O náhody většinou není nouze. Zvláště, když člověk nesedí jen doma a vyrazí občas někam do světa. A nemusí to být hned přes hranice, může bohatě stačit, když se vydáte na procházku o dvě města vedle. O jedné náhodě jsme již psali ve článku Třídenní trek po řekách Oslavy a Jihlavy, kde jsme se dozvěděli o úžasném místě, o kterém bude také tento článek. Totiž, už jste někdy viděli rodinku syslů? Jedna početná žije v Národní přírodní rezervaci Mohelenská hadcová step. Rezervace se nachází na území Jevišovické pahorkatiny západně od Brna. Hned poblíž najdete vodní nádrž Mohelno, kousek dál i přehradu Dalešice. A na protějším kopci zcela zřetelně rozeznáte chladící věže Dukovanské jaderné elektrárny. A mimo rezervace je všude hromada krásné přírody, zvláště v údolí řeky Jihlavy. Tak už nevybírejte výlet na další sobotu. Mohelenská hadcová step stojí za to!
Unikátní terén a pozůstatky z doby meziledové
Unikátní území Národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step se rozkládá na území 57 hektarů. Svou unikátnost má rezervace ve svém zvláštním geologickém podloží jenž je tvořen hadcem – serpentinitem. Tmavá barva, vysoký obsah hořčíku či pórovistost jsou specifické pro tuto místní horninu. Mimo to je i členitost území velmi zajímavá. Řeka Jihlava zde vytváří hluboce zaříznutý meandr, kterému místní přezdívají Čertův ocas. Severní břeh je pak tvořen vysokými skalnatými a prosluněnými svahy, na kterých rostou unikátní trpasličí formy nejrůznějších rostlin. Nejzajímavější je bezesporu drobná kapradinka – podmrvka jižní, která je považována za zbytek květeny z doby meziledové. Není divu, že toto místo zaujalo mnoho přírodovědců, kteří se sem sjíždějí již od půlky 19. století.
Rezervaci si můžete projít třeba i dokolečka
Na celou procházku vám bude stačit v pohodě jedno odpoledne. Vzhledem ke statusu přírodní rezervace je zákaz pohybovat se mimo značené trasy. Můžete se tak vydat po horní trase nad svahy hadcové stepi. Odkryje se vám tak nádherné a členité svahy, které se rychle sbíhají do údolí řeky Jihlavy. Přibližně uprostřed horní trasy je mírně do svahu zasazená stylová vyhlídka. Krásné panorama nejen syslích domovů v kopci, ale i zelení zarostlé území protější svahu. Můžete si také prohlédnout vodní nádrž Mohelno z výšky a v horizontu se podívat i na Dukovanskou elektrárnu. Příroda zde ale drtivě vyhrává. Z horní cesty můžete pak ze svahu sejít a vydat se spodní cestou proti proudu řeky zpět k Mohelenské přehradě. Otevře se vám tak i pohled „ze spodu“ na reliéf přírodní rezervace. Západní část je pak zalesněná. Přírody si tedy užijete do sytosti.
Řidiči, pozor na sysly! Hlásá dopravní značení „Migrace sysla“
Takovou dopravní značku vás v autoškole jistě neučili, ale pro toto místo je to nutnost. Červený trojúhelník s černým syslem a omezení rychlosti na 20 km/h je zde základem pro bezpečí syslů, kteří zde často přes cestu migrují. Je to zkrátka jejich území a jejich domov. Navíc kolonie zdejších syslů čítá nějakých sto jedinců a každý přejetý sysel by mohl způsobit problém v přežití zdejší kolonie. Sysel obecný je hlodavec velikosti veverky. Narozdíl od ní, ale nežije na stromech, ale hloubá si nory v zemi. Původní polní škůdce je dnes u nás téměř vyhynulý a řadí se u nás ke kriticky ohroženým druhům. Tak si jen dejte pozor až pojedete loukou u Mohelna, každý přejetý sysel je smutnou zprávou pro všechny. Děkujeme, že ohleduplnou jízdou umožníte zachovat kolonii syslů i pro další generace.
Mlynářská stezka jde po stopách mlynářského řemesla
Kolem stepi musí dávat pozor na sysly nejen řidiči aut, ale také četní zástupci cyklistiky. U Mohelenské hadcové stepi vedou totiž rovnou tři cyklostezky – Mlynářská, Pivovarská a Energetická. Ta nejznámější – Mlynářská vede čarokrásnou krajinou Vysočiny a měří 184 kilometrů. Na cestě narazíte hned na 48 mlýnů. V minulosti stál za vzestupem místního mlynářského řemesla významná zemědělská produkce. Všechny mlýny jsou poháněny na vodní pohon, kromě jednoho. Mlýn v Lesné je větrný a dochoval se jako jeden z mála široko daleko. Na cestě vás čeká i řada historických i přírodních památek. Zámek ve Velkém Meziříčí, katolický kostel sv. Kunhuty v Novém Městě na Moravě nebo zřícenina hradu Rabštejn kousek od Dukovan. Z přírody zmíníme kromě stepi například Žďárské vrchy nebo národní park Podyjí. Vyhraďte si na cyklostezku 4 dny a užijte si ji plnými doušky.