Pomaličku se blížíme do finále. Devátý díl našeho letního speciálu nás zavede na možná úplně nejpopulárnější levádu na Madeiře. Levada das 25 Fontes neboli Leváda 25 pramenů je pro ostrov stejně ikonické místo jako například Fanal, Ponta de São Lourenço nebo Pico Ruivo a Pico do Arieiro. Prostě jedno z těch míst, které byste měli vidět až budete někdy na Madeiře. Leváda 25 pramenů se nachází v nádherné horské krajině západní části ostrova a vine se po náhorní plošině Rabaçal. Název levády odkazuje na 25 pramenů, které se v těchto místech seskupují a tvoří čarokrásné vodopády. A právě cestičky podél této levády a blízkém okolí, jsou tolik milované turisty. Leváda vede úchvatnou přírodou a často se vám odkryje i výhled do údolí. Zkrátka procházka s levádou a typickou madeirskou přírodou.

Levada das 25 Fontes vede krásnou přírodou.
Levada das 25 Fontes vede krásnou přírodou.
 1. Madeira: Perla Atlantiku
 2. Madeira: Funchal – hlavní město
 3. Madeira: Ponta de São Lourenço
 4. Madeira: Porto da Cruz a výroba rumu
 5. Madeira: Pico Ruivo a Pico do Arieiro
 6. Madeira: Levada do Caldeirão Verde
 7. Madeira: Krásy severního pobřeží
 8. Madeira: Fanal – vavřínový prales
 9. Madeira: Levada das 25 Fontes
 10. Madeira: Střípky západního pobřeží
 11. Madeira: Levada do Moinho a Levada Nova

Ideální pro aktivní den v přírodě

Na cestě levádou můžete obdivovat úchvatné výhledy na zelené údolí, slyšet zvuk tekoucí vody a užívat si klidného a relaxačního prostředí. Cesta podél Levada das 25 Fontes je poměrně krátká a vede přes malebnou horskou krajinu a zalesněné údolí. Trasa je obvykle považována za středně náročnou, ačkoli není příliš technicky náročná. Místy může být úzká a skalnatá, s několika dřevěnými můstky přes potoky. Je to skvělý způsob, jak objevit krásu přírody Madeiry a prožít aktivní den venku. Vezměte si pohodlnou turistickou obuv, dostatek pití, svačinu a hlavně kvalitní fotografické zařízení, abyste mohli všechnu tu krásu zachytit. Před plánováním výletu na tuto levádu si raději ověřte aktuální informace o stavu cest, počasí a přístupnosti trasy. Pořád jste totiž v horské oblasti, kde může být počasí nevyzpytatelné.

Leváda se kroutí v reliéfu svahu.
Leváda se kroutí v reliéfu svahu.

S velkou mocí přichází velká zodpovědnost

Pro návštěvníky je to fenomén a nejznámější leváda. Pro místní, a ty, co už tam byli, je Leváda 25 pramenů možná trošku rozporuplná. Velká popularita s sebou totiž pojí i extrémní návštěvnickou vytíženost. Proto se připravte, velmi pravděpodobně zde bude velké množství lidí, což nemusí být každému příjemné. Leváda 25 pramenů je zajisté nádherná leváda s krásnou a kouzelnou přírodou. Avšak pořád to jsou jen cestičky u levády. Někdy širší, někdy užší. A pořád se vyhýbat s neustálými davy není komfortní pro nikoho. Nezřídka potkáte i organizované skupiny turistů, které průvodci navádí jako děti a dělají z levády málem adrenalinový ferratový přechod. Tato komerčnost nevrhá na levádu zrovna dobré světlo a zřejmě si zde popularita vybírá svou daň. Doporučujeme tak levádu chodit jen po malých skupinkách.

Jak vypadá leváda, když ji vyfotíte z jejího koryta?
Jak vypadá leváda, když ji vyfotíte z jejího koryta?

