud jsou skvělé výhledy.
Kolonáda Rajstna. Odtud jsou skvělé výhledy.

Salon vín na zámku

O Salonu vín ČR jsme se již letmo zmínili. Sídlí na valtickém zámku a rozhodně má co nabídnout. Každý rok se vyhodnotí 100 nejlepších vín z celé České republiky, získají pomyslnou zlatou medaili (Morava i Čechy), a ty jsou pak vystavený na zámku. Navíc, je zde můžete ochutnat a případně i zakoupit. K dispozici je pak i druhá stovka, tedy se stříbrnou medailí, tudíž máte z čeho vybírat. Salon vín ČR nabízí pouze to skutečně nejlepší, co se daný rok urodilo a vyrobilo.

Celkový pohled na Valtice.
Celkový pohled na Valtice.

Valtice jako historické město

Rovněž z historického a památkového hlediska mají Valtice co nabídnout. Jedničkou v tomhle ohledu je pochopitelně zámek, někdejší majetek knížecího rodu Lichtenštejnů. Nádherný je nejen zámek, ale i přilehlý zámecký park, který si rozhodně projděte. Vedle profesionální zahradnické úpravy parku, tady můžete obdivovat i řadu uměleckých soch nebo se nechat povozit bryčkou. Historické centrum města má statut městské památkové zóny. Zde si prohlédněte kostel Nanebevzetí Panny Marie, novorenesanční radnici, Mariánský sloup a nedalo v lese je pak Dianin chrám. Tím nic nekončí. Rádi vás uvítají v Městském muzeu Valtice, Muzeu vinařství, zahradnictví a životního prostředí nebo v Muzeu tortury.

Vinice kam se jen podíváte.
Vinice kam se jen podíváte.

Stezkou bosou nohou do Rakouska

Na okraji Valtic začíná Stezka bosou nohou. Jde o zhruba pětikilometrový okruh, který vás zavede do Rakouska a zase zpět. Máte i možnost zblízka poznat nádhernou kolonádu Rajstna, z jejíhož vršku jsou nádherné výhledy do okolí. Stezka vede okolo moravských a rakouských vinic, obsahuje různé zajímavosti a vše lze ještě spojit s návštěvou Muzea železné opony. Mimochodem, v rakouské vísce Schrattenberg berou u občerstvení i české koruny.

Nejbližší okolí Valtic.
Nejbližší okolí Valtic.

Příroda je nádherná sama o sobě

Valtice leží ve Valtické pahorkatině, která je součástí Dolnomoravského úvalu. Prakticky se zde vše prolíná s CHKO Pálava. Hned vedle města je nepřehlédnutelný rybník Nesyt a pokud máte zájem, můžete se projít až do Lednice. Jestliže pojedete autem od Brna, máte šanci vidět pěkně z blízka Novomlýnské nádrže a zámek v Mikulově. Příroda je zde nádherná a stále je co obdivovat. Užijte si Valtic – hlavního města vína plnými doušky. Tak co, už máte nalétou druhou sklenku vína? Tento článek vznikl za asistence červeného vína.


Podobné články