Ve třetím díle našeho seriálu o Madeiře zamíříme na nejvýchodnější bod ostrova – poloostrov Ponta de São Lourenço. Tento výlet je skutečným dobrodružstvím, vede totiž chráněnou přírodní rezervací, která kombinuje unikátní geologické útvary s nádhernými krajinami. Na cestě budete procházet drsným, ale okouzlujícím terénem, který se mění barvami a strukturou s každým krokem. Ponta de São Lourenço má úzký tvar a přechází do dvou ostrůvků. Celá trasa je relativně krátká, pouhých 7 km, takže nemusíte spěchat a můžete si naplno vychutnat jedno z nejúchvatnějších a nejikoničtějších míst na Madeiře. Ideální je vyrazit ráno, kdy potkáte méně lidí. Obujte pohodlné tenisky a oblečte se lehce a vzdušně. Ačkoli existuje možnost občerstvení uprostřed cesty, nezapomeňte si vzít dostatek vody. Vydáte-li se s námi na východ ostrova, budete vděční za ty nádherné výhledy ještě dlouho poté.

Nejvýchodnější bod Madeiry - Ponta de São Lourenço.
Nejvýchodnější bod Madeiry – Ponta de São Lourenço.
 1. Madeira: Perla Atlantiku
 2. Madeira: Funchal – hlavní město
 3. Madeira: Ponta de São Lourenço
 4. Madeira: Porto da Cruz a výroba rumu
 5. Madeira: Pico Ruivo a Pico do Arieiro
 6. Madeira: Levada do Caldeirão Verde
 7. Madeira: Krásy severního pobřeží
 8. Madeira: Fanal – vavřínový prales
 9. Madeira: Levada das 25 Fontes
 10. Madeira: Střípky západního pobřeží
 11. Madeira: Levada do Moinho a Levada Nova

Ideálně přijeďte autem, lze to ale i autobusem

Nejlépe se k Ponta de São Lourenço přiblížíte autem. Z Funchalu je to kolem půl hodinky autem směrem na Caniçal, jenž je nejvýchodnější větší město na Madeiře. Autem se dostanete až na konec silnice, kde je několik desítek parkovacích míst a dost často i občerstvení z maringotky. Případně můžete přijet i autobusem. Tady začíná i stezka, která vás za zhruba hodinku a půl pomalejší chůze dostane tak na východ ostrova, jak to jen půjde. Stezka nejdříve vede malým travnatým údolíčkem, které rychle vystřídá šedivá skála s kamením. Skály pak při březích volně pokračují ve vysoké útesy přímo do moře. Členitost a různorodost stezky je znát. Za dalším, tentokrát už skálou šedivým údolíčkem, se vám otevře pohled na stěnu, která hraje barvami geologické aktivity. Červenohnědé pásy ve skále prostupují v dramatické skalní hřebeny.

Trasa vede přírodní rezervací Ponta de São Lourenço.
Trasa vede přírodní rezervací Ponta de São Lourenço.

Cesta přes Ponta de São Lourenço nabízí mnohé

Trasa dál vede sopečnou krajinou s výrazným červeným zabarvením. Dechberoucí dojem stezky umocňují neustále se otevírající nové výhledy jak na celý poloostrov Ponta de São Lourenço, tak i na zbytek Madeiry v pozadí. Často se otevřou i úplně nové pohledy na útesy ať už jižní či severní strany. Azurové moře jen dokresluje celkovou krásu. Místy, kudy teď procházíme, navíc často přelétávají v nízké výšce letadla, která přesně těmito místy sestupuje k přistání v nedalekém letišti v Santa Cruz. Můžete tak pozorovat břicha letadel z poměrně malé vzdálenosti. V dalším pokračování projdete přes úžinu poloostrova a po levé ruce uvidíte zátoku Estreito, jenž v portugalštině znamená „úžina“. Druhý břeh vám ukáže úchvatnou zátoku Baia da Abra.

