Dnes spolu navštívíme něco opravdu úžasného a velkolepého. Takový zážitek si budete pamatovat do konce života. Zavítáme do malého a přátelského Slovinska na místo zvané Jeskyně Postojná (také Postojenské jeskyně či slovinsky – Postojnska jama). Tyto jeskyně leží u stejnojmenného městečka zhruba v půli cesty mezi Lublaní a přímořským historickým městem Piran. Jeskynní systém Postojná nabízí nejkrásnější a největší jeskyně v Evropě přístupné běžným návštěvníkům. Počet návštěvníků se v sezóně pohybuje okolo 15.000. A jak je to možné? Díky tomu, že vás dovnitř a ven z jeskyně zaveze vláček. No není s čemu divit, že je to jeden z hlavních turistických taháků celého Slovinska.

Jeskyně Postojná má i pěší část prohlídky.
Jeskyně Postojná má i pěší část prohlídky.

Lístky je lepší koupit předem

Do jeskyní se dostanete hromadnou dopravou z města, případně autem. Nebojte je to kousek a celý areál jeskyně poskytuje dostatek parkovacích míst. Již po cestě od auta do areálu vás zdraví reprezentanti jeskynní a navedou vás správným směrem a poskytnou i nejnutnější informace. Poradí vám, kde si lístky zakoupit či v kolik a kde čekat na začátek prohlídky. Doporučujeme si vstupenky zakoupit předem online. Vyhnete se možné frontě a ušetříte si starosti ohledně času prohlídky. Na prohlídku je pak třeba čekat 15 minut před vstupem do jeskyně. Nebojte se, není třeba se tlačit, každý se vstupenkou na daný čas má garantovaný vstup.

Vstup do Jeskyně Postojná.
Vstup do Jeskyně Postojná.

První myšlenky na vláček v jeskyni

Jeskyně Postojná byla objevena v roce 1818 a hned na to rostla touha po prohlídkách tohoto krasového zázraku. V roce 1857 jeskyni navštívil i císař František Josef I. Průvodci se ovšem obávali, že prohlídka může být pro císaře, jeho choť a doprovod příliš namáhavá. Proto se zařídila tři pohodlná křesla a nosiči, kteří je po jeskyni provedli. Tato událost zavdala první myšlence procházet jeskyní jinak než po vlastních. V roce 1868 jeskyni prozkoumal Thomas Cook, který rozhodl, že má jeskyně dostatečné zázemí pro položení a provozování jednoduché železnice. O 4 roky později bylo v provozu 1500 metrů dráhy, po které jezdil jediný dvoumístný vozíček tlačený průvodci jeskyně.

Jeskyně Postojná nabízí obrovské dómy.
Jeskyně Postojná nabízí obrovské dómy.

Výměna dieselových lokomotiv za elektrické

Po první světové válce se návštěvnický okruh obnovil a zrenovoval a do jeskyně byla zakoupena první lokomotiva a skupina čtyřmístných otevřených vozů. V tomto nastavení byl návštěvnický okruh provozován až do půlky padesátých let. Po druhé světové válce návštěvnost jeskyně rychle stoupala. A navíc používání dieselových lokomotiv začalo být velkým problémem pro krasový podzemní ekosystém. Z těchto důvodů se do jeskyně zakoupily nové lokomotivy na elektrické baterie, jenž začaly brázdit jeskynní systém od roku 1957. O šest let později se podařilo dráhu zdvojit a výrazně tím navýšit kapacitu návštěv.

Podzemní jeskynní systém vás ohromí.
Podzemní jeskynní systém vás ohromí.

Dnešní prohlídka je výsledkem postupné modernizace

Konečně ke konci 60. let byla železnice dotvořena do okružní trasy a navíc byla rozšířena na 3600 metrů. To umožnilo obsloužit až 14.000 návštěvníků denně. Věhlas a atraktivita jeskyně Postojná se rozšiřovala čím dál více. V období 1980-1990 se přestavěla celá konečná stanice v nitru jeskyně. Zakoupily se nové vozy i lokomotivy. V roce 2015 pak prošlo kompletní obměnou vstupní hala, kde návštěvníci začínají svou prohlídku. Poslední nejmodernější sadu lokomotiv, které brázdí jeskyně dnes, do Postojné dorazily v roce 2019. Tyto lokomotivy jsou šetrné k citlivému krasovému prostředí.

Jeskyně Postojná je známá svým podzemní vláčkem.
Jeskyně Postojná je známá svým podzemní vláčkem.

Stěží lze popsat kolik toho uvidíte a jak moc je to úžasné

Jízdu v podzemním vláčku si jistě užijete. Nejdříve pojedete asi 15 minut a budete se proplétat jeskynním systémem místy v úplné tmě. Silný zážitek umocní i kousek adrenalinu a vzrušení za jízdy. Potom vláček zastaví v hloubi jeskyně. Návštěvníci pak jdou na komentovanou prohlídku po vlastních. Čeká vás zhruba hodinová prohlídka obrovských dómů, které by mohly z fleku být koncertní síně. Uvidíte tisícovky tenkých stalaktitů, kterým se zde říká špagety. Uvidíte i mohutný stalagmit jenž vypadá jako obrovská zmrzlina. Navštívíte toho tolik, že vám to zde můžu jen stěží popsat. Ovšem zaručeně bude vaše reakce znít jako „waaaauuuu“ pokaždé co se vám otevře nová místnost a vy si ji budete moc poprvé prohlédnout.

Jeskyně Postojná zdobí mohutné stalagnáty.
Jeskyně Postojná zdobí mohutné stalagnáty.

Symbol Jeskyně Postojná

Jízda vláčkem je dlouhá 3.7 kilometrů a jede úzkými uličkami i velkými sály. Cestou se nejednou potkáte s dalším vláčkem jedoucím opačným směrem po vedlejší koleji. Jedním ze sálů, který stojí za pozornost je Taneční sál, ve kterém visí ze stropu nádherný lustr z benátského skla. Celkově tak dotváří pohádkovou atmosféru. Při pěší prohlídce uvidíte i obrovský zářivě bílý stalagmit nazvaný Briliant. Tento úchvatný pětimetrový drahokam je i symbolem této jeskyně a i slovinského krasu. Hned vedle Briliantu najdete i vysoký ornamentový sloup. Není divu, že jeskyně navštívilo už více než 40 miliónů návštěvníků z celého světa.

Jako kornout obrovské zmrzliny viďte?
Jako kornout obrovské zmrzliny viďte?

Navštivte i Vivárium s dráčky

Celý areál parku Jeskyně Postojná je připraven na velké množství návštěvníků. Najdete zde dostatek restaurací i kavárniček či obyčejnou jídelnu s obědy za lidovou cenu. Nemůžeme vynechat ani dostatek obchůdků se suvenýry. Můžete si tak zakoupit památku všemožného druhu. V areálu je také expozice Vivárium, ve kterém se můžete seznámit s některými zvířecími obyvateli jeskynní. Nejznámějším místním živočichem je bezpochyby macarát jeskynní neboli místní dráček. Macarát je unikátem ve zvířecí říši. Žije pouze v jeskynních a v naprosté tmě. Bez potravy dokáže vydržet i několik let. A dožít se může i úctyhodných 100 let.


Podobné články