Vítejte, přátelé, u druhého dílu seriálu o Madeiře, ve kterém vám ukážeme Funchal, hlavní město Madeiry. Velmi pravděpodobně to totiž bude první místo, kam se vypravíte z letiště. Město se rozkládá na jižním pobřeží ostrova s rozlohou 76,15 km2 a žije v něm těsně nad 110.000 obyvatel. Funchal je živé město se spoustou památek, restaurací, parků a zahrad. Funchal je také přístavem s několika málo historickými obrannými pevnostmi. Ve Funchalu se také odehrává hlavní kulturní život ostrova, který zahrnuje i několik festivalů během roku. Město je ve svahu, a abyste se neuchodili k smrti, pomůže vám s dopravou autobus nebo lanovka. Funchal rozhodně stojí za návštěvu, už jen pro její malebné úzké uličky s restauracemi, kde můžete ochutnat místní delikatesy.

Funchal je plný malebných uliček.
Funchal je plný malebných uliček.
 1. Madeira: Perla Atlantiku
 2. Madeira: Funchal – hlavní město
 3. Madeira: Ponta de São Lourenço
 4. Madeira: Porto da Cruz a výroba rumu
 5. Madeira: Pico Ruivo a Pico do Arieiro
 6. Madeira: Levada do Caldeirão Verde
 7. Madeira: Krásy severního pobřeží
 8. Madeira: Fanal – vavřínový prales
 9. Madeira: Levada das 25 Fontes
 10. Madeira: Střípky západního pobřeží
 11. Madeira: Levada do Moinho a Levada Nova

Oblíbené parky k ochlazení vyhledávají i místní

Přímo v centru najdete oblíbené parky hlavního města. V samotném středu je skvostně nastrojený Městský park Funchal (Jardim Municipal do Funchal). Park je plný zeleně a okrasných květin. Stromy s fontánou poskytují důležitý stín a ochlazení v horkých dnech. Proto park rádi vyhledávají i místní. Skvělá a dostupná volba pro klidný odpočinek s ideálním přístupem k dalším atrakcím Funchalu jako je historické jádro, tržnice Mercado dos Lavradores nebo k lanovce na Monte. Naproti tomu je park Santa Catarina, jenž je vzdálen do 10 minut pěšky od Městského parku. Santa Catarina už je rozlohou větší park ve svahu s výhledem na moře a přístav. Pod stíny palem vždy najdete místní, kteří zde odpočívají a leží na trávě. V tomto parku je i velké umělé jezírko s fontánami a třeba i občerstvení či veřejné toalety.

Ulice města jsou lemovány stromy a zelení.
Ulice města jsou lemovány stromy a zelení.

Historické památky, kam se podíváš

Od městského parku je to jen pár kroků k budově Portugalské banky (Banco de Portugal), jenž je součástí madeirského architektonického dědictví a historickým vzhledem přispívá k charakteru historického jádra. Od banky byste kamenem dohodili k nejvýznamnější památce. Katedrála Sé byla postavena v 15. století v gotickém a manuelínském stylu a je důležitým sakrálním místem Funchalu. Moc hezký je i Kostel Pomoci (Igreja do Socorro) ze 16. století se zdobenými portály. Kostel se nachází poblíž pevnosti Pevnosti sv. Jakuba (Forte de São Tiago), kterou si prohlédnete spíš zvenčí. Má výraznou žlutou barvu a je hezky dochovaná. Dovnitř se ale dostanete nejspíš jen skrze restauraci. Za povšimnutí stojí i pevnost Forte de São José da Pontinha (Ilha do Maio) odkud je pěkný výhled na moře i přístav.

Funchal má historické jádro. Zde je historická budova Portugalské banky.
Funchal má historické jádro. Zde je historická budova Portugalské banky.

Přístav a promenáda u oceánu

Přístav ve Funchal je hlavním uzlem pro námořní dopravu. Kotví zde velké výletní lodě, jachty, plachetnice i malé rybářské lodě. Z přístavu také odjíždí pravidelný spoj na blízký ostrov Porto Santo. Pozornosti jistě neujde replika lodi Santa Maria. Karavela, se kterou se v roce 1492 plavil Kryštof Kolumbus při své první cestě do Ameriky. Historická plachetnice slouží jako muzeum a turistická atrakce. Celkově je promenáda kolem pobřeží asi dva kilometry dlouhá a je pro Funchal charakteristická. Z promenády nasajete pravého ducha města a je to jedno z míst, které při návštěvě Madeiry musíte navštívit. Projděte se, a vychutnejte si život a sledování cvrkotu procházejících lidí. K tomu přidejte ty nekonečné výhledy na přístav a oceán. Promenáda je také plná malých občerstvení a barů, a také zelených ploch a palem.