V Ponta de São Lourenço vás za úžinou čekají hned dvě zátoky.
V Ponta de São Lourenço vás za úžinou čekají hned dvě zátoky.

Jedinečný výhled na Madeiru

Za úžinou uvidíte údolí a poslední vrcholek, kam potřebujete dojít. Údolí lze projít dvěma cestami, kde každá nabídne jiné pohledy. Doporučuji proto vybrat jednu tam, a druhou jít nazpět. My jsme šli nejdříve vpravo cestičkou až k útesu a pokračovali dál do kopce. V údolí pak sídlí menší hospůdka s občerstvením, záchody i venkovním posezením. Přijde to vhod, když ve zdejší sopečné krajině umí být sluníčko obzvláště ostré. Nezapomeňte proto pokrývku hlavy, sluneční brýle a namazat se opalovákem. Není v okolí moc míst, kde se schovat před sluncem. Poslední stoupání je docela rychlé, leč trošku náročné. Jdete totiž vyhloubanými schody ve skále. Na vrcholek je to kousek a hned na něm je vytoužená vyhlídka. Cíl vaší cesty, odkud uvidíte celou Madeiru jako na dlani a také poslední srpeček ostrova, kam ale už cesta nevede. Pokochejte se nádhernými výhledy a modře zbarveným oceánem.

Trasa na Ponta de São Lourenço vede i sopečnou krajinou.
Trasa na Ponta de São Lourenço vede i sopečnou krajinou.
Z Ponta de São Lourenço je neobyčejný výhled na Madeiru.
Z Ponta de São Lourenço je neobyčejný výhled na Madeiru.

Pozorování velryb a delfínů nebo kajakem k útesům?

Ponta de São Lourenço a jeho okolí je ideálním místem pro pozorování velryb a delfínů s některou z místních agentur, které se na to specializují. Po hiku na nejvýchodnější výběžek si můžete den zpestřit tímto výletem, který se vám zapíše hluboko do duše i paměti. My jsme zvolili vyjet na moře s agenturou Madeira Sea Emotions, kteří nabízejí výjezd na menších člunech na 2 hodiny na vodu včetně výkladu a téměř jistou garancí, že tyto mořské živočichy uvidíte. Madeira je totiž jedno z nejlepších míst v rámci Evropy, kde lze pozorovat velké množství různých druhů velryb i delfínů. Madeira Sea Emotions sídlí v blízkém Quinta do Lorde a nabízí i dobrodružné vyjížďky na kajacích, kde vás vezmou k jeskyním v útesech ostrova. A nebo si můžete vybrat výlet na onen nejvýchodnější srpeček, kam lze jen od moře, a kde můžete navštívit maják.

Zpestřete si výlet výjezdem na moře.
Zpestřete si výlet výjezdem na moře.

Relax na pláži s černým sopečným pískem

A nějaký relax na konec úžasného dne? Využijte opravdu přenádhernou schovanou pláž Prainha s charakteristickým černým sopečným pískem. Pláž Prainha se nachází kousek před Quinta do Lorde. Koneckonců při cestě na Ponta de São Lourenço potkáte u silnice docela velké parkoviště, které slouží právě pro přijíždějící návštěvníky pláže. K pláži je to z parkoviště kousíček. Pláž není největší, ale je nádherná a čistá. Romantiku dodávají skalnaté útesy, které pláž z obou stran uzavírají. Dostatek prostoru k opalování, plavání i vodním radovánkám. A občerstvit se můžete v kiosku hned u pláže. Jen pozor, černý písek pohlcuje dost tepla ze sluníčka a na chodidlech vás může dost pálet. My jsme přes pláž do vody běželi. Prainha stojí za to, protože si zde užijete klid na jedné z nejhezčích pláží na Madeiře.

Na konec si dejte zasloužený relax na pláži Prainha.
Na konec si dejte zasloužený relax na pláži Prainha.

Podobné články