Naučné stezky jsou vynikající a prospěšné po všech stránkách. Máte možnost poznat danou lokalitu, nemusíte nikde bloudit a ještě se dovíte mnoho zajímavého. Takových příležitostí je celá řada a prakticky kamkoliv zavítáte, tak nějakou naučnou stezku najdete. Naučná stezka Procházka místy bojů třicetileté války na vás čeká v turistické oblasti Sušicko. Seznámíte se jak s krajinou malebného Pošumaví, tak se zdejšími historickými událostmi, které zde kdysi dávno proběhly. A vězte, že tuto procházku zvládne jak velký, tak malý cestovatel.

Celkový pohled na Bukovník.
Celkový pohled na Bukovník.

Vyrážíme na Klatovsko

Naučná stezka Procházka místy bojů třicetileté války je vám k dispozici u obce Bukovník v Plzeňském kraji. Tato malá vesnička leží v okrese Klatovy, a to 10 km od Sušice, 18 km od Strakonic a 20 km od Vimperka. Sama zmíněná naučná stezka připomíná krvavé události, které v Pošumaví probíhaly během třicetileté války (1618 – 1648) a především se zaměřuje na bitvu u nedalekého vrchu Bitovín. Vy si danou lokalitu můžete projít hezky v klidu, bez stresu a shonu. A pokud chcete, vydejte se na tohle putování i s vašim psím kamarádem.

Prohlédnout si můžete zdejší kostel.
Prohlédnout si můžete zdejší kostel.

Tajemství vrchu Bitovín

Co všechno se odehrálo u vrchu Bitovín (694 m n. m.) v blízkém sousedství vesničky Bukovník zůstane patrně navždy zahaleno jistým tajemstvím. Přesněji řečeno, některé detaily asi už na světlo nevyplavou a možná je to i dobře. Faktem je, že na sklonku celé války, tedy v roce 1648 zde proběhla dosti krvavá bitva mezi švédským a císařským vojskem. Císařským se podařilo Švédy zastavit, ale za cenu velkých obětí. Ještě dlouho po bitvě v těchto lesích prý vesničané nacházeli různé zbraně a výstroj vojáků obou stran.

Kaplička kousek za vsí.
Kaplička kousek za vsí.

Vskutku krátká stezka

Naučná stezka Procházka místy bojů třicetileté války je oficiálně zájemcům k dispozici teprve od roku 2021. Je vskutku krátká, neboť měří pouhý 1 kilometr, takže to zvládnou i děti. Na trase půjdete okolo švédských mohyl (jsou tři a tvoří je metr vysoké kamenné hromady) a čtyř informačních tabulí. Na samotném vrcholu Bitovína pak je vztyčen velký kříž. Ten se zde poprvé objevil již v roce 1886, a to právě na paměť oné bitvy. K obnově kříže došlo v roce 2021. Během cesty se vám také naskytnou výhledy na Pošumaví, o výsadbě lesa vás seznámí nápis vytesaný do skály a závěr lemuje vzrostlá dubová alej.

Památník obětem 1. světové války.
Památník obětem 1. světové války.

Projděte si i samotný Bukovník

Vesnička Bukovník pak také stojí za malou procházku. Prohlédnout si můžete románský kostel svatého Václava a faru. Zajímavá je historická sýpka či Boží muka pod vrchem Bitovín. A jen tak pro zajímavost, právě odtud pochází Antonín Kludský, zakladatel cirkusu Kludský. Bukovníkem rovněž prochází cyklistická trasa. Jak vidíte, lze si tady užít pěkného dne či aspoň části dne. Třeba vás pobyt zde bude inspirovat k dalšímu poznávání Pošumaví.


Podobné články