Funchal je hlavním přístavem ostrova.
Funchal je hlavním přístavem ostrova.

Lanovkou na Monte a k zahradám

Ve Funchal jsou lákavé zahrady. Dvě nejznámější jsou ale u kopce Monte. Zajeďte si sem lanovkou přímo z centra města! Nástupní stanice je hned u promenády a lístky si můžete koupit jen na cestu tam, tak zpáteční, či využít kombinovanou vstupenku na zpáteční jízdu a vstup do botanické zahrady Jardim Botânico da Madeira. Uvidíte město z úplně jiné perspektivy. Obdivovat můžete i výhledy na přístav a moře. První lanovka končí u tropické zahrady Monte Palace. Můžete se zajít podívat na kostel Igreja de Nossa Senhora, kde je uloženo srdce posledního českého krále Karla I. Nebo zkuste turistickou kratochvíli – sjezd z Monte v proutěných saních, které řídí zkušení průvodci (tvz. Carreiros). Pokud chcete až do botanické zahrady, musíte jít kousek pěšky a použít ještě jednu lanovku, která vás doveze až k zahradě.

Výhled na Funchal z vyhlídek botanické zahrady Jardim Botânico da Madeira.
Výhled na Funchal z vyhlídek botanické zahrady Jardim Botânico da Madeira.

Botanická zahrada Jardim Botânico da Madeira

K botanické zahradě vede lanovka z Monte. Lanovka vás vlastně snese kousek pod horu na východ. Botanická zahrada Jardim Botânico da Madeira byla poprvé otevřena veřejnosti v roce 1960 a dnes se řadí k předním lákadlům pro návštěvníky Madeiry. Botanická zahrada leží ve svahu a je protkána spousty malých a malebných uliček plných květin. Projdete se po terasovité zahradě s vodopády, jezírky a výhledy na okolní krajinu. Za zmínku stojí určitě vyhlídka, kde budete mít centrum Funchalu jako na dlani. Botanická zahrada má také bohatou sbírku endemických rostlin, kaktusů, vřesů, orchideí, sukulentů či palem. Zahrady jsou nádherné a nebudete s jejich prohlídkou spěchat. Tato botanická zahrada je pro každého a i když nejste vyložený nadšenec do květin, bude se vám tu líbit.

Malebná a plná barev, je botanická zahrada Jardim Botânico da Madeira.
Malebná a plná barev, je botanická zahrada Jardim Botânico da Madeira.

Tropická zahrada Monte Palace

Vraťte se lanovkou zpět na Monte k tropické zahradě Monte Palace. Tady si musíte koupit vstupenku zvlášť, ale v rámci ní máte i degustaci Madeirského vína v kiosku. Tropická zahrada Monte Palace je typově úplně jiná než běžné botanické zahrady. Cílem je hlavně, aby byla zahrada krásná a atraktivní pro turisty. V rámci zahrady můžete obdivovat vzácné a exotické rostliny. Zahrada je rozdělena do několika částí, které zahrnují i japonskou zahradu, orientální umění a sochy z různých částí světa. V zahradě bývají i výstavy. Například jsme viděli minerály či africké sošky. V centrální části je magické místo, které vypadá jako Roklinka z filmů Pán prstenů. Vodopády, jezírka, sochy a architektura. To vše spojeno s přírodou v jeden fungující celek. To vám prostě učaruje a na chvíli zapomenete, že jste pořád na stejné planetě.

Jedna z hlavních atrakcí pro Funchal je i tropická zahrada Monte Palace.
Jedna z hlavních atrakcí pro Funchal je i tropická zahrada Monte Palace.

Květinový festival oslavuje barvy a přírodní krásy

Budete-li mít možnost, zkuste Madeiru navštívit v období konce dubna až konce května. Uvidíte totiž ve městě jeden z nejkrásnějších festivalů oslavujících krásu, rozmanitost květin a přírody na Madeiře. Celé město se zbarví pestrými barvičkami a je vyzdobeno květinami. Festival má bohatý program. V průběhu festivalu se organizuje několik málo průvodů městem. Celá promenáda u moře se vyhradí pro průvod, který zahrnuje velké a květinami vyzdobené alegorické vozy, a stovky tančících holčiček, dívek a žen. Všechny s nádhernými a květinově zdobenými šaty všech možných barev a stylů. Průvod pak trvá za výběru hudebního doprovodu asi 2,5 hodiny a postupně uvidíte všechny účastníky a účastnice. Zážitek průvodu pak je neskutečný. Je to jako zažít karneval v Rio de Janeiro, ale na Madeiře.

Festival květin zdobí Funchal a zanechá silný zážitek.
Festival květin zdobí Funchal a zanechá silný zážitek.

Podobné články