Opravdová přírodní krása bývá často tak trochu skrytá. O to víc pak překvapí, když ji na svých toulkách objevíte. Jedno takové místo nese název Osvětimanské skály (taky se jim říká Čertovky). Vězte, že tady se jedná opravdu o po čertech krásné skalní město, kde se můžete nejen procházet jak je vám libo. Až tedy budete plánovat kam se příště podívat, máte jedinečnou inspiraci a můžete přitom vzít celou svou rodinu.

Prý zde mají doupě čerti

Osvětimanské skály najdete v sousedství obce Osvětimany, a to na Slovácku. O těchto skalách kolují různé zvěsti, že zde mají své doupě čerti. Odtud druhý název Čertovky, který je spíše místního charakteru. Oficiálně jde o Osvětimanské skály. Zda na cestě nějakého toho rohatého potkáte, je bez záruky. Nicméně, člověk nikdy neví.

Osvětimany mají kolem sebe samou přírodu.
Osvětimany mají kolem sebe samou přírodu.

Skály na pomezí Chřibů

Osvětimanské skály leží na rozsoše hlavního hřebene Chřibů, a to asi dva kilometry od vrchu Ocásek (553 m n. m.). Obecně jde o východní Moravu a Osvětimanské skály jsou součástí Zlínského kraje v okrese Uherské Hradiště. Jedná se o nádherný kraj, kde je co obdivovat ještě dříve, než dorazíte do místa určení.


Pískovcové skalní město pro všechny

Celkově tvoří Osvětimanské skály pískovcové skalní město, které je otevřeno prakticky všem. Turistům, kteří chtějí zajímavou trekovou trasu, rodinám s dětmi nebo i sportovním lezcům. Právě lezci si zde přijdou na své. Skalní město má několik jištěných lezeckých tras. Je pouze na vás, co si z toho vyberete. Vy jste tady pány svého času.

Trasy pro turistiku jsou různé.
Trasy pro turistiku jsou různé.

Jedna skalní dominanta za druhou

Skalní město je velice zajímavé a stojí za to, si ho projít křížem krážem. O skalní dominanty zde není nouze. Obdivovat tak můžete skalní bloky, které nesou názvy Tank, Druhá věž, Hlava nebo Osvětimanská jehla (20 metrů vysoký skalní útvar). Kousek odtud (jižním směrem) pak najdete stěnu Tlama a pozůstatky po bývalém lomu Mičulkovy schody.

Nezapomeňte na samotné Osvětimany

Osvětimany se nalézají 15 km západně od Uherského Hradiště a jedná se o městys. Protéká zde potok Hruškovice. První zmínka je již z roku 1350. Tady se můžete podívat na kostel svatého Havla, kapli svatého Vendelína nebo na hraniční kameny u Trojáku. Nejzajímavější je však Hradisko svatého Klimenta. Jde o poutní místo, někdejší hradisko z dob Velkomoravské říše. Má statut národní kulturní památky.

Hradisko svatého Klimenta.
Hradisko svatého Klimenta.

K dispozici jsou i samotné Chřiby

Je jasné, že když se lokalita nachází v sousedství Chřibů a částečně přímo ve Chřibech, pak je nabíledni něco podniknout v tomto pohoří. Samotné Chřiby se rozkládají ve Zlínském a Jihomoravském kraji. Jejich délka je 35 km a největší šířka 10 km. Zaujímají rozlohu 335 km čtverečních. Nejvyšším vrcholem je Brdo (587 m n. m.). Na výlet vezměte i svého psího kamaráda.


Podobné články