Dnes se podíváme do malého městečka v meandru řeky Oslavy. Od řeky se odvíjí název města – Oslavany. A v tomto článku nás bude zajímat hlavně místní renesanční kulturní památka. Původně cisterciácký klášter prošel složitou historií. Dnes je zámek Oslavany ozdobou města hlavně svým nádherným arkádovým nádvořím. V areálu tohoto zámku se nachází Hasičské muzeum a Muzeum hornictví a energetiky. Milovníci piva si tady přijdou na své v městském zámeckém pivovaru Oslavany. K zámku patří kostel Matky Boží a ovšem i romantický zámecký park. Nesmíme ale opomenout nádherné prostředí údolí řeky Oslavy, jejíž příroda je krásná po celý rok. Brána Českomoravské vrchoviny vás vítá.

Zámek Oslavany a kostel Matky Boží.
Zámek Oslavany a kostel Matky Boží.

Arkádové nádvoří je jedno z největších u nás

Původní klášter byl vůbec prvním ženským cisterciáckým klášterem na Moravě. Klášter Vallis s. Mariae (Údolí Mariino) byl založen v roce 1225 Heilwigou ze Znojma. O tři roky později byl, za přítomnosti Přemysla Otakara I., vysvěcen olomouckým arcibiskupem. Klášter byl poničen za husitských válek a korunu tomu nasadil požár v roce 1516. Zničené místo se nechalo zpustnout a až koncem 16. století se iniciativy chopil rod Althannů, který zde vybudoval renesanční zámek. Součástí bylo i arkádové nádvoří se 102 pískovcovými sloupy. Dodnes je arkádové nádvoří jedno z největších v České republice. Opravy se dočkal i klášterní gotický kostel Matky Boží, který se v původním stavu dochoval dodnes. 

Zámek Oslavany je proslavený arkádovým nádvořím.
Zámek Oslavany je proslavený arkádovým nádvořím.

Zámek a cenná sbírka umění – zabaveno nacisty

Od 18. do 20. století se majitelů této historické památky vystřídalo několik. Posledním vlastníkem v této éře byli Gomperzové, kteří v zámku nashromáždili velkou sbírku uměleckých předmětů. Gomperzové byli židé, a proto jim byl všechen majetek zabaven nacisty v roce 1939. Nacisté zámek využívali pro své potřeby a všechno co mělo hodnotu odvezli do Rakouska a Německa. Po válce zámek zabavili znovu, tentokrát komunisti. Ti zámek využívali jako sklad, ubytovnu pro pracovní tábor, mateřskou školku, JZD či pro armádu. Zámek Oslavany přešel v roce 1992 pod správu města Oslavany. Od té doby je zámek chráněn jako památka. Na zámku se opravily střechy, arkády a další.

102 pískovcových sloupců je ozdobou arkád.
102 pískovcových sloupců je ozdobou arkád.

Zámecký pivovar, restaurace a čtyři muzea

Dnes se areál zámku Oslavany využívá k nejrůznějším kulturním i turistickým účelům. Sídlí tady Hasičské muzeum či Muzeum hornictví a energetiky. Mimo ně se v těchto místech nachází i Zámecké muzeum krátkých palných zbraní či Muzeum Brněnska v zámeckém lapidáriu. Nezvykle vysoká koncentrace muzeí na jedno místo. Mezi muzei si můžete přestávku zpříjemnit v zámecké restauraci či v městském zámeckém pivovaru Oslavany. Ochutnejte piva jako Oslavanský Opál (10°), Jantar (12°) nebo polotmavý Rubín (13°). Určitě se v zámeckém areálu budete cítit dobře. Zámek Oslavany je krásně opravený i za přispění programu záchrany architektonického dědictví Ministerstva kultury.

Zámek Oslavany je vidět i z dálky.
Zámek Oslavany je vidět i z dálky.

Zámecký park prošel mnoha úpravami

Příjemné chvíle zažijete i v zámeckém parku. Ten si stejně jako zámek prošel řadou změn. Byly zde zeleninové záhony i bohatě kvetoucí romantická zahrada s exotickými dřevinami. Dnes v zámeckém parku roste 35 různých druhů stromů a 40 druhů okrasných keřů. V parku jsou dřeviny z Evropy, Asie i Severní Ameriky. Na počátku 19. století stály v parku dvě oranžerie, ve kterých se pěstovaly ananasy a pomeranče. Škoda, že se je nepodařilo dochovat. V zámeckém parku byl dříve i šestiboký dřevěný altán s lavičkami a zaniklo i slavné alpinum s jezírkem, které hlídala roztomilá socha žáby z pískovce. Dnes si zaniklé stavby můžete připomenout jen z historických fotografií.

Zažijte klidnou atmosféru zámeckého parku.
Zažijte klidnou atmosféru zámeckého parku.

Projděte si i přírodu po naučné stezce

Ovšem krásný není jen zámek Oslavany a zámecký park. Za vaši návštěvu určitě stojí i samotné údolí Oslavy. Ostatně jak už jsme nastínili v článcích Údolí Oslavy – úchvatné, tiché a osamocené, nebo Třídenní trek po řekách Oslavy a Jihlavy. Přírodu kolem Oslavan si projděte po Naučné stezce Permokarbonem Boskovické brázdy. Kratičká stezka vás na devíti zastaveních seznámí s unikátní geologickou lokalitou a skálami z mezidobí přelomu permu a karbonu. Na severozápadě města je i pěkná malá vyhlídková věž, kde budete mít Oslavany a zámek jako na dlani. Prohlédnout si můžete zapečetěnou Dědičnou štolu pro odvádění důlních vod z Rosicko-oslavanského revíru, kde se těžilo černé uhlí.

Zámek Oslavany leží v meandru řeky Oslavy. Okolní příroda vás jistě také osloví.
Zámek Oslavany leží v meandru řeky Oslavy. Okolní příroda vás jistě také osloví.

Podobné články