Ve třetím díle našeho seriálu o Madeiře zamíříme na nejvýchodnější bod ostrova – poloostrov Ponta de São Lourenço. Tento výlet je skutečným dobrodružstvím, vede totiž chráněnou přírodní rezervací, která kombinuje unikátní geologické útvary s nádhernými krajinami. Na cestě budete procházet drsným, ale okouzlujícím terénem, který se mění barvami a strukturou s každým krokem. Ponta de São Lourenço má úzký tvar a přechází do dvou ostrůvků. Celá trasa je relativně krátká, pouhých 7 km, takže nemusíte spěchat a můžete si naplno vychutnat jedno z nejúchvatnějších a nejikoničtějších míst na Madeiře. Ideální je vyrazit ráno, kdy potkáte méně lidí. Obujte pohodlné tenisky a oblečte se lehce a vzdušně. Ačkoli existuje možnost občerstvení uprostřed cesty, nezapomeňte si vzít dostatek vody. Vydáte-li se s námi na východ ostrova, budete vděční za ty nádherné výhledy ještě dlouho poté.
- Madeira: Perla Atlantiku
- Madeira: Funchal – hlavní město
- Madeira: Ponta de São Lourenço
- Madeira: Porto da Cruz a výroba rumu
- Madeira: Pico Ruivo a Pico do Arieiro
- Madeira: Levada do Caldeirão Verde
- Madeira: Krásy severního pobřeží
- Madeira: Fanal – vavřínový prales
- Madeira: Levada das 25 Fontes
- Madeira: Střípky západního pobřeží
- Madeira: Levada do Moinho a Levada Nova
Ideálně přijeďte autem, lze to ale i autobusem
Nejlépe se k Ponta de São Lourenço přiblížíte autem. Z Funchalu je to kolem půl hodinky autem směrem na Caniçal, jenž je nejvýchodnější větší město na Madeiře. Autem se dostanete až na konec silnice, kde je několik desítek parkovacích míst a dost často i občerstvení z maringotky. Případně můžete přijet i autobusem. Tady začíná i stezka, která vás za zhruba hodinku a půl pomalejší chůze dostane tak na východ ostrova, jak to jen půjde. Stezka nejdříve vede malým travnatým údolíčkem, které rychle vystřídá šedivá skála s kamením. Skály pak při březích volně pokračují ve vysoké útesy přímo do moře. Členitost a různorodost stezky je znát. Za dalším, tentokrát už skálou šedivým údolíčkem, se vám otevře pohled na stěnu, která hraje barvami geologické aktivity. Červenohnědé pásy ve skále prostupují v dramatické skalní hřebeny.
Cesta přes Ponta de São Lourenço nabízí mnohé
Trasa dál vede sopečnou krajinou s výrazným červeným zabarvením. Dechberoucí dojem stezky umocňují neustále se otevírající nové výhledy jak na celý poloostrov Ponta de São Lourenço, tak i na zbytek Madeiry v pozadí. Často se otevřou i úplně nové pohledy na útesy ať už jižní či severní strany. Azurové moře jen dokresluje celkovou krásu. Místy, kudy teď procházíme, navíc často přelétávají v nízké výšce letadla, která přesně těmito místy sestupuje k přistání v nedalekém letišti v Santa Cruz. Můžete tak pozorovat břicha letadel z poměrně malé vzdálenosti. V dalším pokračování projdete přes úžinu poloostrova a po levé ruce uvidíte zátoku Estreito, jenž v portugalštině znamená „úžina“. Druhý břeh vám ukáže úchvatnou zátoku Baia da Abra.
Jedinečný výhled na Madeiru
Za úžinou uvidíte údolí a poslední vrcholek, kam potřebujete dojít. Údolí lze projít dvěma cestami, kde každá nabídne jiné pohledy. Doporučuji proto vybrat jednu tam, a druhou jít nazpět. My jsme šli nejdříve vpravo cestičkou až k útesu a pokračovali dál do kopce. V údolí pak sídlí menší hospůdka s občerstvením, záchody i venkovním posezením. Přijde to vhod, když ve zdejší sopečné krajině umí být sluníčko obzvláště ostré. Nezapomeňte proto pokrývku hlavy, sluneční brýle a namazat se opalovákem. Není v okolí moc míst, kde se schovat před sluncem. Poslední stoupání je docela rychlé, leč trošku náročné. Jdete totiž vyhloubanými schody ve skále. Na vrcholek je to kousek a hned na něm je vytoužená vyhlídka. Cíl vaší cesty, odkud uvidíte celou Madeiru jako na dlani a také poslední srpeček ostrova, kam ale už cesta nevede. Pokochejte se nádhernými výhledy a modře zbarveným oceánem.
Pozorování velryb a delfínů nebo kajakem k útesům?
Ponta de São Lourenço a jeho okolí je ideálním místem pro pozorování velryb a delfínů s některou z místních agentur, které se na to specializují. Po hiku na nejvýchodnější výběžek si můžete den zpestřit tímto výletem, který se vám zapíše hluboko do duše i paměti. My jsme zvolili vyjet na moře s agenturou Madeira Sea Emotions, kteří nabízejí výjezd na menších člunech na 2 hodiny na vodu včetně výkladu a téměř jistou garancí, že tyto mořské živočichy uvidíte. Madeira je totiž jedno z nejlepších míst v rámci Evropy, kde lze pozorovat velké množství různých druhů velryb i delfínů. Madeira Sea Emotions sídlí v blízkém Quinta do Lorde a nabízí i dobrodružné vyjížďky na kajacích, kde vás vezmou k jeskyním v útesech ostrova. A nebo si můžete vybrat výlet na onen nejvýchodnější srpeček, kam lze jen od moře, a kde můžete navštívit maják.
Relax na pláži s černým sopečným pískem
A nějaký relax na konec úžasného dne? Využijte opravdu přenádhernou schovanou pláž Prainha s charakteristickým černým sopečným pískem. Pláž Prainha se nachází kousek před Quinta do Lorde. Koneckonců při cestě na Ponta de São Lourenço potkáte u silnice docela velké parkoviště, které slouží právě pro přijíždějící návštěvníky pláže. K pláži je to z parkoviště kousíček. Pláž není největší, ale je nádherná a čistá. Romantiku dodávají skalnaté útesy, které pláž z obou stran uzavírají. Dostatek prostoru k opalování, plavání i vodním radovánkám. A občerstvit se můžete v kiosku hned u pláže. Jen pozor, černý písek pohlcuje dost tepla ze sluníčka a na chodidlech vás může dost pálet. My jsme přes pláž do vody běželi. Prainha stojí za to, protože si zde užijete klid na jedné z nejhezčích pláží na Madeiře.