Měli jste jako děti rádi pohádkové čaroděje a čarodějky? Inu, někdy asi ano, jindy ne. Našli se mezi nimi dobří kouzelníci i zlí mágové. Podobně jako u prostých lidí. Čarodějnická cyklotrasa se však netýká nadpřirozených bytostí nadaných zvláštními schopnostmi, ale nešťastníků z masa a kostí, kteří se stali obětmi tmářství, zaslepenosti, chamtivosti, touhy po moci a sadistických choutek. Vydejme se tedy společně na kolech do Jeseníků 17. století.

Celá oblast Jeseníků je nádherná.
Celá oblast Jeseníků je nádherná.

Připomínka neblahých dějin

Předchozí řádky mohou působit trochu chmurně, ale není se čeho obávat. Nebojte, kvůli čarodějnictví vás inkviziční soud už nečeká. Jde jen o tichou připomínku neblahých dějin jesenických měst a obcí druhé poloviny 17. století. Vedle historického poučení a zajímavostí, jenž jsou po cestě, projedou cyklisté nádhernou krajinou, kde se střídají jak městské, tak polní či horské rázovité podmínky.

Na kole projedete celou horskou oblast

Čarodějnická cyklotrasa, jak zní oficiální název této naučné cyklistické stezky, vede doslova napříč Jeseníky. Celá měří 138 km a je rozdělena na dvě části. Šumperská část (91 km) začíná v Mohelnici a pokračuje na Mírov, Šumperk, Nové Domky, Rapotín, Velké Losiny, Sobotín, Vernířovice a Červenohorské sedlo. Jesenická část (47 km) má počátek na Červenohorském sedle, odkud vede do Domašova, Jeseníku, České Vsi a Zlatých Hor.

Petrovy kameny. Zde měly probíhat čarodějnické sabaty.
Petrovy kameny. Zde měly probíhat čarodějnické sabaty.

Provázet vás bude čarodějnice na kole

Na trase je několik značených zastavení s informacemi týkajícími se čarodějnických procesů. Nejdou přehlédnout, obvykle se jedná o pamětní desky a pomníčky. Neměli byste zabloudti. Cyklistická trasa je na silničních směrovkách označena logem v podobě čarodějnice na kole. Samozřejmě, že není nikde dáno, že za každou cenu je nutné projet celou Čarodějnickou cyklotrasu. Podle vlastního uvážení a svých sil můžete zvolit jen jednu z obou částí nebo se podívat pouze na některý z úseků. Sto třicet osm kilometrů, z nichž jich dost vede horskými cestami přes Hrubý Jeseník, není pro každého cyklistu to pravé ořechové. Je lepší zvolit si raději menší díl a užít si ho, než se někde zbytečně trápit.


Kniha i film pojednávají o této oblasti

Pokud jste četli knihu Kladivo na čarodějnice nebo aspoň viděli stejnojmenný film, tak máte zhruba představu o čarodějnické minulosti Jeseníků. V druhé polovině 17.století se v oblasti Velkých Losin, Mohelnice, Šumperku a Zlatých Hor rozjela mašinérie inkvizičních procesů s lidmi údajně spolčených s ďáblem. Tvrdým mučením byly obviněné ženy, ale i muži přinuceni k uznání vlastní viny. Na hranici tak skončilo několik set nevinných nešťastníků. Jejich majetek byl zkonfiskován. Upálen byl dokonce kněz, šumperský děkan Kryštof Lautner.

Ikona Jeseníků. Nejvyšší vrchol Praděd.
Ikona Jeseníků. Nejvyšší vrchol Praděd.

Nevynechejte oficiální zastavení na trase

Podívejme se nyní společně na jednotlivá oficiální zastavení. Již v Mohelnici je pamětní deska na tzv. čarodějnickém domku, ve kterém byl vězněn Kryštof Lautner. Na okraji města v parku, je pak pomníček na místě, kde byl v roce 1685 upálen. V Mírově je před dnešní věznicí další pomníček Lautnera. V Šumperku jsou pamětní desky na tzv. Geschaderově domě (jeho majitelé Jindřich a Marie Peschkovi byli mezi popravenými) a na bývalé faře Kryštofa Lautnera. Pomníček stojí u jezírka bývalého šumperského sanatoria, kde se konaly popravy.

Najdete i čarodějnická boží muka

Poblíž osady Nové Domky najdete tzv. Čarodějnická boží muka. Něco podobného je i v Rapotíně. Tam se nachází také pomníček sedmi zdejších obětí. Na zámku ve Velkých Losinách je pamětní deska několika desítek mučených a popravených místních obyvatel. Na místě poprav v losinském lázeňském parku stojí pomníček. V Sobotíně mají pomníček na hřbitově u kostela svatého Vavřince. Ve Vernířovicích je pomníček v parčíku před Obecním úřadem.

Červenohorské sedlo společným bodem

Červenohorské sedlo je společným bodem šumperské a jesenické části Čarodějnické cyklotrasy. Další zastavení u pomníčku se proto nachází až v Domašově v parčíku. Dům zvaný Katovna stojí v Jeseníku s pamětní deskou na posledního místního kata. Rovněž Jeseník má svůj památník na místě poprav, a to v parčíku směrem k lázním. V České Vsi je pamětní deska na budově Obecního úřadu. Zlaté Hory si toto období připomínají památníkem na někdejším popravišti a pamětní deskou na budově muzea.

Ať vám to na kole sviští.
Ať vám to na kole sviští.

O sportovní či kulturní vyžití není nouze.

Pochopitelně, že sportovní a kulturně – historické vyžití nám nebrání v dalších aktivitách po cestě. V uvedených místech je jich spousta – koupání, jezdectví, tenis, bowling. Samozřejmostí je i dobré jídlo a pití. O případné ubytování také není nouze. Záleží jen na vás, jak dlouho se chcete zdržet. Přes smutnou čarodějnickou minulost, má však jesenický kraj mnohé krásy, které dají zapomenout na to zlé a připomenou všem jen to krásné a příjemné, co se dá v místních horách vidět a zažít. Tak vzhůru do sedel a ať vám to dobře šlape.


Podobné články