Klid lesa, přírodní útvary, které se člověku víc a víc „zarývají“ do hloubi duše a už tam navždy zanechají svou stopu, hlava plná inspirativních myšlenek. Znáte ty pocity? Mnozí z vás jistě ano, vždyť tohle je přece součástí každého vandru v nádherné přírodě, kterou Česká republika oplývá. Zkušený cestovatel se proto rád vrací na známá místa a také rád poznává ta nová, kde ještě nebyl. Už jste byli například v Pavlínině údolí? Vyzkoušejte si putování tímto místem.

Vzhůru do Českého Švýcarska

Pavlínino údolí (někdy se uvádí také Pavlino údolí) se rozkládá mezi obcemi Jetřichovice, Rynartice a Studený, okres Děčín, v Ústeckém kraji. Jste na území Českého Švýcarska. Přírodní rezervace Pavlínino údolí (statut má od roku 1993) má rozlohu 163 hektarů, délku 3,5 kilometru a hloubku až 70 metrů. Jedná se o významný geomorfologický útvar v kaňonovitém údolí řeky Chřibská Kamenice. Je to rovněž chráněná rybí oblast.

Vzácná flóra i fauna

Přírodní rezervací není Pavlínino údolí jen tak. Vedle čarokrásné přírody jsou objektem ochrany i zdejší rostliny a živočichové. Z flóry můžeme jmenovat například dymnivku dutou, jedli bělokorou, prvosenku vyšší, přesličku luční. Ze zástupců fauny tady žije třeba mihule potoční, pstruh potoční, vydra říční, konipas horský, ledňáček říční. Pokud budete mít štěstí, můžete někoho z nich zahlédnout na vlastní oči. A třeba i vyfotografovat. V přírodním ráji je všechno možné.

Lávky a mostky na stezce

Pavlínino údolí je nejlépe přístupné z Jetřichovic, a to po červené a zelené turistické značce. Trasa vede kolem Greislova mlýna a vodní nádrže Pavlínka. Na stezce jsou místy dřevěné lávky a mostky, takže by neměl být problém si to celé v klidu projít. Navíc, 3,5 kilometru není tak moc, takže můžete i s dětmi nebo s pejskem na vodítku. Nikam zbytečně nespěchejte, ať si zdejší nádheru náležitě vychutnáte.

Potok i skály

Celé Pavlínino údolí začíná u Studeného potoka a vede kolem pískovcových strání. Není nouze o různé skalní vrcholky. Prohlédněte si skalní výklenek zvaný Rusalčina jeskyně. Blízko vstupu do Pavlínina údolí je rovněž koupaliště a kemp, kde se lze ubytovat a případně svlažit nejen hrdlo, ale i celé tělo. Nějaký ten odpočinek určitě po procházce stezkou přijde vhod, tak proč ne zrovna tady. Pokud se tedy bude vracet do kempu. Jistě si konkrétní plán připravíte sami tak, aby vám co nejlépe vyhovoval.

Jetřichovice, jedno z center Českého Švýcarska

Jetřichovice patří k turistickým centrům celého Českého Švýcarska. Najdete zde Jetřichovické stěny – pískovcová skalní města s vyhlídkami Rudolfův kámen, Vilemínina stěna a Mariina skála. V Jetřichovicích si můžete prohlédnout roubené a hrázděné chalupy či kostel svatého Jana Nepomuckého. V blízkosti je také známý Dolský mlýn, skalní průrva Úzké schody nebo Trpasličí skála se svými skalními reliéfy pohádkových postav.


Podobné články