Víte, kde najdete hrad Sovinec? Pokud ne, nezoufejte, však si to za chvíli řekneme. Ti, kdo už Sovinec znají si jistě vybaví, co zde zažili a nepochybně to budou příjemné okamžiky. Jen pro úvod, hrad Sovinec patří k největším hradním komplexům Moravy. Sice se prakticky pořád opravujeme a renovuje, ale rozhodně má co nabídnout všem příchozím. Tady opravdu poznáte historii, která je zajímavá, lákavá i úsměvná. Objekt skýtá velké možnosti pro fotografování, tak toho využijte. Koneckonců, uvidíte sami.

Hrad je dominantou obce.
Hrad je dominantou obce.

Sovinec v obci Sovinec

Hrad Sovinec stojí ve stejnojmenné obci, okres Bruntál, v Moravskoslezském kraji. Jde již o oblast Nízkého Jeseníku. Samotná obec Sovinec je zhruba 14 kilometrů od města Rýmařova a v bezprostřední blízkosti se rozkládá Sovinecká vrchovina. Hrad je pak nepřehlédnutelnou dominantou této podhorské vesničky. Kousek od vstupu do hradu najdete snadno parkoviště a zároveň do Sovince jezdí autobusová doprava. Snadno se sem tedy dostanete. Na výlet vezměte určitě celou rodinu neboť i děti si přijdou na své.

Opravdová pevnost se vším všudy.
Opravdová pevnost se vším všudy.

Typický středověký hrad

Pokud hledáte takový ten opravdu typický středověký hrad, tak Sovinec je jasnou volbou. Vybudován byl ve 14. století, a to díky bratrům Vokovi a Pavlovi ze Sovince. Během let se zde střídali různí majitelé, až hrad v roce 1623 zakoupil Řád německých rytířů, který byl také jeho posledním majitelem. Dnes je hrad Sovinec kulturní památkou a těší se velké oblibě návštěvníků, kteří se sem i rádi vracejí. Vlastně, ani není divu.

Nádvoří jako z pohádky.
Nádvoří jako z pohádky.

Na skalnatém ostrohu

Hrad Sovinec byl postaven na zdejším skalnatém ostrohu. Projdete krásnou bránou a postupně se dostanete až na hlavní nádvoří. Nad vámi bude zastřešený dřevěný ochoz, hradby a vysoká věž. Ostatně, právě věž je vidět už z dalekého okolí. Prohlídku můžete mít jak bez průvodce, tak s průvodcem. Podíváte se do zdejších komnat a různých místností. Projdete se po ochozu, zavítáte do věže a na hradby. Mimochodem, právě z věže či hradeb jsou nádherné vyhlídky do okolí. A nechybí ani návštěva hradní podzemní chodby.

Komnata ukazuje kancelář pana nadlesního.
Komnata ukazuje kancelář pana nadlesního.

Dobyt byl Švédy

Sovinec má bohatou historii. Většinou se tedy týká vojenství a válčení. Během třicetileté války byl obléhán Švédy. Posádka se sice statečně bránila, ale nakonec musela kapitulovat. Švédský velitel však uznal hrdinství obránců a nechal je svobodně odejít i s jejich zbraněmi. Za dob nacistické okupace sídlili na hradě němečtí vojáci a měli zde zajatecký tábor. Inu, doba si nevybírá. Se vším se při návštěvě seznámíte a uvidíte i maketu bojového rozestavení švédských vojsk při dobývání.

Zajímavá výzdoba prvního nádvoří.
Zajímavá výzdoba prvního nádvoří.

Časté kulturní akce

Hrad Sovinec je, mimo jiné, vyhlášený rovněž tím, že se zde často konají různé kulturní akce. Šermířské souboje, historické jarmarky, ukázky řemesel, pohádky pro děti. Občerstvit se můžete přímo v hradním komplexu, a to v Klippelově baště. Zkrátka a dobře, lze zde zajímavě prožít kus dne. Až budete odcházet, můžete si jako další cíl výletu určit blízké přírodní zařízení, a tím je Arboretum Makču Pikču. Tak ať se vám na Sovinci líbí a odnesete si spoustu nevšedních zážitků.

Objekt je vcelku rozsáhlý.
Objekt je vcelku rozsáhlý.

Podobné články