Kdy naposledy jste se byli podívat na nějakou výstavu? Kdy naposledy jste se byli podívat do muzea? Jestli to bylo nedávno, rádi vás navnadíme na další návštěvu. Jestli ne, tak je určitě nejvyšší čas to dohnat. Tak či onak se podíváme do jedné výrazné a působivé budovy na “Zelňáku” v centru Brna. Dietrichsteinský palác je historickou barokní památkou a již dlouhá léta slouží jako hlavní výstavní budova Moravského zemského muzea. Pravidelně zde rotují výstavy a expozice všeho druhu. Stačí si jen vybrat! Od historie až po literaturu. Od přírodních věd až po techniku. Prostě každý si přijde na své. Prohlédněte si s námi jeden z nejkrásnějších architektonických klenotů na Zelném trhu.

Dietrichsteinský palác je ozdobou Zelného trhu.
Dietrichsteinský palác je ozdobou Zelného trhu.

Historická a významná barokní památka

Významnou barokní budovu nechal vystavět v letech 1614-1618 olomoucký biskup kardinál František z Ditrichštejna, jako jedno z rodových sídel. Rezidence této šlechtické rodiny prošla významnou přestavbou ve dvacátých letech 18. století a dočkala se vrcholné barokní formy. Po vymření rodu Dietrichsteinů v 19. století se palác dostal do rukou různým majitelům a sloužil různým účelům. Například jako Vrchní zemský soud. V roce 1911 byla stavba zakoupena Moravským zemským muzeem pro výstavní účely. Výstavám, či různým kulturním a společenským účelům, slouží Dietrichsteinský palác dodnes. A věděli jste, že hned u paláce je jeden ze vchodů do podzemního labyrintu pod Zelným trhem?

Dietrichsteinský palác má stálé i krátkodobé výstavy.
Dietrichsteinský palác má stálé i krátkodobé výstavy.

Nekonečný zdroj zábavy, vědomostí a inspirace

Hlavní výstavní budova Moravského zemského muzea vás ohromí nejen zevnějškem, ale také bohatým a zdobeným interiérem. Tři patra výstavních prostor doplňuje v přízemí muzejní prodejna, kavárna a šatna. V muzeu si můžete prohlédnout také stálé expozice jako Zaniklý život na Moravě, pravěk Moravy, Velká Morava, Morava ve středověku, Svět nerostů a další. Samozřejmě, mimo stálé výstavy, pravidelně a často rotují i ty krátkodobé. Pokaždé, když přijdete do muzea, tak se můžete pobavit jinou výstavou. Je to nekonečný zdroj zábavy, vědomostí a inspirace. Navíc je budova téměř kompletně bezbariérová. Vstupenky si pak můžete koupit na celé muzeum nebo jen na konkrétní expozice.

Prostory paláce během interaktivní výstavy o Malém princi.
Prostory paláce během interaktivní výstavy o Malém princi.

Dietrichsteinský palác během Brněnské muzejní noci

Doporučujeme muzeum navštívit například během akce Brněnská muzejní noc, která probíhá v květnu. Celé muzeum ožije cvrkotem návštěvníků, a takto to probíhá už od roku 2006. Vstupné je během muzejní noci většinou dobrovolné či symbolické. A můžete navštívit klidně všechna zapojená muzea, pokud to stihnete. Celá akce začíná v 18 hodin večer a končí o půlnoci. Do této události se zapojuje klidně i 40 různých míst včetně Dietrichsteinského paláce, ale třeba i budovy Moravské galerie, hrad Špilberk, Vila Tugendhat, Technické muzeum v Brně nebo Muzeum romské kultury. Tato noc zkrátka patří muzeím a hlavně lidem, u kterých je událost velmi oblíbená.

Brněnská muzejní noc otevírá muzea každý květen.
Brněnská muzejní noc otevírá muzea každý květen.

Celý den zábavy v hlavním městě Moravy

A když už budete v Brně, máme pro vás pár tipů, jak si užít celý den zábavy. Od Dietrichsteinského paláce začněte návštěvou Petrova a katedrály sv. Petra a Pavla, kde můžete vyšlapat až na věž a užít si velkolepé výhledy na celé město. Odtud krátká zastávka u Velkého Špalíčku v Papilonii – motýlí dům. Tropy vám tu připomenou motýli s tolika barvami, kolika si jen dokážete představit. Další zastávka přes Šilingrovo náměstí na Špilas! Brněnský evergreen by neměl nikdo při návštěvě hlavního města Moravy vynechat. A od hradu je to kousek na neuvěřitelné vodojemy na Žlutém kopci. Sem si ale nezapomeňte dostatečně dopředu zakoupit vstupenky. O vodojemy je velký zájem.

Dietrichsteinský palác má úchvatný interiér a vestibul.
Dietrichsteinský palác má úchvatný interiér a vestibul.

Podobné články