Střední Čechy mají na svém území mnoho krásných míst a různých zajímavostí. Pokud se sem vypravíte, tak vždy najdete něco, co se vám bude líbit. Mimo jiné tudy protékají opravdu kouzelné řeky, které samy o sobě působí dost romanticky, klidně i dobrodružně a jen jen na vás jak svou cestu pojmete. Někdo má rád lodě, jiný raději chodí pěšky a cyklistika je již dávno hodně rozšířená záliba. Podívejme se tedy společně na ony řeky ve Středočeském kraji a vy si můžete udělat určitý obrázek o další skvělé výpravě.

Vltava.
Vltava.

Řeka Vltava

Řeka Vltava, náš nejdelší tok – čítá 430 km. Prý již v roce 920 ji kníže Václav prohlásil za „svobodnou silnici na vodě“. Kdo ví, třeba to tak nějak skutečně bylo. Co byste tedy neměli nechat ujít? Vltavská kaskáda je soustava devíti přehrad. Nabízí velké možnosti sportovních a turistických aktivit. K nejvyhledávanějším patří místa jako Slapy či Orlík. Zdymadlo Hořín je pak unikátní technická památka a součást laterálního plavebního kanálu Mělník – Vraňany. Vyrovnává osmimetrový rozdíl hladin před soutokem Vltavy a Labe. Další pozoruhodností je ostrov svatého Kyliána, kam se dostanete pouze lodí. Prohlédnout si zde můžete zbytky kláštera sv. Jana Křtitele. Naučná stezka Sekanka pak udělá radost pěším turistům. Seznámí vás s významnými lokalitami počátků českých dějin v dolním Posázaví.

Labe.
Labe.

Řeka Labe

Labe je středního rodu a jedná se asi o jedinou českou řeku, která nemá svůj název v ženském rodě. To jen taková malá zajímavost. V ČR tvoří délku toku Labe 371 km (jinak 1094 km). U Mělníka se pak vlévá do Vltava do Labe. Co navštívit? Kolínská vodárenská věž (vysoká 45 m) patří k dominantám města 8 m nad hladinou řeky a nachází se na Kmochově ostrově. Mimo jiné odtud uvidíte na technickou památku Masarykův most, hydroelektrárnu Formánkovský a na Podskalský mlýn. Kanál pro vodní slalom v Brandýse nad Labem udělá radost všem vodákům. Národní přírodní rezervace Libický luh pak skrývá nádherné meandry, tůně a slepá ramena. Naučná stezka Údolím Labe spojuje města Lysou nad Labem a Čelákovice a částečně vede i Přírodní rezervací Hrbáčkovy tůně.

Berounka.
Berounka.

Řeka Berounka

Řeka Berounka je vyloženě okouzlující. Jde o největší levobřežní přítok Vltavy a vzniká soutok řek Mže, Radbuzy, Úhlavy a Úslavy. Délka toku je 139 km. Určitě si nenechte ujít místo zvané Amerika. Jde o skupinu vápencových lomů u obce Mořina. K nejznámějším patří Velká Amerika. Malá Amerika a Mexiko. Vodácká naučná stezka vede podél Berounky ze Zvíkovce v CHKO Křivoklátsko až k jezu v Klučicích pod Karlštejnem. Solno-jodová jeskyně v Hlásné Třebáni je vyloženě relaxační místo – vhodné pro astmatiky či alergiky. Horolezecký park zase najdete ve vápencovém lomu Alkazar. Jde o dřívější místo vodáckého tábořiště. Pro děti tady mají atrakce a lezecký trenažér. Pamětní síň a přívoz Oty Pavla (vzpomínka na spisovatele) leží nedaleko Berounky, a to v domku převozníka Proška v Luhu pod Branovem.

Sázava.
Sázava.

Řeka Sázava

Sázavě se také říká Zlatá řeka. Jde vlastně o ikonickou řeku trampů a vodáků. U jejího toku (délka 225 km) bylo vždy množství trampských osad. A zlato tady hrálo svou roli rovněž, a to v Jílovém u Prahy, kde se těžilo. Se Sázavou pak je neodmyslitelně spojen Posázavský pacifik, tedy železniční trať (a vláček) vedoucí do těchto končin. Za návštěvu stojí Vodácké muzeum ve Zruči nad Sázavou. Dále zcela určitě Vodní dům Hulice, který nabízí expozici o krajině spojené s vodou. Exkurzi s průvodcem si lze domluvit na vodní nádrži Švihov. Naučná stezka Votočnice seznamuje s cenným biotopem a pozoruhodnostmi okolí. Sázavský klášter je jedno z nejznámějších míst.

Jizera.
Jizera.

Řeka Jizera

Název Jizera pochází z keltštiny a Slované ho přejali. Řeka Jizera pramení v Jizerských horách (délka toku 165 km) a obsahuje mnoho peřejí. V některých místech je téměř nesjízdná, takže zvažte kde se chcete případně nalodit a jaké máte zkušenosti. Za návštěvu stojí mlýn Valenta. Uvidíte funkční strojní vybavení z konce 19. století a může vás provést samotný mlynář. Stará Jizera je chráněné oblast plná slepých ramen, mokřadů a vzácných rostlin a živočichů. Naučná stezka vás provede podél pravého břehu, a to z přírodní rezervace Bažantnice až ke zřícenině loveckého zámečku. Pískovna Veselá je místo, kde se těžil štěrkopísek. Dnes sem chodí hlavně rybáři a také vyznavači vodních sportů. Skalní sruby Jizery jsou pak přírodní památkou. Jde o strmý sráz s výklenkem. Na dně skalní stěny se nacházejí zvětralé vápnité pískovce.

Podobné články