Kdo by neznal Švandu dudáka? Tato postava je známá z literatury, čítanek, z filmu či z různých pověstí. Prakticky v České republice neexistuje nikdo, kdo by o něm aspoň někdy neslyšel. Tento literární jihočeský „rodák“ je prostě neodmyslitelnou součástí našeho folklóru, pokud se to tak dá s nadsázkou říct. Ve Strakonicích jsou na něj stále velmi pyšní. Bodejť by taky ne, když se jedná o české centrum dudáctví. Není ani divu, že zde existuje Naučná stezka Švandy dudáka. Nechcete se projít?
Hopsa hejsa, do Strakonic
Hopsa hejsa do Strakonic (ne do Brandejsa), tak by možná mohlo znít motto tohoto výletu. Na tom však až tak moc nezáleží. Zkrátka a dobře ocitnete se v krásném Jihočeském kraji, a to v turistické oblasti Písecko – Blatensko. Zmíněná Naučná stezka Švandy dudáka vás provede jak samotnými Strakonicemi, tak nejbližším okolím. Klidně sebou berte celou rodinu a ani psí kamarád nemusí zůstávat doma. Tak vzhůru na cestu.
Kde údajně hrál dudák Švanda
Naučná stezka Švandy dudáka byla vybudována v letech 2007 až 2008. Vede místy, kudy údajně chodil a kde prý hrál onen dudák Švanda. Zda je to pravda či zdejší báchorka, je pouze na vaší fantazii. Stezka má celkovou délku 12 kilometrů. Najdete tady sedm zastavení s informačními tabulemi, které pojednávají o historii dudáctví, o legendárních dudácích či se můžete seznámit s popěvky nejznámějších písní nebo s dobovými fotografiemi. Prostě, se vyplatí nespěchat a užívat si plnými doušky.
Začíná se na hradě
Začátek Naučné stezky Švandy dudáka je na strakonickém hradě, kde také sídlí Muzeum středního Pootaví se svou dudáckou expozicí. Trasa pak vede následovně: hrad – kostel svatého Prokopa – údolí řeky Otavy – osada Dražejov – Podskalí – vrch Kalvárie – Strakonice. Prakticky vzato, uděláte takový poznávací okruh. Na stezce jsou dvě posezení. Cestou lze obdivovat přírodní krásy jako např. vrchy Ryšová, Hliničná či Kuřidlo. Mezi opravdové zajímavosti pak patří zmenšená replika Stonehenge nebo Šibeniční vrch, kde kdysi stávala kamenná šibenice.