Příroda si obecně ochranu zaslouží, o tom snad ani není třeba moc diskutovat. V Česká republice máme čarokrásné přírody celkem dost a každý si tedy může vybrat kam se vypraví příště. Přírodní památka Sprašová rokle je vskutku nádhernou ukázkou divočiny a jistojistě stojí za poznání. Srdce cestovatele, trampa, romantika a vůbec každého, kdo má toulavé boty přímo zaplesá nad tou podívanou. Na nic nečekejte, moc neváhejte a jakmile vám to situace dovolí, vypravte se sem. Čeká vás neobyčejný zážitek, který pohladí na duši a osvěží mysl.

Na okraji vesničky Zeměchy

Sprašová rokle se nachází na okraji vesničky Zeměchy (zajímavý název, co…), kousek od Kralup nad Vltavou ve Středočeském kraji. Jde o okres Mělník. Celá chráněné území se rozkládá v nadmořské výšce od 195 až 214 metrů a celková rozloha činí 1,49 hektaru. Samotná rokle je obklopena stepní vegetací. Statut přírodní památky má od roku 1987. Vypravit se sem můžete klidně i s dětmi nebo rovněž s vaším psím kamarádem. V pohodě to zvládnete všichni. Takže, vzhůru na cestu.

Spraš se ukládala mnoho let

Přírodní památka Sprašová rokle je opravdu výjimečná. Spraš (úlomkovitá usazená hornina navátá větrem) se zde ukládala více než 200 000 let a přítomnost světlé a tmavé půdy dokazuje střídání dob ledových a meziledových. Jedná se o významný geomorfologický fenomén. Vlhké prostředí Sprašové rokle vyhovuje takovým rostlinám jako je např. sasanka hajní či bažanka vytrvalá. Z živočichů se zde vyskytuje bezobratlý a blanokřídlý hmyz. Samotný sprašový zářez rokle dosahuje hloubky více než 10 metrů.

Oficiální stezka sem nevede

Do oblasti Sprašové rokle žádná oficiální stezka nevede. Tím se ovšem nenechejte odradit. Dostat se sem můžete vcelku snadno i tak. Vydáte se po historické cestě ze Zeměch, která je označena šipkou a začíná na jižním okraji vesnici (v ulici V Rokli). Jakmile si projdete Sprašovou rokli a budete chtít ve výpravě pokračovat, jděte dál až ke 150 metrů dlouhému úvozu, který byl dříve součástí staré cesty spojující město Velvary s Prahou. Obecně se doporučuje vydat se na prohlídku přírodní památky za suchého počasí. Po dešti je zde dost bláta, což dělá chůzi náročnou. Vy si určitě sami poradíte.


Podobné články