Jedině autem či taxíkem, autobus sem nejezdí

Levada das 25 Fontes se nachází v centrální části na západě ostrova. Udělejte si na mapě spojnici mezi Svatým Vincentem (São Vincente) a Calhetou a zhruba v půlce jste u levády. Pozor, ačkoliv se může z mapy zdát, že je u levády na hlavní silnici autobusová zastávka, tak sem veřejná doprava nezajíždí. Dostanete se sem nejlépe autem či taxíkem. Přičemž auto musíte nechat na parkovišti u silnicie Estrada Regional 105. Dál už musíte pokračovat pěšky neb cestu do údolí střeží závora. A jestli nechcete pěšky, tak od parkoviště jezdí kyvadlová doprava minibusem, která vás sveze k chatě Rabaçal. My jsme minibus nevyužili, trasa jde totiž docela v pohodě projít pěšky i bez něj. Někdy přímo za zaparkovanými auty potkáte krávy, které se zde rády vyhřívají na sluníčku a koukají do údolí na cvrkot turismu.

Levada das 25 Fontes se nachází v údolí horské plošiny Rabaçal.
Levada das 25 Fontes se nachází v údolí horské plošiny Rabaçal.

Zůstat jen u 25 pramenů by byla velká chyba

Celé okolí už od parkoviště je úchvatné a dá se prošmejdit křížem krážem! Můžete se inspirovat třeba naší cestou – viz. druhá mapka, kde jsme okolí Rabaçalu a 25 pramenů téměř nenechali bez šlápot. Zůstat totiž jen Levada das 25 Fontes by byla velká chyba. Cestičky okolo vedou kolem dalších levád a zavedou vás na další tajuplná místa s vodopády. Uvidíte panoramatické výhledy, o které byste jinak přišli. A hlavně asi největší přínos je ten, že příroda je tady mnohem více nedotčená. Podobně jako my, se sem totiž vydají jen jednotlivci a dobrodruzi. Vyhnete se tak těm masivním davům, které vás budou čekat na 25 pramenech. Bonusovou třešničkou navíc je, že si místní okolí opravdu prošmejdíte skrz na skrz a poměrně krátkou levádu 25 pramenů natáhnete na příjemnou procházku 12,5 km dlouhou.

Výhled do údolí, kudy teče řeka Ribeira Grande.
Výhled do údolí, kudy teče řeka Ribeira Grande.

O samotě po Levada do Alecrim

Profil naší procházky je ovšem docela náročný. Na poměrně krátké trase je to totiž asi 980 výškových metrů dolů i nahoru. Inu, procházka vede do údolí, a pak musíme vyšlapat kopec zpět. Začínáme od parkoviště, ale namísto s turisty, mířícími po asfaltové cestě dolů na chatu Rabaçal jdeme doprava po vrstevnici a tím se defakto úplně odpoutáváme od davů. Jdeme po cestě PR 6.2 podél Levada do Alecrim. Zde jsme byli téměř o samotě a mohli si tak plnými doušky vychutnat bublající levádu, výhledy a třeba i to, jak stoupáme po schodech a leváda nám šumí u nohou. Jsme navíc téměř pořád v příjemném chladivém stínu neboť okolní stromy zde tvoří přírodní galerii. Je to vskutku nezapomenutelná atmosféra a jedinečná příroda. Zanedlouho u rozcestí scházíme k jezeru Lagoa do Vento („Větrné jezero“).

Levada do Alecrim je místem, kde se turistům vyhnete.
Levada do Alecrim je místem, kde se turistům vyhnete.

Dotkněte se vodopádu u Lagoa do Vento

A nejen k jezeru, ale i k velkému vodopádu! U jezera je vysoký útes a z něj padá jeden z nejvyšších vodopádů na ostrově. K útesu se totiž vine řeka Ribeira Grande, která pak z útesu padá do jezera Lagoa do Vento a tvoří tak vodopád s úctyhodnou výškou asi 120 metrů. U jezera jistě strávíte několik očistných a relaxačních okamžiků. A kdo bude mít dost kuráže, může se po kamenech po okraji jezera dostat až k vodopádu a získat tak neobyčejnou fotografii, jak se člověk poměřuje s vodopádem. Od jezera dál pokračuje řeka Ribeira Grande, která kousek níž prostupuje v další vodopád – Risco. K němu si to ale musíme obejít, od jezera Lagoa do Vento sem přímá zkratka nevede. Proto pokračujeme po cestě PR 6.3 k chatě a užíváme si poslední chvíle téměř bez lidí. Dál už bude lidí totiž jen přibývat.

