Vážení přátelé Toulavých Šlápot a fanoušci našeho letního seriálu o Madeiře. Vítáme vás u posledního jedenáctého dílu, který završíme jak jinak, než článkem o levádě. Nebo spíše o levádách. Ukážeme vám kouzelné místo ostrova, kde se vydáme na okružní výlet. Cestou tam po jedné levádě, a zpět po jiné. Neumíme si představit lepší zakončení seriálu než si projít další, pro Madeiru tak charakteristické, levády. Ovšem na rozdíl od Caldeirão Verde nebo 25 Fontes, zde nenarazíte na davy turistů. Potkáte jen málo dobrodruhů a mnohem více si užijete genius loci, neboť příroda kolem těchto levád, a cesta samotná vypadá, že vás zavede do nitra Země. Nechte se inspirovat a vyražte s námi na poslední výpravu Toulavých Šlápot na Madeiře.

Levada do Moinho a Levada Nova vede úchvatným údolím.
Levada do Moinho a Levada Nova vede úchvatným údolím.
  1. Madeira: Perla Atlantiku
  2. Madeira: Funchal – hlavní město
  3. Madeira: Ponta de São Lourenço
  4. Madeira: Porto da Cruz a výroba rumu
  5. Madeira: Pico Ruivo a Pico do Arieiro
  6. Madeira: Levada do Caldeirão Verde
  7. Madeira: Krásy severního pobřeží
  8. Madeira: Fanal – vavřínový prales
  9. Madeira: Levada das 25 Fontes
  10. Madeira: Střípky západního pobřeží
  11. Madeira: Levada do Moinho a Levada Nova

Levada do Moinho tam, Levada Nova zpět

Nedaleko automobily přeplněného města Ponta do Sol jsme dorazili do obydlené oblasti Lombada. A přímo u kostela Igreja de Lombada začíná i končí naše procházka. Odtud se vydáme proti proudu Levada do Moinho, neboli po našem: Mlýnská leváda. Cestou do vnitrozemí půjdeme v podstatě po vrstevnici nijak náročnou trasou a po cestě narazíme i na několik velmi zajímavých míst. Slabá turistická vytíženost se pozitivně podepisuje na přírodě, která bují životem. Rozkvetlé květiny jsou po celé délce naší cesty. Leváda nás dovede až ke kamenitému korytu říčky Ribeiro da Ponta do Sol, které lze suchou nohou přebrodit. A odtud se vrátíme ve vyšší nadmořské výšce po trase Levada Nova (Nová leváda) nazpět.

Levada do Moinho je klikatice do vnitrozemí.
Levada do Moinho je klikatice do vnitrozemí.

Obě levády jsou kousek od sebe

Procházka začíná průchodem za kostelem a na levádu se napojíte prakticky ihned. Mlýnská leváda i Nová leváda se rozkládají na levé straně údolí z pohledu toku již zmíněné říčky. Ta teče ze vnitrozemí kaňonem a vlévá se až do oceánu. Obě levády jsou od sebe vzdálené jen asi 50 výškových metrů, přičemž po cestě se vzájemná distance různě zmenšuje i zvětšuje. Vodní kanálky jsou tak od sebe kousek a přítom každá z nich nabídne nejen jiné výhledy, ale i jiné prostředí a přírodu. Obě trasy jsou upravené a udržované, a po většinu cesty i zabezpečené hrazením z ocelového lanka. Už od začátku Levada do Moinho je celé prostředí nádherné. Otočíte se vlevo a máte výhled na moře průzorem mezi kopci údolí. Otočka napravo odkryje cíl naší cesty a zelené údolí do vnitrozemí.

Jako cesta do nitra Země.
Jako cesta do nitra Země.

