Beskydy patří zcela nepochybně k našim nejkrásnějším horám. Není tedy divu, že jsou velmi oblíbené. Pro svou rozlehlost však obvykle nejsou přelidněné a vy si můžete krásně užívat místní čarokrásnou přírodu a vůbec kompletní horskou atmosféru. Nyní dokonce máte jedinečnou šanci putovat Beskydami se zcel nevšedním značením, a to v samém srdci beskydských hvozdů. Na nic nečekejte a vzhůru na cesty do Moravskoslezského kraje.

Několik horských tras

Po medvědích tlapkách snadno poznáte místa v blízkosti nejvyšší hory Beskyd Lysé hory (1 323 m n. m.). Nemusíte se bát předem, dokonce se nemusíte bát vůbec. V plánu není žádné stopování medvědů, tedy ne doslova. Medvědí tlapky vás totiž spolehlivě provedou několika turistickými stezkami, jen se liší svou barvou. Vaše děti budou z hledání medvědích tlapek jistě nadšené.

Poznáte Beskydy v okolí Lysé hory.
Poznáte Beskydy v okolí Lysé hory.

Medvědí tlapky – soubor značených cest

Po medvědích tlapkách, tak se jmenuje soubor značených cest v centrálních Beskydech. Soustava turistických stezek propojuje obce Čeladná, Ostravice a Malenovice. Všechny stezky jsou značeny podobou medvídka a každá trasa má jinou barvu. Navíc, maskoty těchto cest představují různá zvířata. Cesty jsou delší i kratší a vy si můžete snadno vybrat na kterou se vydáte. Prakticky všechny jsou vhodné i pro děti a tedy celou rodinu, včetně psího kamaráda.

Medvědí stezka má žlutou barvu

Medvědí stezka je značena žlutě a provede vás k vodopádu říčky Satiny, na Medvědí skálu s nádherným výhledem a do údolí řeky Ostravice. Nejpůsobivější místa jsou právě na vyhlídce Medvědí skály a u Satinských vodopádů. Trasa je dlouhá necelých 16 kilometrů. Žádné velké převýšení na cestě není a přitom máte stále na očích beskydské kopečky.

Uchvátí vás krásná řeka Ostravice.
Uchvátí vás krásná řeka Ostravice.

Liščí stezka má oranžovou barvu

Liščí stezka je značena oranžovou. I zde sledujte na značení medvídka, stejně jako u každé další stezky. Tady se vydáte přes řeku Ostravici k peřejím a srubu slezského básníka Petra Bezruče. Peřeje představují vůbec to nejkrásnější místo na celé Ostravici. Za pozornost stojí zmíněný srub, který si lze prohlédnout i uvnitř. Trasa měří 13,2 kilometru.

Jezevčí stezka má barvu modrou

Modrého medvídka budete stopovat na Jezevčí stezce. Provede vás okolo Ondřejníku (964 m n. m.), a to s celkovými nádhernými výhledy. Naprosto pohodová trasa a úplně nejlepší i pro malé děti. Měří pouhých 9,5 kilometru. Na cestě narazíte na kapličku, která podle pověsti ukrývá vchod do tajné chodby zbojníka Ondráše. Kdo ví, třeba budete mít štěstí. Mimochodem, zbojník Ondráš skutečně žil.

V horském prostředí je stále co obdivovat.
V horském prostředí je stále co obdivovat.

Krkavčí stezka má barvu červenou

I když se jedná o Krkavčí stezku, nemusíte se ničeho bát. Jen nespusťte ze své pozornosti červeného medvídka. Lesními stezkami se dostanete až na hráz přehrady Šance, a to s výhledy na Lysou horu (1 323 m n. m.) a horu Smrk (1 276 m n. m.). Jde o dva nejvyšší beskydské vrcholy. Už jen samotná procházka po přehradě je velmi zajímavá. Stezka je dlouhá necelých 13 kilometrů.

Zaječí stezka má barvu zelenou

Poslední možností je Zaječí stezka, která je značená zeleně. Trasa je vedena podhůřím Čeladné s krásnými pohledy na Beskydy. Po cestě minete zdejší golfové hřiště i kapličku Cyrilka. Tato stezka je dokonce velmi vhodná také pro cyklistický výlet. Celá trasa měří pouhých 10 kilometrů.

Projděte si rovněž obec Ostravice.
Projděte si rovněž obec Ostravice.

Pět možností, pět různých cílů

Systém stezek nazvaných Po medvědích tlapkách nabízí pět různých turistických cest a tedy pět možných cílů. Výběr je na vás a přitom klidně můžete postupně procestovat všechny. Nástupními místy jsou zmíněné obce Čeladná, Ostravice a Malenovice. Také ony stojí minimálně za procházku, ale to už je plně na vašem uvážení. Krásný pobyt s beskydskými medvídky.


Podobné články