Příroda sama o sobě je nádherná, inspirativní, uklidňující, romantická. Takto bychom určitě ještě mohli dál pokračovat a byla by to vždy pravda. Do přírody chodíme rádi z mnoha důvodů a pokud ta příroda ještě vyniká něčím navíc, tak tím je prožitek mocnější. Co byste říkali toulání divokou přírodou Šumavy? Není to až tak nemožné přání. Šumava je dosti rozlehlá a skrývá toho vskutku hodně. Jsou zde tudíž i místa, která jsou v podstatě civilizací netknutá a vy je můžete poznat v rámci šumavského vandrování. Podívejme se tedy společně na některé takové lokality.

Hřbet Polom.
Hřbet Polom.

Hřbet Polom

Polom je horský hřbet na východ od Železné Rudy a na sever od stezky mezi Železnou Rudou a jezerem Laka. Projít se lze lesní cestou kopírující hřbet Polomu. Dostanete se do míst, kde v roce 2007 orkán silně poškodil smrkový les s ojedinělým porostem jedlí. Vývraty byly ponechány ve svém přírodním stavu. Cestou se budete proplétat doslova labyrintem napadaných kmenů a suchých větví. Zároveň uvidíte přirozenou obnovu lesa v podobě mladých smrčků a jedliček.

Úhlavský luh

Úhlavský luh tvoří široká niva řeky Úhlavy nacházející se nad vodní nádrží Nýrsko. Tok vede Úhlavy vede pod silnicí propojující Zelenou Lhotu a Hamry. Po okraji je vybudována naučná stezka. Zároveň v sousedství můžete objevovat louky, lesy olší, lísek a bříz. Nechybí ani mokřiny. Zdejší území začali lidé obývat okolo 14. století a stával zde rovněž hrad Pajrek u blízkého Nýrska. Zpracovávala se tady železná ruda a vznikla i první sklárna. V současnosti je zde skladba lesů a otevřených ploch, občas mrtvé stromy, bažiny a suché štěrkopískové náplavy.

Úhlavský luh.
Úhlavský luh.

Řeka Losenice

Řeka Losenice je přirozenou hranicí mezi Národním parkem Šumava a CHKO Šumava. Zajímavé je zdejší údolí Losenice v místech mezi Popelnou a Karlinou Pilou, kde vždy bývala nádherná krajina. Jistá změna nastala s příchodem zlatokopů a dodnes se po nich zachovaly hromady štěrku (tzv. sejpy), ale už dávno pokryté lesním porostem. Zlatokopy časem vystřídali zemědělci a posledních několik desítek let je zde pánem pouze příroda. Najdete tady divoký les, ohromné letité samostatné smrky, dále pak kleny, buky, nové smrky. Nechybí ani břízy či olše.

Řeka Řasnice

A máme tady další údolí. Tentokrát řeky Řasnice, která je součástí obrovského hvozdu, kterým vedle kdysi slavná Zlatá stezka. V této lokalitě spatříte svahy Světlých Hor. Lidé odtud již dávno odešli. Dnes tady najdete mnoho luk a otevřených míst, která ještě nepohltil okolní divoký les. Podívejte se i na samotné dno údolí, kde je nádherná divoká mladá příroda. Byla by škoda se nechat o tento zážitek připravit. Obecně pak divoká příroda převzala naprosto svou vládu na stráních Horních Světlých Hor a samozřejmě už zmíněného údolí Řasnice. Tak vítejte celkově na Šumavě.

Řeka Losenice.
Řeka Losenice.

Podobné články