Lodní doprava je sama o sobě velmi atraktivní a ne nadarmo o takových možnostech v našem magazínu čas od času píšeme. Mnohdy to bývá velmi zajímavý zážitek, obzvláště, když se ještě vydaří počasí. Znáte například přehradu Hracholusky na Plzeňsku? A víte, že zde funguje lodní doprava? V každém případě je to báječná možnost užít si prima plavbu a poznat čarokrásný kus přírody a věřte, že tady je se na co dívat. Až tedy budete plánovat kam se vydáte příště, zkuste třeba tenhle tip. Užijete si všeho měrou vrchovatou.

Plavit se budete na této krásné lodi.
Plavit se budete na této krásné lodi.

Kousek od Plzně

Přehrada Hracholusky se rozkládá na území mezi Městem Touškov a obcí Pňovany v Plzeňském kraji. Zhruba 20 kilometrů na západ od krajské metropole. Vodní dílo je vybudováno na řece Mži. Nejbližší okolí tvoří z velké části chatová oblast, rekreační objekty a kempy. Pochopitelně neschází krásná příroda. Na toto putování klidně vezměte celou rodinu, partu kamarádů a pokud budete chtít, tak i vašeho psího miláčka. V zásadě žádné složité omezení neexistuje. Takže s veselou myslí hurá na cesty.

Přehledný jízdní řád.

Lodí Plzeň vstříc zážitkům

Přehradu Hracholusky brázdí loď Plzeň, která pojme až 150 cestujících. Plavba je na trase Hracholusky – Radost – Nový most – Škoda – Vranov – Butov. Na všech zmíněných místech loď zastavuje a je tedy na vás kde vystoupíte či nastoupíte. Doporučujeme si proplout celý úsek s nástupem v Hracholuskách (loď vyplouvá z přístaviště Transkemp u hráze přehradní nádrže). Trasa je dlouhá 20 kilometrů a plavba trvá 1,5 hodiny. Nezapomeňte fotoaparát nebo mobil, příležitostí k fotografování bude dost.

Pěkné místo u kotviště.
Pěkné místo u kotviště.

Zajímavých možností je celá řada

Loď Plzeň pluje na své pravidelné trase několikrát za den, máte tedy prostor na to, abyste si upravili plán podle sebe a zároveň ho sladili s lodní dopravou. Loď si také lze objednat pro zájezdovou přepravu – hromadný zájezd, zájezd – senioři, zájezd s rautem, školní zájezd, svatba na lodi. To už jsou však specifické možnosti, které se spíše týkají organizovaných akcí pro větší skupiny. Jako individuální cestovatelé máte vhodnější běžnou plavbu a nemusíte se vůbec bát, že byste si to neužili jak se patří.

Břehy lemuje okouzlující příroda.
Břehy lemuje okouzlující příroda.

Je na co koukat

Nalodíte se, pohodlně se usadíte a loď vyplouvá. Jistě si ty vzrušující pocity umíte představit ještě před samotnou plavbou. A což teprve, až to bude naostro. Na trase čeká několik zajímavostí. Například na pravém břehu zřícenina hradu Buben. Kolem je množství pěších a cyklistických tras a pochopitelně fantastická přírodní zákoutí. Na jeden „skvost“ musíme upozornit zvlášť, byť jde o technickou památku. Jde o Pňovanský most, který se klene nad údolím řeky Mže. Je to železniční most, pod nímž poplujete. Výhledy na něj stojí za to.

Pňovanský most pod kterým poplujete.
Pňovanský most pod kterým poplujete.

Jsou tu i samotné Pňovany

Pokud budete chtít, udělejte si čas i na samotnou obec Pňovany. Vesnička je v okrese Plzeň-sever. Mají zde zámek, kostel svaté Anny či židovský hřbitov. Ovšem to už vskutku záleží na vašem rozhodnutí. Koneckonců vy sami jste režiséři a herci svých cestovatelských zážitků. Tak ať vám všechno jede jak má. A řečeno filmařským slovníkem: Klapka, akce. Hodně zdaru přejeme.


Podobné články