Dotkněte se vodopádu u Lagoa do Vento.
Dotkněte se vodopádu u Lagoa do Vento.

Výhled z plošiny na vodopád Risco

Z chaty jdeme po cestě PR 6.1, která vede podél Levada do Risco. Což, jak už název napovídá, nás zavede přímo k vodopádu Risco. Lidí už je tu podstatně více, nicméně cesta je docela široká a můžete tak lidi v pohodě míjet, ba je dokonce i obcházet. Příjemná cesta vede podél levády přírodou mírně do kopce až na konec, kde je odpočinkové místo a plošinka pro sledování vodopádu. Narozdíl od Lagoa do Vento se tu nedostanete až k vodopádu. Ovšem jako kompenzaci budete mít pěkný výhled z plošiny nejen na vodopád, ale i na údolí, kam vodopád Risco padá. Spočněte a vychutnejte si výhledy, nic vám neuteče. Cesta dál vede pouze zpět po stejné cestě. A abyste nemuseli zpět až k chatě, lze si v pravý čas udělat zkratku prudším sestupem k už vytoužené levádě 25 pramenů.

K vodopádu Risco musíte jít podél Levada do Risco.
K vodopádu Risco musíte jít podél Levada do Risco.

Leváda 25 pramenů, to je radost pohledět na všechny strany

Levada das 25 Fontes je vodní kanál, který nekompromisně zdobí okolní příroda. Hustá vegetace je koneckonců doménou celého okolí 25 pramenů. Často budou rostliny přesahovat přes okraj levády k proudící vodě. Nad hlavami budete mít pokroucené větve stromů. Cestičku širokou jen na jednoho člověka a na druhé straně jen zábradlí z ocelového lanka a strmý útes do údolí, kam pokračuje tok řeky Ribeira Grande. Radost pohledět na všechny strany vám bude narušovat jen věčné míjení s dalšími turisty a skupinami. U rozcestí se schody, pokračujte dál vlevo kolem kopce. Cesty jsou zde opravdu úzké, a proto zde platí nepsané pravidlo: tam – okolo kopce; zpět zkratkou přes kopec. Aspoň trochu se tak rozdělí nápor turistů. Respektujte proto také zavedený systém.

Levada das 25 Fontes ve své kráse.
Levada das 25 Fontes ve své kráse.

Vodopád 25 pramenů, nebo snad více?

Brzy už budete u cíle. Místo nazvané Cascata das 25 Fontes, což znamená Vodopád 25 pramenů. Možná i nejhezčí místo celého výletu, a zároveň místo, kde se kumuluje možná nejvíce lidí. Představte si takový Zelený kotlík z Levada do Caldeirão Verde, akorát výrazně menší. Čili místo, kam se dostanete jen z jednoho směru, a kolem dokola vás obklopuje skála. A narozdíl od Zeleného kotlíku tu není jeden obrovitý vodopád, ale zato desítky menších vodopádů, mini-vodopádů a vodních čůrků, které po stěnách spadají všude okolo vás. A že jich je výrazně více než 25! Do toho si přidejte atmosféru mechem a vegetací porostlé skály. Neuvěřitelná a magická příroda. Teď už máte představu, proč sem chodí tolik lidí. Cestou zpět jděte podél Levada das 25 Fontes až k chatě, a potom asfaltkou nahoru zpět na parkoviště.

Kouzelné a magické místo Cascata das 25 Fontes.
Kouzelné a magické místo Cascata das 25 Fontes.

Podobné články