Kdo by, aspoň podle jména, neznal Blatnou? Jen pro připomenutí, ve zdejším zámeckém parku se procházela šíleně smutná princezna. Nepochybně víte o jakém městě je řeč. My se do Blatné vydáme společně znovu, a to prostřednictvím stezky zvané Za růžemi a barokem kolem Blatné. Díky této cestě lze poznat tento jihočeský kout zase trochu z jiné stránky. A navíc, to vůbec není fyzicky náročné. Těšit se může doslova každý. Neváhejte a přijměte naši nabídku.

Zámek v Blatné se svým parkem.
Zámek v Blatné se svým parkem.

Hezky pěšky

Město Blatná leží kousek od Strakonic v Jihočeském kraji. Pro lepší a snadné poznání zdejších zajímavostí tady připravili stezku Za růžemi a barokem kolem Blatné. Celková délka čítá pouhých 9 kilometrů. Povrch tvoří většinou polní cesty, částečně asfalt a šotolina. Stezka je snadná a tedy vhodná i pro děti. Klidně sebou rovněž můžete vzít svého psího parťáka. Hezky pěšky se můžete těšit na parádně prožitý čas.

V zámeckém parku potkáte daňky a jsou velmi krotcí.
V zámeckém parku potkáte daňky a jsou velmi krotcí.

Začíná se u Mariánského sloupu

Začátek stezky je u Mariánského sloupu na náměstí Míru v Blatné. Pokračujete po červené a žluté turistické značce – ulice Nad Lomnicí – Na Blýskavkách – cyklostezka č. 31 k bývalému popravišti – kolem rybníka Zadní Topič a rybníka Kaneček – vyhlídkové místo – kostel sv. Jana Křtitele – dále po modré značce kolem vrchu Vinice – po hrázi Pustého rybníka – Husovy sady – náměstí Antonína Kaliny – podél Závišinského potoka a říčky Lomnice – chrám Nanebevzetí Panny Marie.

Můžete obdivovat i místní architekturu.
Můžete obdivovat i místní architekturu.

Zajímavostí je dost

Po cestě je zajímavostí opravdu dost. Mariánský sloup připomíná morovou epidemii v roce 1714. Starý hřbitov je posledním odpočinkem mnoha významných blatenských občanů, např. šlechtitele a pěstitele růží Jana Böhma. Mezi rybníky Předním a Zadním Topičem najdete Kontribuční sýpku, architektonicky cenný objekt, dnes výstavní prostor. Spatřit můžete pozůstatky šibenice z první poloviny 16. století. Nepřehlédněte kostel svatého Jana Křtitele a stejně tak kostel Nanebevzetí Panny Marie. Naproti sokolovně na náměstí Antonína Kaliny uvidíte Böhmovu vilu, kde žil a pracoval již zmíněný pěstitel růží.

Některé stavby zaujmou na první dobrou.
Některé stavby zaujmou na první dobrou.

Zavítejte i do zámeckého parku

Pochopitelně by byla velká škoda se „omezit“ pouze na program zahrnující Za růžemi a barokem kolem Blatné. Zavítejte rovněž do zámeckého parku a podívejte se na místa, kde se natáčela pohádka Šíleně smutná princezna. Zároveň tady mají volně žijící daňky, což je hodně atraktivní věc. A nic vám nebrání navštívit i samotný zámek. Nebudete litovat. Užijte si jak jen to nejvíc půjde a jak bude milo.


Podobné články