S pozůstatky důlní činnosti se můžete v České republice seznámit hned na několika místech. Často uvidíte udržované bývalé doly, můžete do nich sfárat a průvodce vám povypráví různé detaily. Až na výjimky jde vždy o oblast těžby uhlí. Ovšem, co ty výjimky? Neskrývá se právě zde něco zajímavého? Samozřejmě, že ano a Flascharův důl je toho příkladem.

Celé okolí je protkáno břidlicí a skalními útvary.
Celé okolí je protkáno břidlicí a skalními útvary.

Těžba břidlice má tradici

Jak už bylo řečeno, jedním takovým neobvyklým místem je Flascharův důl u Oder v okrese Nový Jičín v Moravskoslezském kraji. Přístupný veřejnosti je teprve od července 2020. Právě zde máte šanci poznat jak se těžila břidlice a co všechno bylo s touto činností spjato. Těžba břidlice má v kraji svou tradici a dodnes v místních lesích uvidíte množství břidlicových míst.

Až do těžební komory

Flascharův důl leží v přírodní lokalitě Nový Svět na Veselském kopci, a to kousek od města Odry. Jde o dvoupatrové důlní dílo, kde jsou patra propojena 18 metrů dlouhým větracím komínem. Důl zprovoznil na přelomu 19. a 20. století Karel Flaschar. Horní patro je štola Johann. Jde o starší část a další část komor je zborcena. Spodní patro je štola Hortenzie (pojmenovaná po manželce Karla Flaschara). Tato štola se dochovala v téměř původním stavu. Během prohlídkového okruhu projdete 200 metrů dlouhou chodbou do těžební komory.

Flascharův důl.
Flascharův důl.

Dva prohlídkové okruhy

Máte na výběr dva prohlídkové okruhy. Velký okruh a Malý okruh. Samotná prohlídka je zajímavá i pro děti, tak je bez obav vezměte sebou. Nudit se nebude celá rodina. V samotném dole pak žijí různí obojživelníci (např. skokan hnědý), bezobratlí (pavouci, motýli, měkkýši) či netopýři. Pobyt zde tedy láká nejen na někdejší důlní činnost.

Ani Odry vás nezklamou

Když už budete v blízkosti města Odry, tak se případně podívejte i sem. Určitě nebudete zklamaní. Město leží na moravsko – slezské historické hranici. Centrum je městskou památkovou zónou. První písemná zmínka pochází z roku 1234. Najdete zde pozůstatky městského opevnění, kostel svatého Bartoloměje, vodní mlýn Wesselsky či přírodní skvosty jako Stříbrné jezírko, Vrásový soubor v Klokočůvku nebo přírodní rezervaci Suchá Dora.

Když půjdete ještě dál na svých toulkách objevíte i podobná zákoutí.
Když půjdete ještě dál na svých toulkách objevíte i podobná zákoutí.

Podobné články