Občas má člověk chuť navštívit místa, která jsou nejen něčím zajímavá, ale kde je zároveň pohromadě více příležitostí něco zažít. Není se čemu divit, pestrost prostě k cestování patří a cestovatel si více rozšíří úhel poznání. Máme to štěstí, že žijeme v zemi, která něco takového umožňuje, i když se to na první pohled nemusí zdát. Ostatně, posuďte sami třeba v oblasti zvané Česká Kanada.
Máme svou Kanadu
Co si vybavíte pod pojmem Kanada? Patrně vám teď něco nehraje, ale věřte, že nejde o omyl. Kanadu totiž můžete navštívit, a to aniž byste opustili Českou republiku a vydali se až za Velkou louži. Naše země totiž disponuje územím, kterému se říká Česká Kanada a vskutku patří na seznam toho nejlepšího pro cestovatelské plány.
Na pomezí dvou krajů
Českou Kanadu tvoří území na pomezí Jihočeského a Jihomoravského kraje. Název vymyslel jindřichohradecký rodák novinář Arnošt Trpák už ve 30. letech 20. století. Po roce 1948 se oficiálně nepoužíval, ale přežil mezi trampy. Dnešní Česká Kanada leží v prostoru měst Nová Bystřice, Slavonice, Kunžák, Jindřichův Hradec a táhne se podél hranice s Rakouskem. Tady můžete cestovat prakticky jak dlouho chcete a pořád budete mít co objevovat.
Přírodní park Česká Kanada
V roce 1994 byl zřízen Přírodní park Česká Kanada. Rozkládá se na ploše 250 km čtverečních. V těsném sousedství je pak Přírodní park Homolka – Vojířov (43 km čtverečních) a následuje CHKO Třeboňsko. Nejvyšším vrcholem je Vysoký Kámen (738 m n. m.). Přírodní park Česká Kanada má nádhernou přírodu, bohatou floru a faunu a množství rybníků. Příležitostí k toulání je dost a dost.
Pestrá mozaika zajímavostí
Česká Kanada nabízí neobyčejně pestrou mozaiku zajímavostí. Dominantou kraje je rozsáhlá zřícenina hradu Landštejn, podívat se můžete také na hrad Stráž nad Nežárkou. V lesích u Valtínova najdete úchvatná skaliska a pomník Járy Cimrmana si prohlédnete u obce Kaproun. Turistických a cykloturistických stezek je zde velké množství. Hravě si vyberou i rodiny s malými dětmi. Na mnohá místa můžete vzít i svého psího kamaráda.
Graselova stezka, vzpomínka na slavného lupiče
Možná ani nevíte, že v těchto končinách kdysi působil lupič Jan Jiří Grasel (1790 – 1818). Po jeho stopách vás provede Graselova stezka. Cestou shlédnete rovněž Grázlovu sluj (široká 5 metrů, hluboká 3 metry). Zda v ní skutečně Jan Jiří pobýval je na vaší fantazii. Oblast České Kanady pak nabídne i takové skvosty jako skalní útvary viklan Trkal, megalit Kamenný stůl a Ďáblova prdel.
Nevynechejte zdejší města
Českokanadská města jsou rozhodně vždy něčím zajímavá. Byla by škoda je vynechat. Jen namátkou. Dačice mají dva zámky a Muzeum cukru. Jindřichův Hradec je nádherně dochované historické město, má rozlehlý rybník s ostrůvkem, hrad a zámek. Prohlédnout si lze Muzeum fotografie a moderních obrazových medií či Muzeum pohraničního opevnění. Ve Slavonicích jsou zachovalé měšťanské domy a přístupný labyrint podzemních chodeb. Z městské věže budete mít výhledy do dalekého okolí. Nová Bystřice disponuje městským opevněním a úzkorozchodnou tratí vedoucí do Jindřichova Hradce.
Koupání a vodní sporty
Na pověstném teritoriu České Kanady se nachází rozvodí Labe – Dunaj. Je zde mnoho rybníků, například Komorník, Ratmírovský, Zvůle nebo Pěněnský. Příležitostí ke koupání a provozování různých vodních sportů je tedy opravdu požehnaně. Až tedy budete mít unavené nohy, zastavte se u nějaké té vody a dopřejte si osvěžení těla. Na dovolenou v České Kanadě jen tak nezapomenete.