Místní železniční tratě vždy měly a vlastně stále mají, něco do sebe. Z okna vlaku ( a nejen z okna) vidíte věci, které by vám jinak často zůstaly utajeny a o nichž ví obvykle jen místní obyvatelé. Provozovaných tratí sice už dost ubylo, nicméně stále se ještě najdou ty, které se vyplatí vyzkoušet. Přesně takovým příkladem je bezesporu Bezdružická lokálka v západních Čechách. Jestli absolvujete celou trať nebo jen část, je na vás, ale pokud bude možnost, nasedněte a nechte se vtáhnout do světa poznání a romantiky.

Nádraží Bezdružice.
Nádraží Bezdružice.

Západ Čech vás vítá

Bezdružická lokálka je v Plzeňském kraji a tudíž vás bude čekat cestování po západním koutu Čech. Tato místní železniční trať vede mezi obcemi Pňovany a Bezdružice. Na své cestě vlak postupně projede z Pňovan zastávky Blahousty, Trpisty, Lomnička, Cebiv, Strahov, Břetislav, Kokašice, Konstantinovy Lázně a Bezdružice. Nastoupit můžete kdekoliv po trase. Samozřejmě neváhejte vzít na výpravu celou rodinu včetně dětí nebo i vašeho pejska.

Nádraží Pňovany.
Nádraží Pňovany.

Bohatá železniční historie

Železniční trať Pňovany – Bezdružice má bohatou historii. Do provozu byla uvedena v roce 1901 a samotné práce na jejím vzniku zabraly předchozí dva roky. Zpočátku zde jezdily tři páry smíšených nákladních vlaků s přepravou cestujících. Oddělení nákladní a osobní přepravy pak proběhlo roku 1930. Délka celé trati je 24 kilometrů, vlak jede maximální rychlostí 60 km za hodinu. Během léta se zde každoročně pořádá nostalgická železniční akce známá pod názvem Bezdružické parní léto. Cestující se mohou svézt parním vlakem, šlapacími drezínami či dokonce historickými autobusy.

Bezdružická lokálka jede.
Bezdružická lokálka jede.

Zajímavosti okolo trati

Bezdružická lokálka má na trati a nejbližším okolí různé zajímavosti. Vlak překonává údolí řeky Mže po železničním mostě, který je dlouhý 210 m a vysoký 47 m. Po celé trase je několik cyklistických stezek. Na přehradě Hracholusky je lodní doprava. Za návštěvu stojí zřícenina hradu Gutštejn, dobrý malý výlet je k Studánce lásky. Na vrchu Krasíkov pak najdete další zříceninu, a to Švamberk s kaplí Máří Magdalény. Konstantinovy Lázně jsou lákavé samy o sobě. V Bezdružicích mají zámek. Naučné stezky jsou v okolí Konstantinových Lázní a Bezdružic.

Na trati je i takovýto most.
Na trati je i takovýto most.

Příroda a lesy kolem

Prakticky po celou dobu uvidíte z vlaku krásné přírodní scenérie a lesní porosty, které lemují trať Bezdružické lokálky. Je dobré si předem naplánovat co všechno chcete navštívit, vidět a jak dlouho se hodláte zdržet. Žádné rozhodnutí není špatné. Už „jen“ projet celou trať stojí za to a což teprve dopřát si něco z okolních možností u jednotlivých zastávek. Má to výhodu v tom, že skutečně každý si může přijít na své a pořádně si tak užít svou cestu. Tak nečekejte, vlak už houká, nasedat!


Podobné články