Je to jeden výhled za druhým

Už jsme to jednou nakousli … jako cesta do nitra Země. Po levádě půjdete dál a dál, a jakmile zajdete za jeden cíp klikatícího se kaňonu, otevře se vám nová klikatice. A tak pořád do kolečka. A víte co je na tom opravdu nádherné? Že pokaždé budete mít na údolí jiný výhled, z jiného místa, na jinou část koryta řeky. Údolí je porostlé bohatou zelenou vegetací a čím víc budete dál od moře, tím je porost hustější a zelenější. Všechno to může znít jako prázdná a přechválená slova, ale musíte nám věřit, alespoň z fotografií, že to nepíšeme zbytečně. Při cestě po Levada do Moinho projdete i místem, kde je leváda schovaná pod betonovou stříškou, kterou drží sloupky. Celá stříška je pokrytá zelení a mechem, a stéká po ní voda. Celkově to vypadá opravdu kouzelně.

Levada do Moinho se zelená kapradím a mechem.
Levada do Moinho se zelená kapradím a mechem.

Odpočinete si s výhledem na vodopád

Zanedlouho potkáte schody k Levada Nova. Jděte ale dál a přejděte na druhou stranu říčky, kde je blízko odpočívadlo, kde si můžete odpočinout s úchvatným výhledem na jeden z nejkrásnějších vodopádů na Madeiře. Annin vodopád (Ann’s waterfall) je vysoký 20 metrů a padá do hlubokého kaňonu. Budete tak mít odpočívku s nejkrásnější televizí na světě. Takový relax bychom si mohli dopřávat každý den. Až spočnete, jděte kousek proti proudu řeky a překonejte ještě jednou řeku. Po kamenech to půjde i suchou nohou. Odtud už půjdeme po Levada Nova. Brzy se dostaneme doslova nad vodopád, který jsme před chvílí mohli obdivovat z protějšího břehu. Dál po levádě nabere trošku výškových metrů, což vás definitivně odpoutá od Levada do Moinho.

Výhled na jeden z nejkrásnějších vodopádů na Madeiře.
Výhled na jeden z nejkrásnějších vodopádů na Madeiře.

Skalní galerií projděte za vodopádem

Nová leváda je oproti Mlýnské levádě zase něco jiného. A kromě jiných panoramat vede leváda také dvěma opravdu zajímavými místy. První místo je pro tento výlet opravdu ikonické. Cesta je totiž vytesaná ve skále ve tvaru půlkruhu. Tato fotogenická skalní galerie je navíc ozdobena tím, že v jejím středu přes skálu přepadá mocný vodopád. Vy se tak doslova projdete za vodopádem skalní galerií. Skály jsou navíc pokryté měkkým zeleným mechem, což dotváří čarokrásnou přírodní scenérii. Při průchodu nespěchejte a užijte si to. Sice se trošku namočíte, ale stojí to za to. A druhé místo je hned za galerií. Zhruba 212 metrů dlouhý tunel, který levádu vede skrz skálu. Budete se muset trošku krčit a svítit si minimálně mobilem či čelovkou.

Ikonické místo, kde Levada Nova prochází vytesanou skalní galerií.
Ikonické místo, kde Levada Nova prochází vytesanou skalní galerií.
A užijete si i trochu adrenalinu při průchodu tunelem.
A užijete si i trochu adrenalinu při průchodu tunelem.

Významná barokní stavba nakonec

Cesta zpět po Levada Nova bude postupně zase odkrývat výhledy na moře. Užijete si každou chvíli na cestě. Z levády nakonec sejdete na silnici, odkud je to zpět ke kostelu jen kousek. A když už budete u kostela, věnujte mu chvilku. Barokní kostel Igreja da Lombada pochází z 18. století a  je zasvěcen Panně Marii. Jeho interiér je bohatě vyzdoben sochami a freskami, které zobrazují život Panny Marie. Její velká socha s Ježíškem je chloubou hlavního oltáře. Kostel Igreja da Lombada je jednou z nejvýraznějších barokních památek na Madeiře a má velký duchovní význam. Cestou od kostela si můžete ještě projít blízké město Ponta do Sol, či si autem udělat výlet na blízké městečko Ribeira Brava a navštívit třeba Etnografické muzeum (Museu Etnográfico da Madeira).

Levada Nova vám postupně zase otevře výhled na oceán.
Levada Nova vám postupně zase otevře výhled na oceán.

Podobné články