Kostely, chrámy, katedrály, najdeme je téměř všude. Někde je to monumentální stánek Páně, jinde malá kaplička. Není se čemu divit, náboženství provázelo naši zem odjakživa a římskokatolická církev zde měla (stejně jako jinde v Evropě) svůj velký vliv. V dnešní době sice věřící stále chodí do kostelů k modlitbám, ovšem je mnoho těch, kteří tyto stavby berou jako kulturní a historické památky a zavítají sem právě z těchto důvodů. Navštívili jste již například kostel svatého Jakuba v Brně? Věřte, že tento kostel za to opravdu stojí.
Téměř v centru Brna
Zmíněný kostel sv. Jakuba najdete snadno. Nachází se téměř v centru Brna, a to na Rašínově třídě, tedy kousíček od náměstí Svobody. Možná jste kolem něj už mnohokrát prošli. Jednou tedy udělejte výjimku a vstupte dovnitř. Čeká na vás pozoruhodný zážitek. Kostel sv. Jakuba je jedna z nejcennějších památek pozdní gotiky. Postaven byl v 16. století, a to na místě románského chrámu sv. Jakuba Většího. Dnes patří k nejzajímavějším církevním objektům nejen samotného Brna, ale i celého Jihomoravského kraje.
Kostel má prohlídkové okruhy
Nejen, že kostel sv. Jakuba budí pozornost už z venkovního pohledu, ale má pro své návštěvníky i prohlídkové okruhy. Jeden okruh vás provede přízemím kostela a exteriérem, druhý je ve znamení výstupu na vyhlídku a zastávky u zvonů hodinového stroje. Vyhlídka je v samotné věži. Vystoupáte k ní po unikátním dvoušroubovitém schodišti. Cestou nahoru uvidíte kůr s výhledem do interiéru kostela, vitrážová okna i mohutné gotické sloupy. Z vyhlídka pak okolí města. Kostel nabízí rovněž multimediální expozici v krovech, která vás seznámí s historií tohoto objektu.
Mohutné sloupy zaujmou
V okamžiku, kdy vstoupíte do přízemí kostela, tak vás nepochybně zaujmou mohutné sloupy. Jsou přímo kolosální. Dávají celé chrámové lodi atmosféru a to celé je velmi fotogenické. Kostel je dlouý 64 m, široký 22 m a loď je vysoká 21 m. Je jasné, že za takových podmínek mají sloupy neskutečný genius loci. Už jen z toho důvodu (samozřejmě zdaleka nejen proto) si kostel sv. Jakuba zaslouží statut národní kulturní památky. Hlavní oltář pak navrhl Heinrich Ferstel, sochařskou výzdobu zhotovil Jan Eduard Tomola. Prohlédnout si můžete, mimo jiné, královské znaky Ludvíka Jagellonského a jeho manželky Marie Habsburské, znak města Brna či třeba náhrobek maršála Louise Raduita de Souchese.
Preciznost umělecké práce
Prakticky na každém kroku uvidíte preciznost umělecké práce. Ta se projevuje v takových věcech jako jsou sochy, chórové lavice, oltář Nejsvětější Trojice, oltář sv. Jana Nepomuckého a dále oltáře sv. Josefa, Poslední večeře, Čtrnácti svatých pomocníků, Nanebevzetí Panny Marie, Ecce Homo. Pozornost si zaslouží kazatelna či reliéfy ve zdi nebo křtitelnice a varhany. Prostě a jednoduše, celý pobyt zde je mimořádným zážitkem. Vyplatí se nespěchat a všechno si pořádně vychutnat. Budete odcházet s klidem v srdci.