Jarní období a zvyšující se venkovní teploty lákají do přírody. A když se k tomu přidá i veřejně prospěšná akce, pak je to ideální spojení příjemného s užitečným. Už potřetí jsme se velmi rádi přidali k iniciativě za čistější krajinu, ve které žijeme. Ukliďme Česko seskupuje obyčejné lidi a dobrovolníky, kterým není jedno, jak to kolem nás vypadá. Všichni zúčastnění se, zejména v hlavní úklidové dny, sejdou a zkrátka vyčistí od odpadků nějaké místo. Letošní hlavní jarní úklidový den připadl na sobotu 6. dubna. Registrováno bylo 3871 úklidů! A my přidali ještě jeden navíc, kdy jsme si našli krátkou procházku v Moravském krasu u obce Olomoučany. Krásné počasí, pytle na odpadky, rukavice – a jdeme na to!

Ukliďme Česko je parádní iniciativa a rádi se účastníme.
Ukliďme Česko je parádní iniciativa a rádi se účastníme.

Z Olomoučan na Čertův hrádek

Naše trasa má okolo 10 km a vede úchvatnou přírodou západně od Olomoučan. Na procházce částečně okopírujeme trasu naučné stezky – Pěší stezky Olomoučany. Průvodce Rytíř vás na šesti zastaveních seznámí s nejzajímavějšími místy. Jedno z takových míst je zřícenina Čertův hrádek, jenž je na cestě našeho úklidu jako první. Čertův hrádek nese své jméno po loupeživém rytíři Hynkovi z Kunštátu, jemuž přezdívali “Suchý čert”. Z Olomoučan je to sem pouhé dva kilometry a máme radost, že odpadků, které jsme posbírali nebylo mnoho. Nejvíce času jsme strávili sbíráním úlomků zřejmě linolea, které bylo už i zarostlé do kořenů. A samozřejmě evergreen – vajgly od cigaret. Na hrádku samotném bylo čisto.

Příroda Moravského krasu je překrásná.
Příroda Moravského krasu je překrásná.

Panenská příroda a minimum nepořádku

Z Čertova hrádku vede dál úzká stezička po vrstevnici. Obklopila nás přenádherná panenská příroda a nám doslova srdce zaplesalo, neboť jsme až k další zastávce, u Výří skály, nemuseli ze země sbírat jediný předmět, který by tam nepatřil. Mimochodem Výří skála nabízí velmi pěknou vyhlídku na údolí Svitavy. Z přibližně 90 m vysoké skály je to vskutku obrázek, jenž by se hodil na nejhezčí pohlednice. Další pokračování cesty nás brzy zavedlo do Přírodní rezervace “U nového hradu”. Svahy pokryté lesem se v rezervaci rozprostírají na ploše 44 hektarů. Domov zde nachází dravci, zvláště káňata, krahulci a jestřábi. V rezervaci ale kromě ptáků žijí i mloci, ještěrky či lišky.

Ukliďme Česko - tady jsme měli radost. Skoro čisto!
Ukliďme Česko – tady jsme měli radost. Skoro čisto!

Okolí Nového hradu? Už bez odpadků!

A proč “U nového hradu”? Inu proto, že se zde jeden nachází. Cestou k Novému hradu jsme posbírali nějaké plastové kelímky, sáčky a kupu cigaretových špačků. Před hradem jsme poklidili také ohniště s posezením. Nový hrad je malá pevnůstka ze 14. století, která byla několikrát obléhána a dobyta. Na začátku 19. století byl Lichtenštejny přebudován na lovecké sídlo. Dnes se na hradě nachází posezení a malé občerstvení s točeným pivem. Hrad poskytuje zázemí i pro veřejné akce. Hrad si můžete částečně i zdarma projít. Vydat se můžete na věž a z galerie sledovat celé nádvoří. Vidět lze i zbrojnici či mučírnu ve sklepení.

V letošním jarním Ukliďme Česko jsme zavítali i na Nový hrad.
V letošním jarním Ukliďme Česko jsme zavítali i na Nový hrad.
Můžete vylézt na věž a také se občerstvit.
Můžete vylézt na věž a také se občerstvit.

Uklidili jsme i pár kilometrů dálkových tras

Dál jsme se ubrali po zpevněné cyklostezce, jenž je zároveň součástí dálkových tras jako Svatojakubská cesta (Moravskoslezská) nebo centrální Via Czechia. Něco kolem 2,5 km těchto dálkových pochodů jsme rádi vyčistili. Zejména od obalů od hašlerek a často také plastové obaly čokoládových tyčinek. Na rozcestí U Kukačky už to otáčíme zpátky na severozápad k místu, kterému se říká Na Bačině. To už jsme byli opět na Pěší stezce Olomoučany, jenž nás dovedla zpět na místo, odkud jsme vyrazili. Odpadků na této poslední etapě bylo už minimum. Suma sumárum jsme měli moc dobrý pocit z tohoto Ukliďme Česka. Do koše šlo jen 1,5 pytle odpadu. Tak čisté lesy bychom chtěli vídat pořád.

V rámci Ukliďme Česko jsme poklidili i pár kilometrů dálkových tras.
V rámci Ukliďme Česko jsme poklidili i pár kilometrů dálkových tras.

Podobné články