Naše země je krásná po všech stránkách. Jsou místa hodně známá a pak místa, která jsou tak trochu v pozadí všeobecného zájmu. Mnohdy je to škoda, protože skrývají věci, jež stojí za poznání. Tak například jižní Morava. Oblíbený region, ale přesto tady najdete cíle kde nebudou velké davy lidí. Jedním takovým cílem jsou Ivančice. Ano, právě ty Ivančice o nichž často hovořil herec Vladimír Menšík (1929 – 1988).

Menšík zde prožil dětství

Není divu, že Vladimír Menšík měl tak moc v oblibě právě toto město. Narodil se zde a prožil tu své dětství. Patří k nejslavnějším místním rodákům a díky jemu se z Ivančic stal pojem. Ovšem, ruku na srdce. Kdo z vás zde již byl? Většina patrně bude znát Ivančice jen z té teoretické stránky, ale vše se dá napravit. Zavítejte sem a nebudete litovat. Klidně vezměte i svého pejska.

Krásné náměstí v Ivančicích.
Krásné náměstí v Ivančicích.

Tam, kde se stýká tok tří řek

Ivančice leží zhruba 20 kilometrů jihozápadně od Brna, a to na soutoku řek Jihlavy, Oslavy a Rokytné. Dostanete se sem nejen autem po vlastní ose, ale i vlakem z Brna nebo autobusem. Jde o vinařskou oblast, což vlastně na jižní Moravě není nic neobvyklého. Můžete zde prožít jak víkend, tak celou svou dovolenou. Město a okolí mají co nabídnout.

Na herce jsou zde velmi hrdí

Na slavného herce jsou v Ivančicích dodnes velmi hrdí. V historické budově Staré radnice můžete navštívit expozici o Vladimírovi Menšíkovi. Jsou zde jeho osobní věci, vysvědčení, svatební oblek, fotografie nebo také sádrový odlitek jeho hlavy, který vznikl při natáčení seriálu Létající Čestmír. Na Menšíkově rodném domě v Rybářské ulici je umístěna pamětní deska a v budově základní školy mají jeho bustu.

Budovu radnice nepřehlédnete.
Budovu radnice nepřehlédnete.

Starou radnici si prohlédněte celou

Stará radnice není jen o Menšíkovi. Vidět můžete rovněž expozici historických kočárků a hraček a expozici malíře Alfonse Muchy, dalšího slavného ivančického rodáka. V budově se nachází i kulturní a informační centrum. Všechno pěkně na jednom místě. Ve Staré radnici bývají často dočasné výstavy, takže i momentální nabídku lze využít k návštěvě. Kdo má rád historii, může zavítat na židovský hřbitov (třetí nejstarší v celé České republice) nebo do empírové synagogy.

Památková zóna v centru města

Ivančice jsou historickým městem. Celé centrum je městskou památkovou zónou. Vedle již zmíněné Staré radnice se dochovaly také zbytky hradeb nebo Ivančická věž na Palackého náměstí. Ivančická věž je dominantou historického centra. Měří 50 metrů a na vrchol vede 140 schodů. Stavba přiléhá ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie a každému, kdo vystoupá nahoru se otevřou krásné výhledy nejen na město, ale celé zdejší okolí.

Nejvyšší bod Svatý Jakub.
Nejvyšší bod Svatý Jakub.

Výhledů není nikdy dost

Výhledy, stoupání a zase výhledy. Ivančická věž není osamocena. Pozorovat místní jihomoravské svahy a zákoutí můžete i z dalších míst. V nabídce je rozhledna Alfonse Muchy, rozhledna Na Oklikách a nedaleko od Ivančic, u obce Hlína, rozhledna Vladimíra Menšíka (448 m n. m.). Uvidíte město jako na dlani a rovněž čarokrásnou Pálavu.

Pěšky nebo na kole ivančickými cestami

Na svém putování nezapomeňte na tzv. Ivančická zastavení. Jde o místo na němž najdete dřevěné a kamenné sochy. Dřevěné sochy (celkem dvanáct) znázorňují jednotlivá znamení zvěrokruhu a jsou uzpůsobena jako sedátka. Uprostřed je pak ohniště. Dalším zajímavým místem je Stříbský mlýn. Patří rodině sochaře Josefa Zahradníka a vedle galerie je tu rovněž kavárna. Pro pěší a cyklistické toulání je zde řada stezek. Například kolem řeky Oslavy do nedalekých Oslavan. V sousedství Ivančic pak leží Přírodní rezervace Nad řekami a Přírodní památky Bouchal a Pekárky.


Podobné články