Přírodních památek je v České republice a na Slovensku opravdu habaděj. Je nejen tedy z čeho vybírat, ale zároveň se i hodně poučit o tom, co všechno příroda umí vytvořit. Ne nadarmo se říká, že příroda je mocná čarodějka. Ona totiž mocná čarodějka skutečně je a my můžeme s úctou a pokorou v duši vnímat a obdivovat mnohdy velmi rozmanitá „díla“. A vůbec nevadí, že často nechápeme jak tohle mohlo vůbec vzniknout. Jedním z takových příkladů je Naučná stezka Megoňky na česko – slovenském pomezí. Udělejte si prima výlet na východ naší vlasti.

Kamenné koule jsou jako od sochaře.
Kamenné koule jsou jako od sochaře.

Mezi Českou republikou a Slovenskem

Naučná stezka Megoňky má počátek v Moravskoslezském kraji, a to v Mostech u Jablunkova, okres Frýdek-Místek. Trasa vás provede po česko – slovenské hranici a bude končit už na území Slovenska. Na jejím konci přijde to největší překvapení, takže v žádném případě se neobracejte předčasně zpátky. A jen tak mimochodem, ona celá zdejší oblast Těšínského Slezska je hodně přírodně atraktivní. Inu, hory mají vždy něco do sebe, ale to určitě sami znáte z vlastní zkušenosti. Pojďme tedy na věc.

Nádherná okolní krajina.
Nádherná okolní krajina.

Kamenné koule jako od sochaře

Megoňky, slovo, které tady uvádíme prakticky od začátku. Co si pod tím představit? Především jde o přírodní památku, a to ne ledajakou. Megoňky jsou kamenné koule v prostoru bývalého lomu na slovenské straně Beskyd. Tyto koule jsou téměř dokonale kulaté a jejich rozměry v průměru jsou od 30 centimetrů do víc než 2 metrů. Povrch koulí je hodně hladký. Samotný vznik kamenných koulí není zcela jasný. V každém případě se jedná o největší naleziště těchto přírodních útvarů v Evropě.

Podívat se můžete i do blízkosti někdejšího opevnění Šance.
Podívat se můžete i do blízkosti někdejšího opevnění Šance.

Stezka začíná u restaurace

Naučná stezka Megoňky začíná u restaurace Na Šancích v Mostech u Jablunkova. Vede pak po česko – slovenském pomezí až k oné zmíněné geologické raritě Megoňky. Žlutě je pak vyznačena cyklistická trasa Geopark Megoňky – Šance. Můžete tedy vyrazit buď klasicky po svých nebo na kole. Co si vyberete je na vás. Zpět se dostanete buď stejnou trasou nebo přes obec Milošová a do osady Dejovka a k bývalé barokní pevnosti Šance. Podél trasy se vyskytují přírodní památky jako Filůvka, Motyčanka, Vřesová Stráň. Ze slovenské strany je nejjednodušší přístup z vesničky Vyšné Megoňky.

Z české strany je začátek stezky v Mostech u Jablunkova.
Z české strany je začátek stezky v Mostech u Jablunkova.

Podobné články