Hlavní město Slovenska leží hned u hranic s Rakouskem a z například z Brna sem pohodlně dojedete za dvě hodinky vlakem. V tomto článku se ale soustředím na tu nejzajímavější a turisticky nejnavštěvovanější lokalitu, a tím nemůže být nic jiného než srdce Bratislavy – Staré město, ve kterém najdete prakticky všechny pamětihodnosti hlavního města. Historické centrum, jenž je městskou památkovou rezervací, nebo nábřeží Dunaje, jakožto i Bratislavský hrad, to vše najdete právě ve Starém městě. Navštivme spolu partnerské město Olomouce, protože Staré město v Bratislavě by rozhodně nemělo zůstat bez povšimnutí.

Staré město má rozlohu kolem 10 km2 a můžeme jej rozdělit na čtyři části. Bratislavské nábřeží na jihu, východní a severní část a nakonec západní členitou část s vilovou zástavbou. Na území této městské části najdete mnoho historických památek. Bratislavský hrad tyčící se nad Dunajem (neoficiální logo města i celého Slovenska), gotický Dóm sv. Martina, Michalská věž, původní i nové Slovenské národní divadlo či Medická zahrada. Ve Starém městě naleznete slovenský parlament, úřad vlády i sídlo prezidenta.

Grasalkovičův palác na Hodžově náměstí.
Grasalkovičův palác na Hodžově náměstí.

Brána vás přesune v čase i prostoru

Jak již bylo zmíněno, asi největší dominantou je Bratislavský hrad. Ten si ale necháme na budoucí samostatný článek. Nyní se ale soustředíme na historické jádro mezi Hodžovým náměstím a Dunajskou promenádou. Jakmile projdete severní Michalskou bránou, budete mít pocit, že jste prošli portálem, a že jste v mžiku odcestovali nejen časem, ale i prostorem. Dlážděná pěší zóna, historické budovy zdobené reliéfy a venkovní zahrádky restaurací, kterých je tu opravdu mnoho. To vše zalité sluníčkem. Celková scéna vypadá jako odněkud z Francie nebo Itálie. Pozastavte se v některé kavárně na latté a pozorujte cvrkot města v historickém kontextu.

Staré město v Bratislavě vás přenese do jiného světa.
Staré město v Bratislavě vás přenese do jiného světa.

Památky historického jádra

Ve Starém městě je těch památek tolik, že bychom je vypisovali do několika odstavců. Zmíněná Michalská brána je ještě doplněna Laurinskou, Vydrickou a Rybářskou bránou, které lemují půdorys historického jádra. Velmi známá je například Rolandova kašna a Stará radnice. Z velkých staveb je typická katedrála sv. Martina, kostel Zvěstování Pána, kostel Nejsvětějšího Spasitele nebo klášter Františkánů. V celém jádru najdete velkou spoustu paláců, které jsou dnes sídlem například Francouzského, Řeckého nebo Japonského velvyslanectví. Nicméně vzhledem k povaze lokality, počítejte se značných turistickým ruchem. Zvláště v letních měsících můžeme centrum označit jako turistický mainstream.

Staré město má i příjemné parčíky k procházce.
Staré město má i příjemné parčíky k procházce.

Staré město vybízí k cestovatelskému objevování

Pokud se rozhodnete vyrazit do Bratislavy a prohlédnout si všechnu tu historii, určitě nebudete litovat. Nebo si udělejte zastávku na vaší Svatojakubské pouti (úsek Bratislava – Wolfsthal), která právě historickým jádrem prochází a vede pak pobřežní promenádou z města pryč. Dostanete-li se až k řece, což při návštěvě Bratislavy vřele doporučuji, můžete si také sednout na lavičce a sledovat říční provoz. Zvláště u mostu SNP je to obzvlášť pěkné, a navíc si můžete prohlédnout pro Bratislavu charakteristické UFO. Zkrátka Bratislavské Staré město toho má mnoho co nabídnout právě cestovatelům. Tak přejeme šťastnou cestu a spoustu nových objevování.

Promenáda u Dunaje - jižní hranice pro historické Staré město.
Promenáda u Dunaje – jižní hranice pro historické Staré město.

Podobné články