V Čechách se nejvíce pije pivo, na Moravě zase víno. No možná na tom něco bude, protože stačí jet prstem po mapě a téměř v každé druhé obci najdete nějaký minipivovar. Zvláště vydáte-li se do severních Čech. Třeba do oblasti Lužických hor. V malé obci Cvikov je jeden zajímavý pivovar s výborným pivem. Pivovar Cvikov zásobuje svým tekutým zlatem vlastní restauraci v areálu pivovaru, a ovšem také široké okolí. Populární cvikovské pivo najdete třeba i na hradě Tolštejn, o kterém jsme psali v článku: Z hradu Tolštejn jsou nejkrásnější výhledy. Kromě restaurace má pivovar ve svém areálu i pekárnu s proslulým kváskovým chlebem. Zastavte se v pivovaru Cvikov, kde moc dobře ví, jak dělat své řemeslo dobře.
Ve Cvikově má vaření piva dlouhou tradici
Psal se rok 1560, kdy 72 měšťanů ve Cvikově získalo privilegium k vaření pšeničného piva a výrobě sladu. První budovy se stavěly na stejném místě, kde stojí pivovar dnes. Až do období první republiky se pivovar rozšiřoval. V roce 1948 byl pivovar znárodněn a začleněn do státního podniku. Nakonec byl v roce 1968 uzavřen. V dalších letech sloužily budovy pivovaru jako sklady pro hospodářství a další všemožné účely. Až v roce 2013 koupil zničený areál Jiří Jakoubek, podnikatel z Nového Boru, za účelem obnovit zaniklou tradici vaření piva. Podařilo se zrekonstruovat výrobní část a přistavěla se malebná restaurace. O rok později se vyrobila první várka ležáku Klíč a proběhlo slavnostní otevření.
Ve stálé nabídce je pět druhů piv
Pivovar Cvikov dnes má ve své stálé produkci pět druhů chmelového nektaru. Sklář 8° je typickým pivem, které se v minulosti pilo ve sklářských hutích. Vám přijde k chuti v parných horkých dnech. Světlá desítka Luž prochází rychlejším kvašením, než u 12°. Osvěžující pivo s příjemnou hořkostí. Vyzkoušet můžete i 11° Hvozd. Zlatá barva tohoto piva se třpytí jako nejjasnější zlato. Nebo ochutnejte prémiový ležák 12° Klíč. Pivo s výraznou hořkostí a plností zraje v ležáckých tancích 40 dní. Receptura Klíče je vytvořena s ohledem na zachování “staročeské” chuti piva. A ovšem nakonec Sváteční 13°, které se vaří ze tří druhů sladů. Toto polotmavé pivo má výraznou jantarovou barvu.
Na prohlídku, a pak si pochutnat v pekárně
Chtěli byste se seznámit s procesem výroby piva přímo na místě? Je to možné! Je ale nutné utvořit skupinku alespoň 10 lidí a rezervovat si termín předem. Prohlídka s odborným výkladem trvá asi 60 minut. Uvidíte srdce pivovaru – místnost s měděnou varnou a prostory původních sklepů s ležáckými tanky. Po prohlídce zavítejte i do pekárny s vyhlášeným kváskovým chlebem. Pečou se ale také preclíky, dalamánky, koláče a spousta dalších druhů slaného i sladkého pečiva. A pokud byste chtěli pivo z pivovaru Cvikov ochutnat i doma, můžete si jej objednat na eshopu. Mají kromě skleněných lahví a plechovek také stylový pětilitrový soudek s Klíčem.
Lužické hory – region plný pivovarů
Region Lužických hor je bezesporu plný pivovarů. Vydat se sem můžete klidně hned. Pokud ale nevíte, kde všude se pivovary nacházejí, nebo jak je nejlépe navštívit postupně všechny, pak vám pomůže Pivní stezka Lužických hor. Pivní stezka je okružní 155 km dlouhý trek. Provede vás úchvatnou přírodou Lužických hor, které nejsou tak turisty přeplněné, jako například Krkonoše. Začátek i konec je v České Lípě. Nejzazší body jsou pak v Krásné Lípě a Varnsdorfu. Pivní stezka pokrývá nejméně 11 různých pivovarů, minipivovarů a pivních náleven. Rozhodnete-li se vyrazit na tento vícedenní pochod pěšky, jistě nebudete litovat. Krásná příroda, příjemné hory a výborné pivo – to je úplný hattrick štěstí.