Občas se lidé domnívají, že už toho viděli tolik, že je těžko ještě může něco překvapit. Prakticky vždy se mýlí. A u cestování to platí dvojnásob. Znáte třeba jeskyně Na Turoldu? Pokud ne, tak se sem určitě vypravte, a to klidně s celou svou rodinou. Spatříte naprosto úchvatné podzemní prostory, které se naprosto vymykají běžným jeskynním komplexům. Sbalte svých pět švestek, jak se lidově říká a hurá na Moravu.

Budete mít co obdivovat.
Budete mít co obdivovat.

Jeskynní skvost na Pálavě

Jeskyně Na Turoldu najdete kousek od Mikulova v Jihomoravském kraji. Někdy se jeskyním také říká Korálové moře pod Pálavou. Jde o podzemní labyrint v Přírodní rezervaci Vrch Turold. Jsou to jediné přístupné jeskyně v jurském vápenci v České republice. A navíc, uvidíte smaragdové podzemní jezírko. Zkrátka a dobře, budete si připadat jako v pohádce. Ve skutečnosti nahlédnete do světa jeskynních přírodních pokladů.

Vchod do jeskyně.
Vchod do jeskyně.

Úplně jiné jeskyně

Nějakou tu jeskyni již patrně navštívil každý z vás. Na Turoldu je to však jiné. Jeskyni zdobí korozní tvary podobné korálovým útesům. Vše vzniklo na zlomech a puklinách ve vápencích druhohorního stáří. Společně s jeskyní Liščí díra jde o labyrint chodeb s celkovou délkou 2,5 kilometru. První písemná zmínka o jeskyni Na Turoldu pochází z roku 1669. procházka podzemím bude bavit i vaše děti.

Tomuhle útvaru zde říkají mimo jiné Popcorn. Něco podobného prakticky jinde neuvidíte.
Tomuhle útvaru zde říkají mimo jiné Popcorn. Něco podobného prakticky jinde neuvidíte.

Jezírko se smaragdovou vodou

Patrně nejkrásnější část jeskyně Na Turoldu je prostor zvaný Jezerní dóm. Nachází se zde jezírko se smaragdově zbarvenou vodou a díky tomu má zvláštní kouzlo. Jde o největší sál podzemí. Délka dosahuje 30 metrů a šířka 17 metrů. Celou jeskyni Na Turoldu si lze v červenci a srpnu prohlédnout rovněž v noci, kdy se pořádají noční prohlídky. Může to mít neopakovatelnou atmosféru.

Skoro jako "zlatý" pohled.
Skoro jako „zlatý“ pohled.

Pod povrchem zhruba hodinu

Při prohlídce budete pod povrchem přibližně hodinu a samozřejmě se náležitě oblečte. Přeci jen, v jeskyni není zrovna horko. Prohlídka je s průvodcem. Zhruba čtyři minuty chůze od vstupu do jeskyně je parkoviště a v areálu si můžete zakoupit suvenýry či občerstvení. Na začátku prohlídky na vás čeká 15 metrů dlouhá Sestupní chodba, tak ať máte představu jak bude vypadat vaše první seznámení s podzemním labyrintem.

Bývalý lom Turold.
Bývalý lom Turold.

Na Turoldu je mnoho zajímavostí

O Jezerním dómu jsme se již zmínili. Nicméně, tím výčet zajímavostí nekončí. V jeskynním komplexu spatříte Mohutný kámen (zdejší strážce), Balvanitý dóm (mohutné skalní bloky), Netopýří dóm (zimoviště netopýrů), Síň konce (malá výstavka kostí mamuta, pratura, medvěda), Pohádkovou síň (tvary připomínající figurky), Síň žraločí tlamy (kamenný útvar) či Bludiště (torza kamenných varhan).

Útvar zvaný Žraločí hlava nebo taky Žraločí tlama.
Útvar zvaný Žraločí hlava nebo taky Žraločí tlama.

V Mikulově se zastavte na víno

Jste kousek od Mikulova, tak se zastavte na zdejší výborné víno. Mikulov centrem Mikulovské vinařské podoblasti. Doloženo je, že už staří Římané tady pěstovali vinnou révu a asi dobře věděli proč. Velký rozmach vinařství nastal v období Velkomoravské říše a ve středověku se již jednalo o významné vinařské centrum. Zdejší vinice leží na nejteplejších místech jižní Moravy. K nejlepším zdejším vínům patří například Veltlínské zelené, Rulandské bílé, Chardonnay, Sauvignon, Ryzlink rýnský a další. Regionální muzeum Mikulov disponuje expozicí o vinařství a vyhlášené je místní Pálavské vinobraní.


Podobné články